вітрянка

Вітряна віспа — симптоми і лікування

Що таке вітряна віспа (вітрянка)? Причини виникнення, діагностику та методи лікування розберемо в статті доктора, інфекціоніста зі стажем в 11 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Вітряна віспа (Varicella) — це гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом вітряної віспи, що вражає шкірні покриви і нервову систему. Клінічно характеризується помірно вираженою загальною інтоксикацією, везикулезной екзантемою, енантемой і тривалою персистенцією вірусу у вигляді латентної інфекції, при активізації якої (частіше після 60 років) протікає у формі оперізувального лишаю. Перебіг доброякісний при відсутності ускладнень.

Етіологія

Збудник належить до сімейства Herpesviridae (від грец. herpes-повзуча), роду Varicellavirus. Вірус герпесу 3 типу — Varicella zoster. ДНК-містить, покритий ліпідною оболонкою. Антигенна структура вірусу стійка, і не було виявлено змінених варіантів збудника. Вкрай нестійкий у зовнішньому середовищі, сонячна радіація, свіже повітря при провітрюванні, дезинфікуючі засоби вбивають вірус майже миттєво.

Епідеміологія

Антропоноз. Джерело інфекції — хвора людина (вітряною віспою і оперізуючим позбавляємо) незалежно від ступеня тяжкості і клінічних проявів. Хворий інфікує неболевших сприйнятливих людей (сприйнятливість 100%) з останніх 48 годин інкубаційного періоду і до 5 діб з моменту появи останнього свіжого елемента висипки.

Механізм передачі повітряно-крапельний (шляхи-аерозольний, контактно-побутовий). Захворювання дуже контагіозно, але для реалізації зараження необхідний тісний контакт хворого і сприйнятливого організму. До 50% захворювань припадає на вік 5-9 років, до 15 років залишається неімунної прошарок не більше 10% населення. Захворюваність підвищується в холодну пору року. Імунітет стійкий, повторні захворювання можливі в осіб з імунодефіцитом, вродженим дефіцитом імуноглобуліну а.

Симптоми вітряної віспи

Інкубаційний період від 10 до 21 дня. У типових випадках (в дитячому і підлітковому віці) починається гостро. У дорослому віці через втрати лабільності імунної системи можливо підгострий і поступове початок (тобто основний синдром з’являється на 2-3 і більш пізні дні від початку захворювання).

Синдроми вітрянки:

 • загальної інфекційної інтоксикації (СОИИ);
 • везикулезной екзантеми — провідний;
 • везикулезной енантеми (афти);
 • лімфаденопатія (ЛАП);
 • характерна лихоманка постійного типу.

У типових випадках розпалу захворювання передує продромальний період тривалістю до однієї доби, маловиражений, що супроводжується невеликою слабкістю, субфебриллитетом, рідко мелкопятнистой rash-висипом.

До кінця першої доби настає період розпалу захворювання — наростає інтоксикація, з’являється виразна слабкість, підвищується температура тіла до 38-39 ° с. У цей період найбільш характерною ознакою, що дозволяє поставити правильний діагноз, є характерною поява плямисто-везикулезной висипки. Перші елементи локалізуються на волосистої частини голови і за вухами, далі відбувається поширення висипу на тулуб і кінцівки. Характерно, що особа уражається пізніше інших частин тіла. Елементи висипу з’являються серіями з інтервалом 12-48 годин, кожне нове висипання супроводжується підвищенням температури тіла, з’являються нові елементи між старими і їх число збільшується, що зумовлює виражений поліморфізм висипань. Як тільки температура тіла нормалізується протягом 2-3 днів можна говорити про процес одужання і закінчення періоду висипань.

Дуже характерна динаміка висипань: спочатку з’являється округле червоне пляма розміром 5-10 мм, далі в центрі утворюється папула, далі — везикула (пухирець) з прозорим вмістом до 10 мм (однокамерна і спадающаяся при проколі). Далі при приєднанні вторинної флори можливо її нагноєння, після підсихання і утворення кірочок, відпадання яких відбувається через 6-8 днів, зазвичай без наступних дефектів. У рідкісних випадках (виражене нагноєння, розчісування) можуть утворюватися рубчики.

Одночасно з висипаннями на шкірних покривах на слизовій оболонці рота утворюються ніжні везикули, які, швидко розкриваючись, утворюють афти (ерозії) і можуть викликати відчуття дискомфорту, печіння у роті.

Вітряна віспа у вагітних. Увазі широкого поширення захворювання переважно в дитячому та підлітковому віці до моменту настання вагітності жінки виявляються в більшості випадків иммунны до вірусу вітряної віспи (тобто якщо вітрянка була перенесена до вагітності, ризик повторного захворювання і загрози для дитини немає, відповідно, немає ризиків при контакті вагітної з хворим на вітряну віспу або оперізуючий лишай). У рідкісних випадках, коли вагітна не має титру протективних антитіл і вступає в контакт з хворою людиною, можливі різні результати, що залежать від терміну вагітності. Значну небезпеку становить гостре захворювання вітряною віспою для самої вагітної (про що часто забуває як сама жінка, так і лікар, який діагностував захворювання). За різними даними, розвиток пневмонії у вагітних при вітряній віспі досягає в середньому 22% від загального числа хворих, а з них 42% випадків закінчується летально. Вірус проникає через плацентарний бар’єр і може вражати дитину, вираженість проявів залежить від термінів вагітності. Так, при зараженні в 1 триместрі абортів не відзначається, але ризик розвитку вад розвитку досягає 5%, смертність від яких у новонароджених доходить до 34%. У 2-3 триместрах тяжкість ураження зростає, проте частота зараження дитини різко падає. Найбільший ризик для дитини представляє захворювання матері за 5 днів до пологів і 5 днів після них (ризик вродженої інфекції до 20% і смертність до 30%), тому при розвитку захворювання в передпологовому періоді варіантом порятунку може бути затримка пологів на 5-7 днів (при можливості) і введення специфічного імуноглобуліну.

Патогенез вітряної віспи

Вхідні ворота інфекції — слизова оболонка верхніх дихальних шляхів, де починається розмноження і централізація вірусу. Далі по лімфатичних шляхах вірус потрапляє в кровотік і починає своє поширення по всіх органів і систем людського організму.

патогенез вітрянки

Улюблена локалізація вірусу вітряної віспи — це клітини епітелію шкіри і слизових оболонок — утворення везикул. При генералізованих формах уражаються і внутрішні органи, нервові ганглії (трійчастий, лицьовий нерв), де вірус зберігається тривалий час. При зниженні імунологічної резистентності настає «повернення» інфекції, вірус по чутливих нервах піднімається до шкіри і викликає специфічні зміни (оперізувальний лишай).[1]

Класифікація та стадії розвитку вітрянки

1. По клінічній формі:

а) типова;

б) атипова;

 • рудиментарна (відсутній синдром загальної інфекційної інтоксикації, з висипу-розеоли);
 • пустулезна (приєднання вторинної — бактеріальної флори, нагноєння і виражене посилення інтоксикації, часте утворення рубчиків);
 • бульозна (виражені прояви інтоксикації, утворення бульбашок з рідиною до 3 см);
 • геморагічна (геморагічне просочування вмісту бульбашок, нейротоксикоз);
 • гангренозна (утворення виразок, нейротоксикоз, розвиток сепсису);
 • генералізована (вроджена у дітей, прогноз несприятливий);
 • абортивна (швидкий зворотний розвиток висипу).

2. За ступенем тяжкості:

 • легка (помірний СОІІ, підвищення температури тіла до 38°с, необільні висипання);
 • середня (виражений СОІІ, підвищення температури тіла до 39°с, рясні висипання);
 • важка (різко виражений СОІІ, підвищення температури тіла понад 39°с, гіперінтенсивні висипання, що супроводжуються утворенням виразок, геморагіями).[1][2][3]

Ускладнення вітрянки

Специфічний:

 • стенозуючий ларинготрахеїт;
 • менінгіт;
 • енцефаліт;
 • мієліт;
 • кератит;
 • геморагічний нефрит.

Неспецифічні:

Діагностика вітряної віспи

У загальній практиці лабораторна діагностика вітряної віспи проводиться рідко. При необхідності в сумнівних або складних випадках можуть використовуватися:

 • клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою (лейкопенія і нормоцитоз, лімфо – і моноцитоз, при нашаруванні бактеріальних ускладнень — нейрофильный лейкоцитоз зі зсувом вліво, тобто зміни, властиві більшості вірусних інфекцій);
 • загальний аналіз сечі (зміни рідкісні, вказують на ступінь інтоксикації);
 • біохімічні аналізи крові (іноді підвищення АЛТ як прояв герпетичного гепатиту, креатиніну при ураженнях нирок);
 • серологічні реакції (можлива ретроспективна Діагностика методами РСК, РА, ІФА класів IgM і G найбільш широко застосовуваний метод, дозволяє провести диференціальну діагностику між гострою інфекцією і більш старим інфекційним процесом, що найбільш важливо при вагітності. Досить інформативний метод ПЛР).

При ризику або події розвитку ускладнень виробляються відповідні лабораторні та інструментальні дослідження (люмбальна пункція, рентген придаткових пазух носа, органів грудної клітки, КТ, МРТ та ін).

як виявити вітрянку

Лікування вітряної віспи

Зважаючи загальної захворюваності і в більшій мірі наявності форм легкої і середній тяжкості захворювання хворі на вітрянку проходять лікування вдома, у разі тяжкого захворювання (з ризиком розвитку і розвинувся ускладненнями), особи, що проживають в організованих колективах, вагітні повинні проходити терапію в умовах інфекційного стаціонару (до нормалізації процесу і появі тенденцій до одужання). У домашніх умовах лікування вітряної віспи займається терапевт або педіатр (первинно), далі ведення здійснює інфекціоніст.

Хворий має бути ізольований від оточуючих (неболевших) людей до 5 дня з часу появи останнього свіжого елемента висипки.

Бажаний постільний режим, суворе дотримання санітарних норм (чиста білизна, коротко стрижені нігті, інтимна гігієна).

Їжа повинна бути різноманітна, механічно і хімічно щадна, багата вітамінами, Показані м’ясні нежирні бульйони, рясне пиття до 3 л/добу. (тепла кип’ячена вода, чай, морси).

Медикаментозна терапія вітряної віспи включає етіотропну (тобто впливає на збудника захворювання), патогенетичну (відень) і симптоматичну (полегшує стан хворого шляхом зменшення тривожних симптомів) терапію.

Етіотропна терапія призначається лише при захворюваннях тяжкого ступеня тяжкості і ризику розвитку ускладнень. Окремо варто вказати на бажаність даного виду лікування і дорослих хворих, тому що саме у них є підвищений ризик розвитку ускладнень.

В якості патогенетичної і симптоматичної терапії можуть бути використані препарати наступних груп:

 • точкова обробка висипань розчинами антисептиків (незважаючи на різноманіття і більш високу ефективність сучасних засобів перевагу слід віддавати всім відомої «зеленці», яка крім антисептичної і подсушивающего ефекту дозволяє достовірно оцінити наявність або відсутність нових подсипаній і період заразності);
 • жарознижуючі при температурі у дорослих понад 39,5℃, у дітей понад 38,5℃ (парацетамол, ібупрофен);
 • противірусні та антибактеріальні очні краплі при кон’юнктивіті;
 • протиалергічні препарати при алергічному компоненті вітрянки;
 • засоби протизапальної та протимікробної дії місцевої дії у вигляді спреїв і таблеток, розчинів (при афтозний стоматит);
 • антибіотики широкого спектру дії (при нагноєнні елементів висипу — приєднання вторинної бактеріальної флори і розвитку ускладнень).

Критерії виписки:

 • не раніше 5 дня з часу останнього свіжого елемента висипки.;
 • нормалізація температури тіла;
 • відсутність змін лабораторних показників (при тяжкому перебігу);
 • відсутність ускладнень.

Через нестійкості вірусу в навколишньому середовищі заключну дезінфекцію в осередку захворювання не проводять (провітрювання).

Прогноз, профілактика

 • провідну роль у профілактиці поширення вітряної віспи грає ізоляційне роз’єднання хворих і здорових (дітей до 7 років, які не хворіли, роз’єднують з 9 по 21 день з моменту контакту з хворим);
 • миття рук і обличчя з милом після спілкування з хворими;
 • прогулянки на свіжому повітрі;
 • здорове харчування, полівітаміни;
 • часте провітрювання приміщення;
 • вакцинопрофілактика. Дуже часте питання: потрібна чи ні щеплення від вітряної віспи? Підсумовуючи світовий досвід, можна однозначно відповісти ствердно — так, потрібна. Вакцинація в ранньому віці запобігає в 99% розвитку захворювання у дітей, при контакті в переважній більшості випадків-в перші 72 години, запобігає розвитку важких форм і патологій плода у вагітних. Однак є ряд обмежень, що істотно перешкоджають поширенню вакцинації в нашій країні — висока вартість вакцини, відсутність масової вакцинації (за даними ВООЗ, для реалізації колективного імунітету необхідно прищепити не менше 90% дитячого населення, інакше зростає ризик захворювання неболевших і нещеплених осіб дорослого складу).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *