Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) — симптоми і лікування

Що таке гострі респіраторні захворювання (ГРЗ)? Причини виникнення, діагностику та методи лікування розберемо в статті доктора, інфекціоніста зі стажем в 11 років.

Визначення хвороби, причини захворювання

Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) — це збірна група гострих інфекційних захворювань, збудники яких проникають в організм людини через дихальні шляхи і, розмножуючись у клітинах слизової оболонки респіраторного тракту, пошкоджують їх, викликаючи основний симптомокомплекс захворювання (синдром ураження респіраторного тракту і загальної інфекційної інтоксикації). Вживання терміна ГРВІ (при відсутності лабораторно підтвердженої етіологічної розшифровки) є некоректним.

Етіологія

ГРЗ-поліетіологічний комплекс захворювань, основні види збудників:

 • бактерії (стафілококи, стрептококи, пневмококи, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis та ін.);
 • віруси (риновіруси, аденовіруси, респіраторно-синцитіальний вірус, реовіруси, коронаврусы, ентеровіруси, герпесвіруси, віруси парагрипу та грипу);
 • хламідії (Chlamydia pneumoniae, Chlamydia psittaci, Chlamydia trachomatis);
 • мікоплазми (Mycoplasma pneumoniae).

Віруси як збудники ГРЗ мають переважне положення в структурі захворюваності, тому небезпідставно має місце використання терміна ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція). Останнім часом іноді зустрічається вживання терміна ГРІ (гостра респіраторна інфекція).

Епідеміологія

Переважно антропоноз. Є найчисленнішою і частою групою захворювань у людини (до 80% всіх захворювань у дітей) і тому представляють серйозну проблему для охорони здоров’я різних країн внаслідок наноситься ними економічного збитку. Джерело інфекції — хвора людина з вираженими і стертими формами захворювання. Сприйнятливість загальна, імунітет до деяких збудників (аденовіруси, риновіруси) стійкий, але строго типоспецифичный, тобто захворіти на ГРЗ, викликаним одним видом збудника (але різними серотипами, яких може бути сотні), можна багаторазово. Захворюваність підвищується в осінньо-зимовий період, може приймати вид епідемічних спалахів, тяжіє до країн з прохолодним кліматом. Частіше хворіють діти та особи з організованих колективів (особливо в період адаптації).

Основний механізм передачі — повітряно-краплинний (аерозольний, меншою мірою повітряно-пиловий шлях), але може також грати роль контактно-побутовий механізм (контактний — при поцілунках, побутової — через забруднені руки, предмети, воду).

Симптоми гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

Інкубаційний період різний і залежить від виду збудника, може варіюватися від декількох годин до 14 днів (аденовірус).

Для кожного збудника ГРЗ є свої специфічні особливості протікання захворювання, проте все їх об’єднує наявність синдромів загальної інфекційної інтоксикації (СОІІ) і ураження дихальних шляхів, в тій чи іншій мірі.

грз

Наводимо синдром ураження респіраторного тракту — СПРТ (основний синдром для даних захворювань), починаючи з верхніх відділів:

 • риніт (закладеність носа, зниження нюху, чхання, виділення з носа — спочатку прозорі слизові, потім слизово-гнійні — більш щільні, жовто-зеленого кольору, це відбувається в результаті приєднання вторинної бактеріальної флори);
 • фарингіт (першіння і болі різної інтенсивності в горлі, сухий кашель « ” горловий»);
 • ларингіт (осиплість голосу, іноді афонія, кашель і біль у горлі);
 • трахеїт (болісний, переважно сухий кашель, що супроводжується саднением і болями за грудиною);
 • бронхіт (кашель з наявністю мокротиння і без, сухі хрипи, рідко крупнопузирчатие хрипи при аускультації);
 • бронхіоліт (кашель різної інтенсивності, хрипи різних калібрів).

Окремо слід виділити синдром ураження легеневої тканини — пневмонію (запалення легенів). У контексті ГРЗ його слід розглядати як ускладнення основного захворювання. Проявляється значним погіршенням загального стану, вираженим кашлем, що посилюється на вдиху, при аускультації звуком крепітації, вологими мелкопузырчатыми хрипами, іноді задишкою і болями в грудній клітці.

Додатковими синдромами можуть бути:

 • синдром екзантеми (висипань на шкірних покривах);
 • тонзиліту (запалення мигдалин);
 • лімфаденопатії (ЛАП);
 • кон’юнктивіту;
 • гепатолієнальний (збільшення печінки та селезінки);
 • геморагічний;
 • ентерит.

Алгоритм по розпізнаванню ГРЗ різної етіології:

є СОІІ немає СОІІ
ознаки
запалення верхніх дихальних шляхів
будь-яка
форма ГРЗ (легка)
різко
виражений риніт
риновирусное
захворювання
різко
виражений фарингіт, є гепатолієнальний
синдром, кон’юнктивіт, шийна ЛАП,
тонзиліт
аденовірусне
захворювання
різко
виражений ларингіт
парагрип
різко виражений трахеїт грип
різко
виражений бронхіоліт
респіраторно-синцітиальне
захворювання

Є відмінності початкового періоду грипу та інших гострих респіраторних захворювань, що виражаються в більш ранньому початку СОИИ при грипі (запізнюванні СПРТ) і зворотному положенні щодо ГРЗ іншої етіології.

Типове ГРЗ починається з почуття дискомфорту, першіння в носі і горлі, чхання. Протягом нетривалого періоду симптоматика наростає, першіння посилюється, з’являється відчуття інтоксикації, підвищується температура тіла (зазвичай не вище 38,5 ° с), з’являється нежить, неяскраво виражений сухий кашель. Залежно від виду збудника і властивостей мікроорганізму можуть послідовно з’являтися всі перераховані синдроми ГРЗ в різних поєднаннях і ступеня вираженості, розвиватися симптоми ускладнень і невідкладних станів.

Патогенез гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

Вхідні ворота — слизова оболонка ротоглотки і верхніх дихальних шляхів.

Першим етапом колонізації людського організму є адсорбція інфекційного агента на поверхні клітин, що мають специфічні рецептори для кожного виду збудника. Ця функція, як правило, виконується одним з поверхневих білків оболонки патогена, наприклад, глікопротеїном — фібрили у аденовірусів, шипами гемаглютиніну у парамиксо – або ортоміксовірусів, у коронавірусів — S-білком з’єднання і гликолипидами. Взаємодія хвороботворного агента з клітинними рецепторами необхідно не тільки для прикріплення його до клітки, але і для запуску клітинних процесів, які готують клітину до подальшої інвазії, тобто наявність відповідних рецепторів на поверхні клітин — це один з найважливіших факторів, що визначають можливість або неможливість виникнення інфекційного процесу. Впровадження збудника в клітину господаря викликає потік сигналів, активуючих цілий ряд процесів, за допомогою яких організм намагається від нього звільнитися, наприклад, ранній захисний запальний відповідь, а також клітинний і гуморальний імунну відповідь. Підвищення метаболізму клітин, з одного боку, є захисний процес, але з іншого — в результаті накопичення вільних радикалів і факторів запалення запускається процес порушення ліпідного шару клітинних мембран епітелію верхніх відділів респіраторного тракту і легенів, порушуються матричні і бар’єрні властивості внутрішньоклітинних мембран, збільшується їх проникність і розвивається дезорганізація життєдіяльності клітини аж до її загибелі.

Другий етап інфікування ознаменується потрапляння вірусу в кров і розповсюдженням по всьому організму — вірусемія, що в сукупності з підвищенням діяльності захисних механізмів, появою в крові продуктів розпаду клітин викликає інтоксикаційний синдром.

Третій етап характеризується посиленням вираженості реакцій імунної захисту, елімінацію мікроорганізму і відновлення будови і функції ураженої тканини господаря.

Класифікація та стадії розвитку гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

1. По клінічній формі:

 • типовий;
 • атипова

а) акатаральная (відсутність ознак ураження дихальних шляхів при наявності симптомів загальної інфекційної інтоксикації);

б) стерта (маловиражена клініка);

в) безсимптомна (повна відсутність клінічної симптоматики);

2. За течією:

 • неускладнене ГРЗ;
 • ускладнене ГРЗ;

3. За ступенем тяжкості:

 • легка;
 • середня;
 • важка.

Ускладнення гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

 • пов’язані з Лор-органами (отит, синусити, бактеріальний риніт, помилковий круп);
 • пов’язані з легеневою тканиною (вірусні пневмонії, вірусно-бактеріальні та бактеріальні пневмонії, абсцес легені, емпієма плеври);
 • пов’язані з ураженням нервової системи (судомний синдром, неврит, менінгіт, менінгоенцефаліт, синдром Гієна-Барре та ін.);
 • пов’язані з ураженням серця (міокардит);
 • пов’язані із загостренням хронічних захворювань (загострення ревматизму, тонзиліту, туберкульозу, пієлонефриту та ін).

Діагностика гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

В широкій рутинній практиці лабораторна діагностика ГРЗ (особливо при типовому неускладненому перебігу) зазвичай не проводиться. В окремих випадках можуть використовуватися:

 • розгорнутий клінічний аналіз крові (лейкопенія і нормоцитоз, лімфо – і моноцитоз, при нашаруванні бактеріальних ускладнень — нейрофильный лейкоцитоз зі зсувом вліво);
 • загальноклінічний аналіз сечі (зміни малоінформативні, вказують на ступінь інтоксикації);
 • біохімічні аналізи крові (підвищення АЛТ при деяких системних збудниках, наприклад, аденовірусної інфекції, СРБ);
 • серологічні реакції (можлива ретроспективна Діагностика методами РСК, РА, ІФА — рідко використовується в практичній діяльності. В даний час широко застосовується ПЛР-діагностика мазків-відбитків, проте її застосування обмежене в основному стаціонарами і науково-дослідними групами).

При підозрі на розвиток ускладнень проводяться відповідні лабораторні та інструментальні дослідження (рентген придаткових пазух носа, органів грудної клітини, КТ).

Лікування гострих респіраторних захворювань (ГРЗ)

Зважаючи на надзвичайну зустрічальність і більшою мірою наявності форм легкої і середньої тяжкості захворювання хворі ГРЗ проходять лікування вдома, захворювання важкі (з ризиком розвитку і розвиненими ускладненнями) повинні проходити терапію в умовах інфекційного стаціонару (до нормалізації процесу і появи тенденцій до одужання). В домашніх умовах лікуванням ГРЗ займається терапевт або педіатр (в деяких випадках інфекціоніст).

Один з найважливіших компонентів в лікуванні ГРЗ-сприятливий мікроклімат в приміщенні: повітря має бути прохолодним (18-20°С) і вологим (вологість повітря-60-65%). Відповідно, хворий повинен бути не закутаний в хутряні ковдри (особливо при підвищеній температурі тіла), а одягнений в теплу піжаму.

Їжа повинна бути різноманітна, механічно і хімічно щадна, багата вітамінами, Показані м’ясні нежирні бульйони-ідеально підходить негустий курячий бульйон і т. п.), рясне пиття до 3 л / добу. (тепла кип’ячена вода, чай, морси). Хороший ефект надає тепле молоко з медом, чай з малиною, відвар брусничних листя.

Медикаментозна терапія ГРЗ включає етіотропну (тобто впливає на збудника захворювання), патогенетичну (відень) і симптоматичну (полегшує стан хворого шляхом зменшення тривожних симптомів) терапію.

Етіотропна терапія має сенс лише при призначенні в ранньому періоді і лише при обмеженому спектрі збудників (в основному при грипі). Використання “високоефективних” засобів вітчизняної фарміндустрії (Арбідол, Кагоцел, Ізопринозин, Аміксин, Поліоксидоній і т. п.) не володіють абсолютно ніякої доведеної ефективністю і можуть мати ефект лише в якості плацебо.

В якості симптоматичної терапії можуть бути використані препарати наступних груп:

 • жарознижуючі при температурі у дорослих понад 39,5℃, у дітей-понад 38,5 ℃ (парацетамол, ібупрофен);
 • противірусні та антибактеріальні очні краплі при кон’юнктивіті;
 • судинозвужувальні краплі в ніс при закладеності носа і нежиті (не більше 5 днів);
 • солевмісні краплі в ніс при риніті для розрідження слизу;
 • протиалергічні препарати при алергічному компоненті ГРЗ;
 • кошти протизапальної та протимікробної дії місцевої дії (таблетки, пастилки та ін.);
 • засоби для поліпшення освіти, розрідження і виділення мокротиння (муколітики);
 • антибіотики широкого спектру дії (при відсутності поліпшення протягом 4-5 днів, приєднання вторинної бактеріальної флори і розвитку ускладнень).

Прогноз, профілактика

провідну роль в профілактиці поширення ГРЗ (виключаючи грип) є:

 • ізоляційне роз’єднання хворих і здорових;
 • в епідемічний сезон (осінньо-зимовий час) обмеження відвідування місць скупчень людей, використання громадського транспорту;
 • миття рук і обличчя з милом після спілкування з хворими;
 • носіння масок людьми з ознаками ГРЗ;
 • прогулянки на свіжому повітрі;
 • здорове харчування, полівітаміни;
 • загартовування;
 • часте провітрювання приміщення;
 • вакцинопрофілактика (Hemophilus influenzae, пневмокок).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *