Сорти Іксії

Іксія: посадка і догляд у відкритому грунті

У природі рослина зростає у південній частині Африки. Іксія в перекладі з грецької мови «пташиний клей». Таку назву рослина одержала через липкий сік. У садах вирощують іксію гібридну. Як посадити іксію у відкритий грунт і доглядати за цією рослиною ми розповімо в цій статті. Красиві фотографії квітучої іксії також представлені в цій статті.

Вибір і підготовка цибулин

Купуючи цибулини іксії, варто звернути увагу на зовнішній вигляд. Посадковий матеріал повинен бути щільним, без тріщин, відколів й інших ушкоджень. На цибулинах також не повинно бути цвілі і гнильних змін.

Перед посадкою цибулини поміщають на півгодини в розчин марганцівки або фунгіциду. Потім цибулинам дають підсохнути і приступають до посадки.

Сорти Іксії
Сорти Іксії

Підготовка ділянки

Для посадки іксії вибирають добре освітлене місце. Грунт підійде легкий, родючий або супіщаний. Іксія любить вологість, але не застій води. Тому, якщо в землі немає піску, то його потрібно обов’язково додати при перекопуванні. Одне велике відро річкового піску використовують на 1 кв. м.

Якщо грунт бідний, то необхідно внести наступні компоненти:

 • перегній;
 • пісок;
 • деревна зола 300 г на 1 кв. м;
 • суперфосфат 70 г;
 • магній 20 г.
Цибулини іксії
Цибулини іксії

Посадка іксії

Терміни. У районах з жарким кліматом висаджувати бульби іксії можна в квітні. В інших висаджують, коли остаточно потепліє. Як і інші цибулинні, іксію можна посадити в південних регіонах восени в кінці жовтня або в листопаді. При посадці варто враховувати фактичну погоду, оскільки ця рослина не переносить навіть невеликі заморозки.

Правила посадки. У квітнику роблять невеликі лунки, 3-4 см. Бульби розміщують на відстані 10-12 см один від одного. Дітки висаджують, дотримуючись дистанцію в 8-10 см. Після чого посадки присипають компостним грунтом.

Розсада іксії
Розсада іксії

У поточному сезоні цвітіння іксії варто чекати лише від великих цибулин, дітки порадують цвітінням через два роки.
Висаджені цибулини не поливають до появи сходів. Процес появи паростків може зайняти два або три тижні. Після посадки іксії у відкритий грунт, необхідно забезпечити правильний догляд.

Догляд

Посадка іксії у відкритий грунт і подальший догляд має свої особливості. Гарне цвітіння (фото. див нижче) напевно виправдовує витрачений час. Одними з важливих умов для нормального розвитку рослини є яскраве світло і вологість. Тому, якщо посадити іксію в легкій півтіні, то квіти будуть на витягнутих квітконосах, блідого забарвлення.

Зволоження. З моменту появи сходів поливають рослини регулярно. При цьому вода повинна бути теплою, відстояною. Як тільки почнуть з’являтися бутони, кількість води в одному прийомі збільшують. Увечері в посушливі дні іксію обприскують.

Іксія рожева
Іксія рожева

Підживлення. Підгодовують іксію з початку червня. Процедуру проводять кожні 2 тижні. При поливі у воду додають мінеральні добрива для цибулинних рослин. Можна використовувати і органічні підгодівлі. Після закінчення цвітіння добрива не вносять, також припиняють і поливи.

Розмноження

Навколо цибулини іксії наростають дітки. Перед посадкою їх відокремлюють, а місця надлому посипають попелом або товченим вугіллям. Маленькі цибулинки висаджують в лунки. В кінці сезону їх викопують і просушують. А навесні знову поміщають в прогрітий грунт. Цвітіння діток відбувається на другий або третій сезон.

Розмножувати іксію можна шляхом ділення бульбоцибулини. Ділять її на дві частини гострим ножем. У кожній частині повинні залишитися вічко і денце з зачатками коренів.

Зрізи посипають товченим деревним вугіллям, золою або змазують зеленкою. Так посадковий матеріал буде захищений від патогенної мікрофлори. Розділені бульби можуть цвісти в поточному році.

Зимовий період

Після цвітіння цибулини іксії залишають у ґрунті до кінця липня. Це необхідно щоб рослини відновили свої сили, заповнивши запас поживних речовин. У серпні бульби викопують і дають їм просохнути в тіні. Після того, як бульби просохли їх поміщають в міцний розчин марганцю.

Іксія помаранчева
Іксія помаранчева

Через 15-20 хвилин посадковий матеріал дістають з розчину і укладають на просушку. Далі цибулини розкладають в дерев’яні ящики або картонні коробки. Зберігають від посадки до посадки в сухому прохолодному місці. Для цих цілей використовують полицю для овочів в холодильнику.

Шкідники і хвороби

Ця південна рослина стійка до багатьох захворювань. Проблеми можуть виникнути із-за неправильного догляду. Зокрема, цибулини не переносять низьку температуру і зайвої вологи. Якщо відсутній дренажний шар, то цибулини можуть загнити. Тому важливо забезпечити всі перераховані вище умови для росту та розвитку рослини.

Щоб цибулини не пошкоджували шкідники, їх кожен рік рекомендують висаджувати на новому місці.

Види і сорти

Зеленоквіткова іксія. Рідкісний сорт, тому нечасто вдається дістати посадочні цибулини. Квіти дрібні, плоскі, зеленого кольору з темно–пурпурним центром.

Плямиста. Бульби до 3 см в діаметрі. Стебло облиствене заввишки до 40 см. Суцвіття колосоподібне, які широко відкриваються в денний час. Забарвлення квітів різне з темною серединою.

Китайська. Цей вид занесений в червону книгу. Коріння короткі, висота пагонів від 50 до 150 см. Листя мечоподібні шириною від 4 до 50 см, розташовуються в нижній частині рослини. Квіти червоно–бурого відтінку, зібрані у волоті по 12-20 штук. Квіти тримаються відкритими до 17 годин, після чого починають в’янути. В озелененні садів використовують сорти:

 1. «Флавла». Великі жовті квіти. Листя накладаються один на одного.
 2. «Пурпуреа». Квіти жовто–червоні.

Іксія гібридна. В жаркому кліматі вирощують як багаторічну рослину. Висота іксії гібридної 30-50 см. Листя вузьке, розташоване в два ряди. Квітконоси безлисті, зібрані по 6-12 штук в кисті. Забарвлення квітів різне з обов’язковим коричневим або червоним вкрапленням. Цвіте даний вид іксії навесні протягом трьох тижнів.

Іксія біла
Іксія біла

Найпоширеніші сорти цього виду:

 1. «Блю Берд». Красиві синьо—білі квіти;
 2. «Кастор». Червоне забарвлення квітів;
 3. «Джайнт». Рослина з кремовими квітками;
 4. «Ерлі Сепрайз». Іксія з червоним і білим забарвленням пелюсток;
 5. «Холландз Глорі» і «Маркет». Сорт з яскраво–жовтими квітами.
 6. «Роуз Имперор». Ніжно–рожеві квіти.

На фотографіях можна побачити, як цвітуть ці популярні сорти. Хороший догляд за іксіями після посадки обов’язково забезпечить гарне, пишне цвітіння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *