Жимолость їстівна

Жимолость їстівна: посадка і догляд, хвороби і шкідники

Ця корисна ягода в наших садах дозріває однією з перших. В умовах весняної нестачі вітамінів жимолость справжній подарунок. Темно–сині плоди містять йод, марганець, кальцій, фосфор і багато вітамінів. Посадити жимолость їстівну і доглядати за нею зможе кожен садівник. Розмножити жимолость можна кількома простими способами.

Вибір саджанців

Ідеальний варіант для посадки це дворічні саджанці з 2-3 розгалуженнями і висотою близько 40 см. Стовбур молодого куща має бути без видимих пошкоджень, гілки добре згинатися. Варто звернути увагу на кореневу систему. Здорові корені світло–коричневого кольору без гнильних плям.

На якісному посадковому матеріалі повинні бути живі бруньки. Кора лущиться не привід відмовлятися від саджанця, оскільки це особливість жимолості.

Жимолость їстівна
Жимолость їстівна

Всі важливі чинники вибору:

 • вік саджанців два роки;
 • гнучкі гілки;
 • здорова і розвинена коренева система;
 • саджанець без пошкоджень;
 • живі бруньки.

Фахівці рекомендують купувати саджанці двох або трьох сортів. Це необхідно для хорошого запилення.

Посадка

Висаджують жимолость з весни до осені. Виняток становлять травень і червень, оскільки в цей час у рослини активно ростуть пагони. У квітні жимолость висаджують до розпускання бруньок. Цей фактор необхідно обов’язково враховувати, оскільки жимолость рано прокидається. Осіння посадка молодих кущиків найбільш оптимальна. В кінці вересня або перших числах жовтня саджанці встигнуть вкоренитися і без проблем перезимують.

Розсада жимолості
Розсада жимолості

Місце для посадки жимолості вибирають світле, з захистом від вітру, болотисте. Грунт для цього куща повинен бути родючим, суглинний або супіщаний. Якщо земля бідна, то необхідно внести компост або перегній. При зайвій кислотності в грунт вносять доломітове борошно(35-45 кг на 1 кв. м) або крейда, вапно.

Кущ жимолості перед посадкою оглядають, хворе і занадто довге коріння обрізають до 30 см. Ідеальна реакція грунту для посадки жимолості pH 5,5–6,5.

Всі етапи посадки:

 • за кілька днів до посадки готують лунки діаметром 40×40 см;
 • низькорослі сорти розташовують через 1,5–2 м;
 • високорослу жимолость розсаджують через 2,5–3 м;
 • на дно посадкової ями укладають дренажний шар;
 • на дно додають 2 відра компосту, 1 кг золи і 50 г суперфосфату;
 • лунки заливають водою;
 • у центрі роблять невеликий горбок і встановлюють на нього саджанець;
 • розправляють коріння і присипають грунтом;
 • прикопують, не заглиблюючи кореневу шийку;
 • саджанець поливають;
 • грунт навколо куща мульчують.
жимолость їстівна вирощування
Посадка жимолості у відкритий грунт

Після посадки, як інші ягідні культури жимолость не обрізають. Обрізка жимолості призведе до затримки росту і розвитку. У цьому випадку плодоношення затримається на невизначений термін. Відрізають тільки ті гілки, що ростуть усередину крони або зламані.

Догляд

Хороший догляд за жимолостю забезпечить багатий урожай ягід. Перші три роки після посадки молоді кущики високо підгортають. Для цього вологий грунт нагрібають на нижню частину жимолості. Роблять цю процедуру навесні, в цей же час кущ поливають і розпушують грунт. Для меншого випаровування вологи грунт навколо жимолості мульчують соломою або тирсою. Молоді кущі не обрізають.

Полив потрібно помірний, але в посушливий період поливають жимолость рясно. Якщо в період появи зав’язі і росту ягід води буде недостатньо, на смак урожай буде трохи гірчити.

По можливості висаджуйте жимолость їстівну восени

Якщо в сезоні помірно–спекотна погода і час від часу йдуть дощі, то жимолость поливають 3-4 рази за літо. В один полив використовують не менше 10 літрів води.

Після зволоження грунту видаляють бур’янисті рослини. Оскільки коренева система кущів розташовується близько до поверхні, розпушування проводять не глибше, ніж на 7-8 см. Якщо укладений шар мульчі, то розпушують грунт прямо через неї.

Після посадки молодого саджанця жимолості їстівної, важливо дотримуватися всі рекомендовані правила по догляду за рослиною. Хороші сорти жимолості можна розмножити самостійно.

Підгодівля

Перші два роки молоді саджанці жимолості не підживлюють. На третій рік рослину підживлюють органічним добривом. Восени під кожен кущ закладають по 5 кг компосту і 100 г золи. Перед розкриттям бруньок навколо кущів розкладають аміачну селітру (15 г на 1 м2).

Після зняття врожаю жимолость підгодовують розведеною нітроамофоски(25 -30 г на велике відро води).

Хвороби і шкідники

Жимолостно–злакова попелиця. Найчастіше попелиця вражає молоді пагони. При цьому листя жовтіють, краї загинаються до низу або поперек. Личинки попелиці лимонного кольору поступово перебираються на злакові культури. З настанням осені вони повертаються на жимолость, відкладаючи яйця. Попелиця небезпечна для жимолості, так як харчується соком листя та інших молодих частин.

Жимолость, уражена листовим мінером

Верхівкова попелиця. Якщо на жимолості згинаються, скручується і засихає верхівкове листя, значить рослину пошкоджено цими комахами. Характерною ознакою присутності верхівкової попелиці є характерне розгалуження. Попелиця цього виду має зелене забарвлення, комаха без крил. Ефективні препарати проти попелиці:

 • «Актелік»;
 • «Конфидором».
 • «Рогор»;
 • «Актара»;
 • настій часнику (тютюну, перцю).

Щитівки. Поширені комахи викликають загибель рослин. Живуть на корі, живляться соком пагонів. Навесні з яєць з’являються личинки, часто їх розносить вітром на інші дерева. Першу обробку проводять в кінці червня, другий і третій раз рослини обприскують 0,2%-вим «Рогором» в липні. Підійдуть також препарати «Актеллік» і «Конфідор».

Розанная листовійка. Зелена гусінь цієї комахи поїдає бруньки жимолості і з молодими гілочками.

Личинки вузкотілої златки і жимолостного мінера проробляють ходи–міни. В результаті їх життєдіяльності утворюються нарости на гілках галли. З-за них гілки не ростуть, стають ламкими. Жуков збирають вручну або обробляють такими препаратами, як «дітокс», «інтра-вир».

Ураження листя жимолостною попелицею

Найбільш поширені хвороби жимолості:

 1. Борошниста роса. На ураженій рослині з’являється білий наліт. Якщо грибок не лікувати, то листя починає жовтіти і опадати. Проти борошнистої роси використовують: «Скор», «Тілт», «Тіовіт» «Джет», «Фундазим».
 2. Плямистість листя. Захворювання викликане вірусами або бактеріями. Хворі кущі обприскують бордоською рідиною або препаратами біологічного виду «Гамир» і «фітоспорін-м».
 3. Сажістий грибок. Зовні виглядає як сіруватий наліт. Найчастіше з’являється на цукристих виділеннях попелиць. Уражену рослину обприскують розчином калійного мила або фітоверма. Обробку проводять 2-3 рази.

Розмноження

Розмноження жимолості їстівної відбувається в кілька етапів. Після посадки, під час вкорінення, саджанцям забезпечують хороший догляд.

Жимолость розмножується кількома способами:

 • насінням;
 • діленням куща;
 • живцями;
 • відводками.

Насінням. Сходженість насіння жимолості зберігається до двох років. Насіння жимолості закладають в грунт на кілька міліметрів. Ящик з посівами накривають склом або плівкою. Грунт підтримують у вологому стані до появи сходів. Раз в день на 10-15 хвилин укриття знімають. За сприятливих умов сходи з’являються через 3-4 тижні. Ящик зі сходами переносять у теплицю або парник. Ближче до осені ємність виносять на відкриту ділянку.

Розмноження жимолості живцями
Розмноження жимолості живцями

Насіння жимолості можна посіяти відразу у відкритий грунт, роблять це в кінці жовтня. У цьому випадку сходи повинні з’явитися навесні. Перший раз спробувати ягоди жимолості вирощеної з насіння можна буде на третій рік.

Діленням куща. Для цього способу розмноження використовують шестирічні кущі. До того, як набухнуть бруньки кущ викопують і ділять гострим секатором або пилкою на 2-3 частини. Місця зрізів змазують зеленкою або посипають товченим вугіллям. Через кілька годин розділені частини жимолості можна розсаджувати.

Здеревілими живцями. Заготовляють живці весною до розпускання бруньок. Для розмноження використовують міцні однорічні гілки довжиною 15-18 см. Живці висаджують у теплицю або відразу у відкриту ділянку. Нижню частину живця обробляють корневином. Заглиблюють посадковий матеріал на 10 см, залишаючи дві верхні бруньки на поверхні. Зверху гілочки прикривають плівкою, на якій роблять кілька невеликих розрізів. Укорінення відбувається протягом місяця.

Комбінованими живцями. Живці зрізають після цвітіння в травні або червні. Для розмноження використовують однорічні пагони зі зростаючими на них пагонами поточного сезону. Живці зрізають так, щоб залишилася «п’ята» однорічного пагона. Саме з неї з’являться корені. Висаджують живці на грядку у вологий грунт. Заглиблюють посадковий матеріал на 2-3 см і накривають плівкою. Хорошим показником того, що живців жимолості вкоренилися, є посилений ріст верхівок.

Розмноження зеленими живцями

Зеленими живцями. Зелені пагони поточного літа зрізують, коли ягоди жимолості набувають темно–синій колір. Найчастіше це відбувається на початку червня. Приблизний розмір використовуваних пагонів 15 см. Висаджують зелені живці за тим же принципом, що і комбіновані або здерев’янілі.

Відводками. Найбільш простий спосіб отримати нові кущі жимолості. Грунт навколо куща розпушують і зволожують. Нижні однорічні пагони нагинають до грунту і фіксують їх у кількох місцях зігнутим дротом і присипають грунтом. Місце вкорінення підтримують у вологому стані. На наступний сезон, вкорінений відводок відрізають секатором і висаджують на постійне місце.

жимолость їстівна розмноження
Саджанці жимолості

Жимолость їстівна дуже смачна і корисна ягода, яку обов’язково треба посадити. Для розмноження цієї рослини досить придбати 2-3 куща. Кілька рослин потрібні і для перехресного запилення, що гарантує високі врожаї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *