чи потрібно балувати дитину

Чи треба балувати дітей?

Багато батьків потурають своїм нащадкам у всьому, закидають їх подарунками, виконують будь–які примхи, не бачачи в цьому нічого поганого. Інші ж, навпаки, виховання дітей тримають на повному контролі, з усією суворістю та без надмірностей. Хто правий? Треба балувати дітей?

Думка за!

У мене двоє дітей. Хлопчик і теж хлопчик. Старшому -13, наймолодшому — 7. Молодшову важко піднятися вранці в школу, і якщо будити його на солдатський манір, здираючи ковдру і командуючи «Підйом!», то результат буде сумний. Встане сердитий — і йогурт йому буде не той, і гаряче какао… Якщо чесно, я така ж: мене, якщо не так розбудити, — гвалт! Але якщо зробити це лагідно, дозволити йому поснідати не поспішаючи, — він за п’ять хвилин збереться та піде до школи з гарним настроєм. А мені це важливо.

Через багато років цей секрет я передам його коханій і єдиній. Та старшенький завантажений по маківку. До трьох годин — шкільними уроками, потім — шахи, додаткові заняття з математики–фізики і басейн. Та й домашні завдання 8-класника теж вимагають сил і часу. І коли у нього є півгодини повалятися з книжкою, я йому обов’язково принесу «до лежбища» чашку чаю з цукерками, щоб задоволення було повним.

Це лише поодинокі випадки пустощів. Але знаєте, якщо поруч зі мною мої хлопчики, я не несу в руках нічого, крім своєї сумочки. Навіть якщо вони в зубах будуть тягнути свої портфелі, відро картоплі з ринку, та ще пакети з магазину, при тому, що я їх ніколи про це не прошу. А порядку в їх кімнаті заздрять подруги, які виховують дочок. Привчила я їх до цього, проявивши (лише одне) твердість і наполегливість. Поставила на середину кімнати відро для сміття і сказала: «Або ви забираєте іграшки самі, або я прибираю. Але лише один раз. Більше прибирати буде нічого».

Я вмію бути жорсткою, і вони це знають. Просто мені хочеться, щоб дитинство залишилося в їх пам’яті величезним сонячним зайчиком. І вони змогли б зігрітися, згадавши про нього в дорослі дні.

Думка проти!

Я не прихильниця методів виховання Джона Уотсона. Де це бачено, щоб батькам заборонялося обіймати і цілувати своїх нащадків, садити на коліна, гладити по голові, говорити ласкаві слова, проявляти ніжність? Подібної солодкуватості, на думку психолога, слід уникати, щоб не розпестити дитину і не зробити його емоційно залежним. Абсурдність таких поглядів доводить саме життя. Але пустощі, як мені здається, це теж крайність, тут до вседозволеності і безвідповідальності — один крок.

Подарунок для дитини. Дітей треба не балувати, а ЛЮБИТИ! Коли любиш, то ти бажаєш тільки хорошого, виходячи з того, щоб не нашкодити. Просто ми, батьки, нерідко вкладаємо в слово «любов» помилковий зміст. Любити своє дитя — це розуміти і відчувати його справжні потреби, прагнути дати йому душевне тепло, щоб він міг розвиватися і вирости повноцінною Особистістю.

Балувати — не означає любити. Хіба потурання примхам, задарювання подарунками робить дитину щасливою? Швидше, навпаки. Подивіться на сучасних дітей — у них є все, що тільки побажаєш, але далеко не всі з них щасливі.

Якщо вже займатися вихованням дітей, то в першу чергу з любов’ю. От тільки мені незрозуміло, коли турботливі матусі опікують своїх дитяток: «Нехай донечка як можна довше не миє посуд». «Синочок нехай поспить до обіду». «Ще у дорослому житті наробляться»… Це бажання продовжити безтурботне дитинство деколи затягується до пенсії… дочонек та синочків. Я не закликаю перетворювати дітей в попелюшок і завантажувати їх роботою. Але надмірна опіка і гіпертурбота вбивають у них бажання бути самостійними, самим справлятися з труднощами, роблять непідготовленими до життя, нівечать душу і свідомість. А хіба ми вороги своїм дітям?

Думка психолога:

Як і будь–яка мама, я дуже люблю своїх дітей, але вважаю, що виховання дітей повинно проходити без пустощів. Головне – з ними бути справедливою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *