обліпиха корисні властивості

Чим корисна обліпиха для організму людини

Протягом століть людство застосовує корисні властивості обліпихи крушиновидної для лікування організму людини, оптимізації відбуваються в ньому процесів. Безперечна користь рослини, відомого в побуті як восковуха або ивотерн, що містяться в ньому цілющі компоненти, багатопланову дію привели його і в офіційну медицину.

Проте, як і будь ліки, некоректне застосування або перевищення дозування може нанести шкоди хворій людині.

Трохи про рослину

Зовнішній вид обліпихи знайомий практично кожному дачникові з-за тенденції висаджувати корисну рослина на дачній ділянці. Це не єдиний предмет переваги прихильників лікування різних негативних процесів в організмі людини. Цілющі властивості багатостовбурного чагарника або дерева родини маслинкових застосовуються для виготовлення аптечних препаратів, рекомендованих до вживання офіційною медициною.

обліпиха фото

Корисні властивості обліпихи призвели до її широкого використання у виготовленні таблеток, біодобавок, мазей і суспензій, масел для зовнішнього застосування. Як цінний компонент для організму людини вона використовується в кулінарії.

В природних насадженнях та при штучному вирощуванні обліпиха зустрічається в Європі і на Кавказі, В Монголії, Китаї та Індії, у країнах Східної та Середньої Азії. Дізнатися рослина з корисними властивостями можна по дрібних квіточок, які з’являються раніше вузького листя з сріблястим виворотом, і рясно і щільно дозріваючим ягодам сонячно-оранжевого кольору. Вони купчасто обліплюють вільний простір гілок, звідси і всім відоме назва рослини – обліпиха.

Корисні особливості рослини

Наукові дослідження, проведені на предмет вивчення складу плодів, кори, листя і навіть цілющого коріння чагарників з родини маслинкових і можливості їх застосування в консервативній медицині для організму людини, показали:

 1. Багатий хімічний склад всіх частин рослини – набір мікроелементів, незамінних для нормального функціонування організму людини. У ягоді є кальцій, калій, марганець, мідь, цинк, бор і залізо.
 2. Корисні властивості обліпихи зумовлені багатим вмістом вітамінів, водо – і жиророзчинних – З, До та вітамінів групи В, а також каротиноїдів, яким ягоди зобов’язані своїми цінними властивостями для організму людини – загальнозміцнюючу, регенеруючу, антибактеріальну і ранозагоювальну.
 3. У різних частинах рослини, які застосовуються в різних лікарських формах з лікувальними цілями, містяться цінні кислоти – яблучна і винна, дубильні речовини, рослинну олію, різні цукри, що забезпечують оптимізацію обмінних і видільних процесів, що надають проносне і бактерицидну дію.
 4. Завдяки унікальному складу рослинних антибіотиків, виявлених при наукових дослідженнях, корисні властивості обліпихи є слабку знеболювальну, знезаражуючу, антимікотичну та протизапальну дію.
 5. В ягодах ивотерна є пектини, токофероли і ситостерин, здатний оптимізувати стан судин, ліквідувати їх пошкодження, попередивши тим самим відкладенню атеросклеротичних бляшок.

Перераховані корисні властивості не означають, що вживання ягід, самостійного приготованого або промислового олії, різних фітопрепаратів, де використані ягоди, листя чи кора обліпихи, абсолютно безпечні для організму людини.

Дефіцит мікроелементів і вітамінів згубно відбивається на стані здоров’я, але і їх надлишок теж загрожує негативними наслідками. В деяких випадках, наприклад при вагітності, застосування великої кількості ягід в свіжому вигляді або варення не рекомендується. Вживання ягоди при цьому слід обмежувати або виключати з-за відсутності достатніх клінічних досліджень на предмет їх впливу на організм матері і немовляти.

склад обліпихи

Негативні моменти

Лікарська сировина і приготовані з нього зілля відносяться до фітотерапевтичних засобів натурального походження. Прихильники натуропатії рекламують обліпиху як цінне джерело вітамінів, особливо багатий вітаміном С.

Кора чагарнику, приготована за народними рецептами, може використовуватися в якості безпечного засобу від сезонної або постійної депресії, тому що в ній міститься серотонін, відомий як гормон щастя.

Однак, незважаючи на настійні рекомендації, в яких особлива увага приділяється поширеності народного засобу, його доступності, повсюдного застосування у всіх без винятку галузях медицини, не варто забувати про обережність:

 1. Як будь-який натуральний засіб рослинного або тваринного походження, воно становить неабияку небезпеку потенційною здатністю розвитку алергічних реакцій. Якщо людина вже не раз піддавався атакам індивідуальної несприйнятливості до рослинних компонентам, прийом ивотерна повинен починатися з мінімальної дози, і при цьому слід уважно відслідковувати будь-які негативні прояви.
 2. У випадку з застосуванням обліпихи в лікувальних цілях слід неодмінно враховувати, що її корисні властивості можуть завдати шкоди при наявності в організмі людини гострих або хронічних системних захворювань.
 3. Послаблюючу дію компонентів, що містяться в корі і ягодах, може негативно вплинути на організм, здібний до діареї. Це особливо стосується людей із захворюваннями гепатобіліарної і травної системи, при яких пронос – один з характерних симптомів захворювання.
 4. Здатність корисних компонентів стабілізувати і знижувати підвищений артеріальний тиск становить неабияку небезпеку для хворих з гіпотонією, які вирішили використовувати обліпиху для лікування інших захворювань або загальнозміцнюючих цілей.
 5. Препарати з обліпихи не рекомендовані при патологіях печінки, особливо у стані загострення – тритерпенові масла і кверцитин (природний барвник, що надає ягодам такий приємний колір), можуть негативно вплинути на стан і без того порушених деструктивними процесами гепатоцитів.
 6. Лікування будь-якими видами відварів, настоянок і настоїв з обліпихи (виключаючи зовнішнє застосування при ранах, опіках і шкірних запаленнях) є в списку протипоказань при панкреатиті та холециститі будь-якої форми та етіології, а також при сечокам’яній хворобі і виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

обліпиховий чай

Лікування ивотерном вимагає особливої обережності при аутоімунних патологіях. Будучи сильним імуностимулятором, лікарська рослина може внести додаткову інтенсивність атаки імунної системи на власні видозмінені клітини, які вона сприймає як чужорідні елементи.

Застосування в медицині

Сама поширена лікарська форма, визнана відносно безпечною, – це обліпихова олія, яка використовується лікарями і пацієнтами в найбільш варіабельних цілях. У лікувальній косметології розроблені цілі промислові лінійки для лікування волосся, шкіри та усунення акне.

Список областей застосування буде неповною, якщо не згадати:

 • лікування стоматиту і гінгівіту у стоматології;
 • терапію захворювань рогівки і оптимізацію зору в офтальмології;
 • усунення наслідків опромінення в онкології;
 • терапію атеросклерозу, в якості допоміжного засобу – в кардіології.

Застосування препаратів з обліпихою характерно для лікування деяких захворювань сечостатевої системи у гінекології. Не обійшла своєю увагою цілющі властивості олії обліпихи та ортопедія.

При ревматизмі компресами з олією зменшується больовий симптом, застосування всередину рекомендовано для виведення кислот, щавлевої і сечовий, які і є основними провокаторами суглобових запалень.

Бонус

Обліпиха – цінне природний засіб, який може принести користь при різних станах. Однак існуючі ризики та протипоказання вимагають:

 1. Неодмінної обережності при самостійному приготуванні.
 2. Дотримання точного дозування та тривалості лікування.
 3. Консультації з лікарем для отримання його схвалення.
 4. Негайного припинення прийому при виявлених негативних реакціях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *