Який чай корисніший чорний або зелений — огляд наукових досліджень

Напій, який любить більша частина людства, це чай. Медичні дослідження дають наукову основу вважати, що споживання чаю корисно для здоров’я. І чорний і зелений чай виробляється з листя рослини Camellia sinensis.

В них містяться поліфенольні сполуки, які благотворно впливають на серцево-судинну систему. Попереджають розвиток атеросклерозу, ішемію серця. Якщо вірити тим же медичним дослідженням, то чай наділений омолоджуючим, протидіабетичними і іншими корисними властивостями.

Ключовою відмінністю між чорним і зеленим чаєм полягає в тому, що перший піддається окисленню, другого це властивість не притаманна.

Технологія виробництва

Перед виготовленням чорних сортів чаю, листя Camellia sinensis спочатку згортають. Залишають їх у такому стані на відкритому повітрі для того, щоб процес окислення пройшов природним шляхом. Фактором того, що реакція відбулася вважається зміни кольору, він набуває темно-коричневий відтінок. В процесі окислення в листя посилюються ароматичні властивості.

Зелений чай виробляють трохи інакше. Тут головне не допустити процес окислення. Тому, після складання листя обробляються спеціальним складом. Він, просушуючись на відкритому повітрі, не змінює свого кольору.

Даний матеріал дає вичерпні відповіді на питання, який чай корисніший за чорний або зелений і чому.

У чому користь для здоров’я

Незважаючи на те, що кольору чаю різні, вони мають низку однакових властивостей на організм людини.

Флавоноїди

У складі того і іншого є антиоксиданти і полифенол, які благотворно впливають на серце.

 1. Масова частка флавоноїдів трохи відрізняється в складах. В зеленихсортах чаю їх міститься більше. У тому ж зеленому більше міститься EGCG (епігаллокатехін-3-галлат).5
 2. Чорні сорти – це джерело теафлавіну.
 3. Флавоноїди захищають серцево-судинну систему людини. Цей факт неодноразово доведена медичними дослідженнями.
 4. Досліди на тваринах, проведені в лабораторії, показали і довели, що і чорний і зелений чай у однаковій мірі зменшують утворення бляшок в судинах кровоносної системи.7
 5. Вживаючи цей напій в мінімальних дозах, відсоток ефективності складає 26, при максимальних дозах підвищується до 38.
 6. Доведено, що і той і інший вид чаю сприяє зменшенню рівня ЛПНЩ – це холестерин і тригліцериди.

При більш докладному аналізі 10 успішних досліджень було відмічено, що часте пиття чаю (не важливо це зелений або чорний) знижує артеріальний тиск.

У людей, що п’ють 1-3 чашки чаю в день зменшується ймовірність виникнення серцевих нападів. На 19-36% зменшується ризик настання інсультів.

Кофеїн

Точно також при регулярному вживанні 3 чашок чорного чаю в день допомагає зменшити формування серцевих захворювань на 11%. Підвищує функціональність головного мозку. В складі і зеленого та чорного чаю присутній кофеїн. А це хороший природний стимулятор. Цей компонент благотворно впливає на нервную систему, стимулюючи її.

Якщо порівнювати масову частку в кожному вигляді, то в зеленому його міститься близько 35 мг на 230 мл, в чорному – 39-109 мг у кожній чашці напою.

Одна з ключових особливостей кофеїну – підвищення тонусу, поліпшення настрою. Після його вживання людина стає бадьорим, більш уважним, повний сил і прагнення до роботи.

L-теанін

На відміну від кави у чаї міститься амінокислота L-теанин. Властивість речовини – проникнення крізь гематоенцефалічний бар’єр. В результаті чого запускається процес вивільнення в мозку ГАМК (гамма-аміномасляна кислота) вона ж інгібуючий нейротрансміттер, який сприяє розслабленню організму. L-теанін сприяє природному формуванню гормонів серотоніну і дофаміну, які відповідають за настрій.

Медики впевнено заявляють, на підставі проведених досліджень, що ця кислота врівноважує вплив на організм кофеїну. Комбінація цих двох речовин вважається синергетичної. Як з’ясувалося, при одночасному прийомі кофеїну і L-теанін поліпшується увагу набагато швидше і ефективніше, ніж прийом кожного окремо.

L-теанін в зеленних сортах чаю більше, ніж у чорному. Хоча процентне співвідношення може змінюватись в залежності від технології виробництва, виробника та інших факторів.

Зелений і чорні чаї – гідна альтернатива кавових напоїв. Особливо для тих, хто віддає перевагу піднімати тонус і настрій вранці без згубного ефекту. Кава впливає більш агресивно.

Резюмуючи цю частину матеріалу, приходимо до висновку, що вживання чаю (не важливо він зелений або чорний) корисно для здоров’я зі всіх сторін. У їх складі є всі необхідні речовини для купірування розвитку серцевих хвороб. Це гідна профілактика серцевих нападів, інсульту. Його сміливо можна пити вранці з метою підняття тонусу, настрою. Він чудово допомагає зняти стрес, розслабляє і заспокоює нервову систему.

Переважні особливості зелених сортів чаю

У складі зеленого чаю міститься найпотужніший антиоксидант EGCG (епігаллокатехін-3-галлата). Це речовина, яка має ряд незаперечних позитивних особливостей:

 1. Ракові хвороби. Вчені довели, що EGCG здатні інгібувати, купірувати розмноження патогенних ракових клітин, вбиває ті, що вже встигли розвинутися.
 2. Хвороба Альцгеймера. ЕГКГ допоможе істотно зменшити шкідливий вплив амілоїдних бляшок у пацієнтів з цим захворюванням.
 3. Анти втому. Вчені помітили, проводячи досліди на мишах, що ті особини, яким давали пити напій із вмістом EGCG, довше залишалися на плаву, аж до виснаження на відміну від тих, що пили звичайну питну воду.
 4. Захист печінки. EGCG знижує ризик розвитку жирної печінки. Випробування також проводилися на мишах, які перебували на дієті з дуже великим вмістом жиру.
 5. Антимікробні властивості. Антиоксидант EGCG згубно впливає на патогенні мікроби. Вплив здійснюється на клітинному рівні. Ще одна важлива особливість – зниження передачі вірусу від хворої людини до здорової.
 6. Заспокійливий ефект. EGCG взаємодіючи з рецепторами мозку голови, надає заспокійливий вплив.

Незважаючи на те, що всі дослідження наводилися на тварин, мишах або пробірках, кінцевий результат дає підстави впевнено говорити про те, що зелений чай корисний. Його варто пити і здоровим людям, в профілактичних цілях, і мають хвороби серцевої системи, печінки та інших патологій.

Переважні особливості чорних сортів чаю

В їх складі містяться теафлавіни – група з поліфенолів. Речовини унікальні для чорних сортів. Утворюються внаслідок окислення. Масова частка становить 3-6%.

Переваги речовини:

 1. Теафлавіни володіють антиоксидантними властивостями, дуже корисні для здоров’я людини.
 2. Поліфеноли цієї групи зможуть захистити жирові клітини від негативного впливу вільних радикалів. Сприяють природному продукування антиоксидантів організмом.
 3. Дослідження, проведені на тваринах, довело, що теафлавіни сприяють зниженню утворення бляшок в судинах кровоносної системи, зменшують ризик виникнення запальних процесів. Збільшують доступ оксиду азоту, який так необхідний для розширення кровоносних судин.
 4. Теафлавіни допомагають організму позбавлятися від холестерину природним шляхом.
 5. Зменшують рівень глюкози в складі крові.
 6. Сприяють природному розщепленню жиру. Чорний чай рекомендується пити частіше людям, що страждають на надлишок ваги.

За фактом, таефламины, що містяться в чорних чаях наділені тими ж властивостями, що і в зеленому.

Резюмуючи всі перераховані факти зазначимо, що чорний чай рекомендується вживати людям зі слабкими судинами кровоносної системи, з надмірною вагою. Зелений і чорний чай в цьому плані мають ідентичні особливості. Незважаючи на те, що самі склади у них трохи відрізняються.

Велика частина проведених досліджень довела, що зелені сорти чаю наділені більш сильним антиоксидантним ефектом, в порівнянні з чорним. І лише один з дослідів продемонстрував абсолютно однаковий антиоксидантний ефект.

Кілька корисних рекомендацій любителям чайного напою

В обох сортах міститься кофеїн, про це вже згадувалося в матеріалі. Однак потрібно мати на увазі, що в чорному його значно більше.

 1. Його рекомендується вранці споживати тим, хто бажає добре підбадьоритися.
 2. Зелений показаний тим, у кого спостерігається чутливість до даного стимулятора.
 3. У зелених сортах міститься велика масова частка L-теанін – амінокислоти, що сприяє заспокоєнню, може балансувати вплив кофеїну.
 4. Тим, хто віддає перевагу більш щадний спосіб збудження, ніж кава, рекомендується випити чашку міцного чорного чаю.
 5. У складі зелених і чорних сортів чаю містяться дубильні речовини. Які, зв’язуючись з мінералами, знижують їх поглинальні здібності. Отже, чайний напій слід вживати між прийомами їжі.

Виділити, що краще зелений або чорний чай, неможливо:

 1. У чому їх властивості схожі.
 2. Розрізняються лише по масовой частці тої чи іншої речовини.
 3. Обидва містять антиоксиданти, L-теанін, кофеїн, фловоноїди.
 4. І той, і інший може стати гідним додатковим, або навіть ключовим напоєм для тих, хто знаходиться на дієті.
 5. Прагнути поліпшити своє здоров’я природним шляхом.
 6. Піклується про своє серце, кровоносній системі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *