лікування пташиного грипу

Пташиний грип: симптоми і лікування

Пташиний грип – це захворювання, що має вірусну етіологію і розвивається у птахів. Воно має гострий перебіг і високу ступінь заразності. Встановлено, що певні штами збудника, що викликає дану інфекцію, є патогенними і для людини. При такому патологічному процесі відбувається поразка не тільки дихальної, а й травної системи. Його небезпека полягає в тому, що він часто закінчується летальним результатом, особливо серед дітей.

Опис

Перший опис пташиного грипу було зроблено ще тисяча вісімсот сімдесят восьмому році. У тисяча дев’ятсот першому році вдалося встановити вірусну етіологію даної інфекції. Однак конкретний вид вірусу вийшло визначити тільки в тисяча дев’ятсот п’ятдесят п’ятого року. Перший спалах такої хвороби серед людей було зафіксовано на території Гонконгу в тисяча дев’ятсот дев’яносто сьомого року. Тоді понад шістдесят відсотків хворих людей загинуло. В подальшому випадки цього захворювання виявлялися в Європі і Африці. У дві тисячі тринадцятого сто тридцять жителів Китаю піддалися зараженню. Тридцять дві людини з них загинуло. На сьогоднішній день інфекційні спалахи на території України зустрічаються тільки серед птахів. Однак дана проблема все ще вимагає підвищеної уваги до себе.

Як ми вже сказали, збудником цієї інфекції є вірус грипу, що відноситься до А типу. Він належить сімейству ортоміксовірусів, а його генетичний матеріал представлений рибонуклеїновою кислотою. Існує два штами цього вірусу, які можуть провокувати розвиток захворювання у людини: H5N1 і H7N7. Особливість цих штамів полягає в тому, що вони досить швидко змінюються і викликають швидке наростання клінічної картиною з важким перебігом. Стійкість даного вірусу в навколишньому середовищі відносна. Він здатний тривалий час підтримувати свою життєдіяльність при низьких температурах, проте швидко гине при кип’ятінні або контакті з дезінфікуючими засобами.

Пташиний грип передається від інфікованих диких водоплавних або домашніх птахів. В їх організмі збудник локалізується в кишечнику і виділяється в зовнішнє середовище з випорожненнями. Основним реалізованим шляхом передачі в даному випадку є повітряно-крапельний шлях. При цьому для зараження, як правило, необхідний близький контакт з інфікованою птицею. Випадки поширення хвороби від людини до людини зареєстровані не були. В особливій групі ризику знаходяться ті особи, які за родом своєї діяльності часто контактують з птахами. Як ми вже говорили, небезпека пташиного грипу зумовлена ​​великою кількістю летальних випадків. Загибель людини при такому захворюванні відбувається переважно від різноманітних легеневих ускладнень. За різними даними, рівень летальності досягає шістдесяти відсотків.

Симптоми пташиного грипу

симптоми пташиного грипу

З моменту зараження до появи перших симптомів в середньому проходить від двох до трьох днів. У деяких випадках інкубаційний період може подовжуватися до двох тижнів. Клінічна картина при такому захворюванні проявляється загальним інтоксикаційним синдромом, а також ураженням дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

Дана патологія має гострпй розвиток. Хвора людина звертає увагу на раптове підвищення температури тіла, як правило, до фебрильних значень, головні і м’язові болі. Відзначається прогресуюче погіршення загального самопочуття, наростання слабкості і озноб. Важливим моментом є те, що в переважній більшості випадках лихоманка досягає високих показників уже в першу добу. Нерідко клінічну картину доповнюють симптоми, характерні і для інших гострих респіраторних захворювань. Вони представлені слизовими виділеннями з носа, його закладеністю, легкої гіперемією ротоглотки, а також запаленням кон’юнктиви.

Приблизно на другу або третю добу приєднується респіраторний синдром. Він проявляється нападами кашлю, який на перших порах має сухий характер, а потім стає вологим. Мокрота що при цьому виділяється прозора, а її обсяг може бути досить великим. Іноді в мокроті виявляються домішки крові. Клінічну картину доповнюють задишка, ціаноз носогубного трикутника і інші ознаки, що вказують на розвиток дихальної недостатності. При аускультації виявляється жорстке дихання і хрипи, що мають вологий характер.

Ще одним специфічним моментом є симптоми з боку шлунково-кишкового тракту. До них відносяться больовий синдром в області живота, порушення стільця у вигляді діареї та неодноразові епізоди блювоти.

Як ми вже говорили, загибель хворої людини відбувається саме через ураження дихальної системи. Основними причинами летального результату служать набряк легенів, гостра дихальна недостатність, а також приєднання вторинної бактеріальної флори.

Діагностика та лікування хвороби

лікування пташиного грипу

На перших порах така хвороба по своїй клінічній картині нагадує і інші вірусні інфекції. У зв’язку з цим необхідно проводити ретельну диференціальну діагностику. Важливим моментом є інфекційні спалахи, що виникають в регіоні, що передує контакт з птахами і так далі. В обов’язковому порядку проводять рентгенографічне обстеження легенів. Для підтвердження етіології призначаються ПЛР-діагностика та імуноферментний аналіз.

Підозра на пташиний грип є прямим показанням до госпіталізації в спеціалізовані лікарні. Призначаються противірусні засоби, які сприяють придушенню вірусної активності. Додатково проводиться симптоматична терапія, що включає в себе жарознижуючі і дезінтоксикаційні заходи. У разі приєднання вторинної бактеріальної флори застосовуються препарати з антибактеріальним ефектом.

Профілактика пташиного грипу

Одним з методів профілактики цієї інфекції є планова вакцинація птахів. Необхідно уникати контакту з курми, качками, індиками і іншими птахами, які виглядають не зовсім здоровими, дотримуватися запобіжних заходів при приготуванні їжі з їх м’яса чи яєць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *