Грип – симптоми і лікування

Що таке грип? Причини виникнення, діагностику та методи лікування розберемо в статті доктора, інфекціоніста зі стажем в 11 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Грип (Grippus Influenza) — це гостре інфекційне захворювання, що викликається різними серотипами вірусу грипу, які вражають переважно епітеліальні клітини трахеї, що характеризується вираженим синдромом загальної інфекційної інтоксикації, трахеїт і в деяких випадках геморагічними проявами, схильний приймати епідемічний характер течії. Епідемія може чинити негативний вплив на економіку у зв’язку з спадом продуктивності трудових ресурсів і створювати надмірне навантаження для служб охорони здоров’я.

Етіологія

Вірус грипу відноситься до царства вірусів, підцарства РНК-містять вірусів і сімейства Orthomyxoviridae. Включає кілька пологів: а (людський індивідуум, птахи, ссавці), в (Людина), с (людина).

Перший опис проявів грипу відносять французу Етьєну Паск’є в 1403 р.

Відкрито вірус Influenza (типу а) в 1933 р. вченими Смітом і Лендоу.

грип вірус

Неоднорідність вірусу обумовлена мінливістю внутрішніх і поверхневих антигенів. Внутрішні (серцевинні – S) антигени являють собою РНК вірусу + білок і є типоспецифичными, на підставі чого відбувається класифікація вірусів на серотипи (А, В, С). Поверхневі (глікопротеїдні – V) антигени геммаглютиніном (H), що відповідає за проникненням вірусу в клітину (зв’язування зі специфічним рецептором) і нейрамінідазою (N), що відповідає за вихід віріонів з ураженої клітини. Містить 7 основних білків, відповідальних за життєдіяльність вірусу (M1, M2, NS1, NS2, RV1, RV2, NP).

Епідеміологія

Грип періодично виникає по всьому світу, захворіти може кожна людина будь-якого віку. Джерелом інфекційного початку може бути хвора людина з клінічно явними і атиповими (неявними) стилями прояви захворювання. Найбільша заразність протягом перших 3 діб від початку клінічних проявів. Виділення збудника триває протягом 6 – 7 діб при неускладненій формі (більш швидке формування імунітету і елімінація вірусу) і до 3 тижнів при важкій і ускладненій формі (повільне формування імунітету, в т. ч. з-за можливого початкового ослаблення захисних механізмів — супутні захворювання, вік). Механізм передачі повітряно-крапельний (аерозольний шлях), можливий контактний шлях (при користуванні загальним посудом, поцілунках, забруднених руках). Досить характерна осінньо-зимова сезонність (спорадична захворюваність відзначається в будь-який час року) з епідемічною складової, повторювана з приблизно однаковим інтервалом. Звертає на себе увагу, що світовий дебют епідемічного спалаху, як правило, географічно доводиться на країни Східної Азії, що частково пояснюється цілорічної спорадичною захворюваністю в цих регіонах, особливими кліматичними умовами, сприятливими для підтримання циркуляції і видозміни вірусів.

Симптоми грипу

Інкубаційний період від 12 до 48 годин (рідко до 3-х днів).

Початковий початок завжди гострий (найгостріший). Раптово з’являється озноб, наростання температури організму з максимумом до закінчення першої доби до 40℃. Характерна наростаюча хвилеподібна лихоманка, виразна загальна слабкість, розбитість, адинамія, посилення пітливості, порушення сну (безсоння), зниження апетиту. Виразно специфічна хворобливість в очах, що провокується при русі очей і натисканні, світлобоязнь. Виникає головний біль з локалізацією в області чола, періорбітальних областях, дискомфорт в м’язах. Можливе першіння в горлі, закладеність носа, чхання, осиплість голосу. До закінчення першої доби (тобто вже на тлі яскравої общеинфекционной інтоксикаційної симптоматики) з’являється сухий кашель з наростанням інтенсивності, що характеризується завидною завзятістю, тяжким протіканням з саднением і різної інтенсивності болями за грудиною. У продовженні декількох днів кашель знаходить відходження мокроти, тобто переходить з сухого у вологий, може статися формування вірусно-бактеріальної пневмонії. Об’єктивно привертає увагу почервоніння обличчя і шиї, ін’єкція судин склер, блискуча рогівка очей, посилене потовиділення. Стан свідомості корелює з виразністю і тяжкістю патологічного процесу. Нерідко загострення лабіального герпесу. Периферичні лімфатичні вузли не збільшуються, збільшується кількість дихальних рухів, іноді спостерігається відносна брадикардія (невідповідність частоти пульсу температурної кривої). При аускультації прослуховується жорстке дихання, періодично сухі свистячі хрипи. При огляді ротоглотки помітно помірне почервоніння слизових оболонок, ін’єкція судин, візуалізується ознака Морозкіна-зернистість на слизових покривах м’якого піднебіння і задній стінці глотки (запалені лімфатичні фолікули).

грип симптоми

Окремої згадки заслуговують нові, більш агресивні види грипозної інфекції (пташиний, свинячий грип) при якому крім вищевказаних поразок у хвороботворний процес при типовому процесі можуть залучатися органи травлення, виникати грізна специфічна грипозна пневмонія (що має досить характерну картину на рентгені у вигляді «бджолиних сот»), розвиватися так званий «цитокіновий шторм», який є предиктором виникнення ускладнень.

Юридичні критерії постановки діагнозу «грип» в Україні:

 • гостре (найгостріший) початок;
 • масштабний синдром загальної інфекційної інтоксикації (починається раніше симптомів захворювання дихальних шляхів і більш представлений в сукупності симптоматики);
 • переважання в симптомах респіраторних порушень симптомів трахеїту;
 • епідеміологічні передумови (зона епідемії);
 • підтверджена серологія (найбільш значущий фактор в сучасних, науко – і юридично-забюрократизованих умовах).

Патогенез грипу

Вхідними шляхами для хвороботворного патогена служить слизова вистилка верхніх дихальних шляхів. Провідна ланка полягає в епітеліотропних і отруйних властивостях influenza virus, алергізації імунної системи, імунодепресивному впливі.

Первинна репродукція патогена відбувається в клітинах миготливого епітелію воздуховодних шляхів (келихоподібні клітини трахеї). Спостерігається пошкодження метаболізму і цілісності мембрани клітин з подальшою загибеллю і впровадженням вірусних частинок в системний кровотік. Тим часом у локалізації місця запалення відбувається аггравация метаболічних агентів запалення, активізація факторів неспецифічної резистентності (гіпертермія як відповідна реакція на запалення, посилення вироблення інтерферону тощо). Масивне надходження вірусних частинок, продуктів розпаду клітинних структур і медіаторів запалення в кров обумовлює масивні токсико-алергічні процеси, що закономірно супроводжуються пошкодженням ендотелію кровоносних судин, розладами мікроциркуляції. Наростає тканинна гіпоксія, гіпоксемія, розвивається геморагічний дисбаланс різного ступеня вираженості. При декомпенсації функціональних механізмів адаптації виявляється прогрес набряку головного мозку, гострі серцево-судинна і ниркова недостатність, ДВС-синдром. В силу пригнічення імунологічної реактивності, пригнічення кровотворення закономірно відбувається нашарування вторинної бактеріальної флори, індукуються ускладнення, пневмонії. Залежно від проведення (або відсутності) терапевтичних заходів, індивідуальних особливостей закономірним протягом захворювання є зворотна Динаміка патологічного процесу (одужання) або смерть.

Класифікація та стадії розвитку грипу

По клінічній формі:
а) типова;

б) атипова:

 • афебрільні(наявність симптомів ураження дихального тракту при відсутності або мінімальному підвищення температури тіла);
 • акатаральная (відсутність ознак ураження дихального тракту при наявності інтоксикаційного компонента захворювання);
 • блискавична (різко виражений і швидко наростаючий інтоксикаційний комплекс, специфічний токсичний геморагічний набряк легень, гостра серцево-судинна недостатність, гостра дихальна недостатність. Найчастіше закінчується смертю);

2. За течією:

 • неускладнений;
 • ускладнений;

3. За ступенем тяжкості:

 • легка;
 • середня;
 • важка (токсична);
 • вкрай важка (гіпертоксична).

Алгоритм по визначенню ступеня тяжкості грипу

синдром
загальної інфекційної інтоксикації
темп.до 38°С темп.38,1°-40°С темп.40°С темп.понад 40°С
ріно-фаринго-ларинго-трахеобронхіт
неявний явний серйозні
порушення
різкі
порушення+
ускладнення
легка ср/важка важка кр/важка

Ускладнення грипу

 1. специфічна грипозно-геморагічна пневмонія (гострий геморагічний набряк легенів, що супроводжується явищами дихальної недостатності максимальному ступені);
 2. запалення легенів (може підозрюватися при лихоманці більше 5 днів, відсутності позитивної динаміки, кашлі з відділенням слизисто-гнійної і кров’янистої мокротиння, вологих хрипах і крепітації при прослуховуванні, появі нейтрофільного лейкоцитозу, наростанні ШОЕ);
 3. ЛОР-патологія (синусити, отити);
 4. ниркова патологія (загострення пієлонефритів, циститів);
 5. холангіт;
 6. ескалація помилкового крупа у дітей( задишка, утруднення вдиху, ціаноз обличчя);
 7. серозний менінгіт, менінгоенцефаліт.

Діагностика грипу

 • розгорнутий клінічний аналіз крові (лейкопенія, нормоцитоз або нейтропенія, лімфоцитоз);
 • загальноклінічний аналіз сечі (зміни зазвичай короткочасні і незначущі, вказують на ступінь інтоксикації);
 • серологічні реакції (РСК, РТГА — мають ретроспективне значення, ІХА, МФА — РИФ) – мають на меті пошук антигенів вірусу за 3 години, проте мають неприйнятну чутливість і специфічність, відсутністю єдиних стандартів виконання та інтерпретації. При проведенні ІХА частина результатів дає помилковий позитивний критерій при відсутності епідемічного підйому і псевдонегативний — під час його перевищення. Крім того, дані тести описуються зниженою чутливістю до «свинячого» грипу (не більше 60%). У зв’язку з чим CDC для якісної та необхідної для практичних потреб діагностики нових серотипів грипу А встановив оптимальним метод ПЛР для пошуку РНК вірусу).

Лікування грипу

Вибір місця знаходження хворого залежить від характеру перебігу і вираженості клінічних проявів захворювання. Легкі форми можуть бути нерозпізнані, особливо в межепідемічний період, відповідно цілком можуть бути залишені в домашніх умовах. Люди з середньотяжкими і важкими формами інфлюензи, особливо діти першого року життя, вагітні та літні люди, які мають сукупність захворювань, повинні бути госпіталізовані в інфекційний стаціонар або стаціонар загального профілю при наявності (розгортанні епідемічних ліжок) інфекційних відділень.

Показано призначення столу № 15 по Певзнеру (різноманітна здорова їжа) і рясне кількість рідини до 3 л/добу. (тепла кип’ячена вода, чай, фруктові та ягідні соки).

Етіотропна терапія (вплив на збудника) показана всім хворим грипозною інфекцією, незалежно від тяжкості захворювання, причому ефективність прийому даних медикаментів безпосередньо залежить від часу початку терапії по відношенню до початку розвитку захворювання і максимальна в перші 48 годин (на ранніх етапах вірусної реплікації і його необильного кількості), далі відбувається прогредієнтний зменшення ефективності застосування (концентрація вірусу зростає по експоненті і препарат просто не встигає зробити локалізацію). З найбільш значущих сучасних засобів варто відзначити інгібітори нейрамінідази, наприклад, Оселтамівір, Занамівір, а також Перамивир і Ланинамивир, які не зареєстровані в нашій країні. Останнім часом відзначаються випадки резистентності вірусів грипу до Оселтамівіру, тому найбільше рекомендаційне значення набуває занамівір. Крім того, на ринку представлений клас блокаторів М2-каналів (Амантадин і Ремантадин), до яких часто є резистентність вірусу, що ускладнює поширення застосування.

Патогенетична та симптоматична терапія проводиться за загальними показниками, включає дезінтоксикаційні заходи, боротьбу з гіпертермією, зневодненням, відновлення функції респіраторної системи, підтримання функціонування серцево-судинної системи та ін.

У разі виникнення ускладнень та невідкладних станів проводиться комплекс інтенсивних заходів по боротьбі з патологією відповідного профілю.

Прогноз, профілактика

Специфічна

Основним ефективним, науково обґрунтованим шляхом запобігання захворювання або його ускладнень є вакцинація. У зв’язку з постійною видозміною influenza virus Глобальна система епіднагляду за грипом і відповідних заходів ВООЗ (ГСЭГОМ) — мережа національних центрів з грипу та центрів ВООЗ різних країн — проводить регулярне спостереження за вірусами грипу, що циркулюють у співтоваристві людей, і регулярно дає вказівки на необхідні зміни складу протигрипозних вакцин.

Проведення імунізації дуже важливо для осіб з груп високого ризику розвитку серйозних ускладнень, а також для людей, що живуть разом із цією категорією осіб або здійснюють медичний та соціальний догляд за ними.

ВООЗ рекомендує проведення щорічної планової вакцинації нижчепереліченим категоріям населення:

 • вагітні на будь-якому терміні при відсутності протипоказань;
 • маленькі діти від 6 місяців до 5 років, особливо з організованих колективів;
 • люди похилого та похилого віку;
 • особи з хронічною супутньою патологією;
 • особи, діяльність яких пов’язана з медициною.

Профілактичну вакцинацію від грипу в Україні проводять безкоштовно всім категоріям населення, щоб запобігти розвиток і послабити епідемічний підйом. Для певних груп віків передбачені різного роду вакцини, щоб не було небажаних реакцій з-за присутності частинок вірусу в живій або інактивованих вигляді. Жовтень вважається оптимальним місяцем, коли варто зробити вакцинацію від грипу. До кінця грудня імунітет досягне максимального рівня і зможе відбити атаку. Стійкий відповідь зберігається півроку після введення вакцини, тому щеплення треба робити щороку.

Неспецифічна

 • не контактувати з потенційно хворими людьми (кашляють, чхають і т. п.);
 • не підходити без обґрунтованої необхідності до потенційно інфікованого ближче 1 метра;
 • при спілкуванні з хворіють на застосовувати медичну марлеву маску, причому міняти її не рідше 1 разу на 4 години;
 • частіше мити руки і обличчя з милом або антибактеріальними засобами після спілкування з людьми в період епідемії;
 • прикриватися при кашлі, чханні, використовувати носові хустки;
 • проводити при можливості ультрафіолетове опромінення приміщення;
 • не відвідувати масові збіговиська людей (концерти, вікторини, заклади громадського харчування);
 • щодня провітрювати приміщення;
 • не чіпати брудними руками область обличчя;
 • пропагувати і дотримуватися здорового способу життя (прогулянки на свіжому повітрі, заняття фізкультурою, повноцінний сон, корисна, здорова їжа, багата вітамінами, вживання цибулі, часнику), що допоможе організму протистояти хвороботворним впливів.

Хіміопрофілактика

Оскільки немає прямих доказів ефективності хіміотерапевтичних засобів (імуномодуляторів) в профілактиці, а тим більше лікуванні грипу, широкого використання дані заходи в практиці не отримують і адекватними фахівцями не рекомендуються. лікуванні грипу, широкого використання дані заходи в практиці не отримують і адекватними фахівцями не рекомендуються.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *