догляд за клубнікою восени

Догляд за полуницею навесні на дачі на відкритій ділянці: поради експертів

Кожен любитель ягід полуниці, при наявності можливості, облаштовує на присадибній ділянці нехай навіть невелику грядку з мініатюрними кущиками. Однак, при невмілому догляді за полуничними насадженнями у весняний час, це може негативно позначитися на якості врожайності рослини. Для отримання на дачі рясного високоякісного врожаю на відкритій ділянці необхідно дотримувати ряд правил догляду за полуницею навесні.

Кілька порад по догляду за полуничною розсадою навесні

Робота з полуничними насадженнями починається після сезонного сніготанення. Терміни проведення розрізняються в залежності від особливостей кліматичного розташування.

Для забезпечення полуниці (звичайної і ремонтантної) належним доглядом у весняний час, при вирощуванні культури слід брати до уваги ряд регіональних особливостей:

догляд за полуницею ранньою весною
Кущі полуниці навесні після закінчення зимового періоду

В регіонах, розташованих на півдні, доглядати за грядками слід починати з настанням ранньої весни — період початку березня, після легкого підсихання грунту.

У північній частині країни роботи по догляду за полуницею починають з середини квітня.

Початок садових робіт відбувається в різний час, але ряд маніпуляцій, що здійснюється в процесі догляду за суничними кущами в дачних або городніх умовах, проводяться в певній послідовності.

З настанням весняного сезону на садово–городній ділянці проводяться певні заходи, спрямовані на отримання рясного врожаю великих ягід. У чому полягає грамотний догляд за клубнікою навесні для досягнення високоякісного результату і смачного врожаю на відкритій ділянці?

Отже, на дачі з настанням тепла з полуничних кущів необхідно зняти зимове укриття, здійснити їх полив, розпушити, піддати мульчуванню, обрізці, обробити від хвороб і паразитів, і провести підживлення.

Коли знімати укриття після зимового сезону

Зняття укриття з полуничних кущів у весняний час необхідно після сезонного сніготанення. В цей період здійснюється очищення землі від мульчі, внесеної перед зимовими холодами. Знявши укриття з полуничних насаджень, необхідно зайнятися видаленням залишившихся ягід і залишків бур’янів, після чого витягнути з грунту кожен підсохлий кущ.

полуниця цвітіння
Цвітіння полуниці

Залишки органічного сміття разом з собою видаляють із землі спори грибків та шкідливих комах, які залишаються в неї після зимівлі.

Відкритий грунт в більш короткі терміни піддається нагріванню за рахунок доступу сонячних променів, завдяки чому у рослини починається вегетаційний період.

Якщо в процесі зняття укриття з грунту виявилися видернутими деякі посадки — дані рослини, найімовірніше, були не цілком здоровими. Здоровий полуничний кущ є міцно вкоріненим і слабо піддається фізичним впливам.

Здійснення поливання, розпушування і мульчування

Коли зимове укриття буде знято, а територія очищена від бур’янів, слід переходити до процесу розпушування ґрунту. Метою цього садового заходу є поліпшення аераційних і водонепроникних властивостей грунту, а також утримання вологи у ґрунтових шарах.

Процес розпушування грунту в області кожного конкретного насадження слід здійснювати з особливою обережністю, оскільки глибина коренів більшості полуничних кущів розташовується на пятисантиметровом рівні. З цієї причини розпушування ґрунту поблизу кожного чагарнику здійснюється з використанням сапи.

догляд за суницею весною
Правильний полив кущів полуниці

При проведенні садових заходів, слід уникати присипання землею молодих листочків. Коріння, частина яких після зимового сезону опинилася зовні, необхідно злегка підгорнути. Також потрібно розгребти рослини, точка проростання яких змістилася на рівень ґрунту, через що велика їх частина опинилася затягнутою в нього. Щоб урожай був великий, необхідний якісний догляд за полуницею. У весняні заходи також входить і правильний полив рослини на дачі. Особливо, якщо кущі ростуть на відкритій ділянці.

Після легкого підсихання грунту здійснюється полив полуничних кущів з метою подачі вологи. Полив насаджень полуниці проводиться по одному разу на тиждень з використанням води, температура якої перевищує кімнатну, в ранковий або вечірній час.

Поки не з’явиться перша квітка, кущі полуниці отримують вологу дощуванням, а з настанням періоду цвітіння і зав’язування плодів застосовується спосіб крапельного зрошення щоб уникнути попадання вологи на поверхню надземної частини.

підживлення клубніки весною
Гній для удобрення полуниці

Визначитися з весняним часом поливу можна, орієнтуючись на стан ґрунту — для цього необхідно викопати вглиб тридцятисантиметрову ямку і досліджувати жменю грунту. Поливати посадки немає необхідності, якщо при відкритті долоні відбувається розсипання ґрунтового матеріалу на великі фрагменти. В іншому випадку, слід провести рясний полив гряди, обсяг якого повинен бути спрямований на забезпечення ґрунту вологою на сорокасантиметровій глибині.

З метою зменшення влоговипаровування і запобігання проростання бур’янів, з настанням весняного сезону проводиться мульчування полуничних грядок з використанням тирсового, торф’яного або солом’яного шарів. Шар мульчування повинен бути семисантиметрової товщини. Відомо, що плоди, що знаходяться над мульчуючим шаром, рідше піддаються процесам гниття і не потребують ретельної промивки, а також мають більший термін зберігання.

Наступним етапом у комплексі заходів весняного догляду за полуничними насадженнями є внесення мінеральних речовин у ґрунт з метою його збагачення. Підгодівля грядок полуниці здійснюється застосуванням органіки та мінеральних добрив. Більш ефективний результат можна отримати, додаючи в грунт кореневі і ряд позакореневих підживлень.

Для прискорення зростання полуниці і зав’язки великої кількості бруньок, внесення мінеральних компонентів здійснюється в кілька етапів: коли сформуються два листа, безпосередньо перед початком цвітіння, під час зав’язування ягід. Для якісного догляду за полуницею, необхідно знати перелік добрив для весняного поливу рослин для отримання якісного врожаю на відкритій ділянці.

чим підкормити клубніку весною
Внесення мінеральних добрив у грунт

Список розчинів для підгодівлі полуничних кущів на дачі:

 1. На 10-літровий об’єм води вноситься карбамід в кількості 1 столової ложки. Під кущ розчин вноситься в 0,5 літровому об’ємі.
 2. Гній в кількості 300 грам заливається відром води і два дні настоюється. Після до рідини додається сульфат амонію в кількості 1 столової ложки.
 3. Відро з пташиним послідом (200 грам) доверху заливається водою на добу. Готовий розчин вносять між рядів у малій кількості на кожен кущ.

Попадання курячого посліду на поверхню листя під час весняного поливу неприпустимо, з-за високого рівня вмісту сечовини у складі органічних добрив, яка здатна обпалити поверхню листків.

Проведення обрізочних заходів

Обрізка полуниці, проведена за правильною технології, навесні призведе полуничні посадки в належний стан. Для нормального розвитку і зниження ризику захворюваності культури, в цілях діагностики, після здійснення заходів по підгодівлі, слід дослідити кожну рослину на наявність пошкоджених та хворобливих вогнищ. Листя полуничного куща, які зазнали пошкоджень, засохли або захворіли, слід обрізати на рівні семисантиметрової висоти. У разі поширення хвороби по всій поверхні полуничного куща, все листя слід видалити.

обрізка кущів полуниці
Профілактична обрізка кущів полуниці

Якщо розсада полуниці не призначена для розведення, перед початком цвітіння вуса, які формуються в осінній період, слід відсікти. Разом з листям обрізаються і розетки, при збереженні десятисантиметрового відростка. Обрізати розсаду слід за допомогою ножиць або гострого секатора. Кожен ламкий втмерзший фрагмент слід видалити ручним способом.

Листя полуничної розсади слід акуратно обрізати, не зачепивши серцеву частину і здорові пластини. Рослина, чиї листя зазнали порізів, може захворіти на тривалий час або зовсім загинути.

Проведення обробки від хвороб і рослин–паразитів

Здійснення процесу обробки полуничної розсади від хвороб і рослин–паразитів є дуже важливим етапом під час весняного догляду. В теплих умовах з рясним випаданням опадів розвивається оптимальне середовище для розвитку небажаних мікроорганізмів. Для захисту полуничних посадок від паразитарних впливів такого роду, у весняний час необхідно проводити регулярне обприскування з використанням фунгіцидів та інсектицидів. Препарати, що застосовуються для обробки полуничних посадок, можуть бути біологічними, хімічними або народними.

Для уникнення шкідливого впливу на здоров’я і забруднення атмосфери, слід вибрати найбільш безпечний спосіб обприскування клубніки навесні — народними засобами або за допомогою біопрепаратів. Застосовувати хімікати необхідно тільки в умовах нашестя комах або обширної зони зараження.

Як правильно садити полуницю
Як правильно садити полуницю

Перше обприскування полуниці навесні проводиться з використанням на дачних грядках бордоської рідини в двопроцентної концентрації або препаратами, що містять мідь. Такий догляд необхідний на відкритій ділянці відразу після того, як кущі будуть очищені від мульчі і органічних забруднень.

Повторне обприскування полуниці проводиться перед настанням періоду цвітіння. Весняними лікувальними і профілактичними протигрибковими засобами є:

 • йодний розчин;
 • марганцівка;
 • часниковий;
 • цибулевий;
 • кульбабовий настій.

А також здатні відлякати шкідників від полуничних грядок:

 • настій полину;
 • червоного перцю;
 • тютюновий і черемховий настої.

Проти грибкових уражень можна скористатися «Фитоспорином» або «Фитоцидом», а проти шкідників — «Актофітом» або «Актеллік».

Поетапна посадка полуниці
Поетапна посадка полуниці

Щоб усунути серйозне зараження, існує ряд есенцій:

 • «Сульфарид»;
 • «Фундазол»;
 • колоїдної сірки;
 • «Топаз».

Проведення робіт пересадочних

Під час весняного періоду полуничні посадки збільшуються в масі коріння і зелені, що сприяє приживлюваності.

Перш, ніж почати пересадочні роботи, необхідно досліджувати кожен кущ, викопавши всі хворі рослини із земляною грудкою і видаливши їх з ділянки. Для пересадки підходить доросла рослина з листям зеленого кольору.

догляд за клубнікою восени
Збір врожаю

Полуничний кущ, що не здатний сформувати розетку, під час весняної пересадки слід поділити. Полуницю ділять один раз у два роки. По завершенню пересадки кущі полуниці слід помірно полити. В якості покриваючої матерії може використовуватися агроволокно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *