фітофтора на помідорах народні методи

Фітофтора на помідорах: як боротися, поради експертів

Кожному садівникові важливо знати, як боротися з фітофторою на помідорах, які заходи терміново робити. Безперечно справжня гордість будь–якого фермера, садівника або просто дачника–любителя це рясний урожай. Скільки засобів і праці вкладають люди, щоб досягти великих апетитних помідорів, хрустких зелених огірочків, смородини, малини.

Однак, не всі обставини можна врахувати і зберегти врожай від усього на світі. Однією з найпоширеніших проблем, здатних згубити майже весь урожай — фітофтора, зокрема у цій статті мова піде про фитофтороз томатів.

Це справжнісіньке захворювання рослин, при якому через грибок з’являється бура, темно–коричнева цвіль, що вражає не тільки листя, але і плоди, стебла і коріння.

Причому плоди уражаються настільки, що стають не придатними в їжу через тверді коричневі плями, як на шкірці, так і в м’якоті плоду.

фітофтора на помідорах народні методи
Як виглядає фітофтора на томатах

Фітофтороз з’являється на нижніх листках рослини, поступово йде вгору, вражаючи весь кущ, який буде сохнути, коли сухо і гнити у вогкості. В першу чергу фітофтороз починає знищувати рослину знизу: стебло, листя, поступово піднімаючись вище. Квітки і молода зав’язь, «з’їдені» фітофторою відразу ж чорніють і засихають. Поразка може проявити себе навіть на вже зірваних плодах томатів. Необхідно розібратися, чому ж з’являється фітофтороз.

Хвороба вражає не тільки помідори, але і картоплю, перець, баклажани, поширення грибка несе загрозу втрати до 80% врожаю.

фітофтора на помідорах чим кропити
Фітофтороз на кущах помідорів

Активно розвивається захворювання в кінці липня — початку серпня, коли починаються різкі перепади денних і нічних температур повітря, також рясно йдуть дощі, створюючи вологе сприятливе середовище. Надлишок азотних добрив, недотримання відстані між посадками, наявність заражених саджанців – основні причини грибка.

Профілактика – найкращий спосіб боротьби з фітофторозом на томатах

  1. Правильно вибирати сорти помідорів, стійкі до грибка.
  2. Вибрати помідори з прискореним періодом дозрівання, плоди дозріють раніше, ніж встигне розмножитися грибок.
  3. Віддати перевагу саджанцям більш високих сортів, вони будуть менше пріти і мають більший контакт з повітрям.
  4. Вирощувати овочі в парнику або теплиці, що виключає перепад температур, але не треба забувати і про регулярній циркуляції свіжого повітря.
  5. Якщо в попередні роки фітофтороз все–таки вразив посадки, необхідно по осені ретельно обробити грядки, позбавитися від усіх залишків стебел та коренів.
  6. Посадки ростуть скупчено, між ними погано циркулює повітря – це дуже сприяє бурхливому розвитку фітофторозу. Не допускати засилля грядок бур’янами, уникати зайвого зволоження.
  7. Хвороба починає проявлятися знизу на листках, їх необхідно відразу видаляти.
  8. Якщо фітофтора вже господарює на сусідній ділянці, свої плоди можна врятувати, достроково зібравши їх. Розкласти їх дозрівати.
фітофтора на помідорах народні методи
Всі уражені фітофторою кущі томатів потрібно викинути

Заходи боротьби із захворюванням

Фітофтора на помідорах — дуже складна проблема, попереджувальні заходи хороші, але не забезпечують 100% гарантії захисту. Тут потрібні більш радикальні і дієві способи боротьби. Якщо на листках або стеблах томатів помічені ознаки фітофтори, значить рослина вже уражена грибком. Необхідно вживати заходів, але краще робити це заздалегідь. У серпні і вересні до посадок має бути підвищена увага. Різниця нічних і денних температур стає більше, вранці на листках все частіше з’являється роса.

фітофтора на помідорах чим кропити
Плоди уражені фітофторозом

Обробляти хімічними засобами, що містять фунгіциди, раз в тиждень акуратно зрошувати. Правильний засіб найкраще запитати в магазині, у продажу щороку з’являються все нові та сучасні препарати.

Хімічну обробку проводять ввечері, без вітру і сонця, закінчують за місяць до того, як необхідно збирати урожай. Разом з хімічними, застосовуються і мікробіологічні засоби.

І нарешті, найбільш звичні і безпечні – народні методи. Напевно, кожен дачник знає, що успішно застосовується розчин мідного купоросу і мила. Також на грядку викладається зола, або гнила солома. Добре допомагає обприскування відваром з молодих смолистих пагонів сосни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *