Коли закінчиться пандемія коронавірусу і можна буде зняти медичні маски. Чекати залишилося недовго

Яким стане розвиток пандемії коронавірусу, чи скоро відкриють кордони між країнами і коли штам буде локалізований — ці питання хвилюють звичайних людей, і у експертів вже є на них відповіді. Фахівці порівняли поширення COVID – 19 зі спалахами небезпечних захворювань XXI століття і склали позитивні прогнози. Кращий з них: інфекцію вдасться побороти в усьому світі до літа 2020 року.

Як коронавірус б’є по здоровим людям

Спалах пневмонії, викликаний раніше невідомим науці вірусом COVID-19, вперше був зафіксований в грудні (за іншою версією, в листопаді) 2019 року в місті Ухань й китайськіпровінції Хубень. На 13 березня, за офіційними даними, число тих, що заразилися коронавірусом у всьому світі склало 128 тисяч осіб, з яких одужали 68 тисяч і загинули 4,7 тисячі. У Україні кількість хворих досягла 3, 1 помер.

Прискорення поширення коронавірусу вдарило не тільки по жителям країн, що опинилися в карантині, але і по українським туристам. Влада держав Азії, Європи та Північної Америки ввели карантини і посилили правила перетину міжнародних кордонів.

Чехія з 14 березня призупиняє видачу шенгенських віз, а з 16 березня вводить повну заборону на в’їзд іноземців і виїзд чехів з країни. У схожому положенні США: з 13 березня по 13 квітня в країні діє заборона на в’їзд з Європи. Також в Україні обговорюється повне закриття кордонів для всіх іноземців.

В’їзд до Польщі з Калінінградської області звузили до однієї смуги, а на кордонах з’явився санітарний контроль. Схожі процедури туристам доведеться пройти в Словаччині. Все ще можна поїхати в Ізраїль, але після прибуття доведеться 14 днів провести в карантині. З країн, в яких вже прийняті обмеження на в’їзд, українці можуть безперешкодно відвідати Казахстан, Киргизію, Молдову, Анголу, Катар, Саудівську Аравію, Сербію, Монголію і Таджикистан.

Краще відмовитися від поїздок до Італії — в Європі країна стала лідером за кількістю заражених COVID-19. Українські авіакомпанії призупинили польоти на Апеннінський півострів.

Департамент охорони здоров’я назвав сім держав, після відвідування яких слід зареєструватися і пройти двотижневий карантин: Німеччина, Іспанія, Італія, Південна Корея, Франція, Китай та Іран. Великобританію, США, Швейцарію і Норвегію виключив з небезпечного списку. Решта країн можна відвідувати в звичайному режимі і без спеціальних відміток після прибуття і повернення.

Чи такий страшний COVID-19, Як пишуть у ЗМІ

Поки звичайні люди бачать у спалаху коронавірусу наймасштабнішу пандемію XXI століття, медики пояснюють: це не так — і порівнюють її з поширенням атипової пневмонії в 2002 році, лихоманки Ебола в 2013-му і близькосхідного респіраторного синдрому в 2015 році. Хоча на момент виникнення інфекції вважалися небезпечними, фахівцям вдалося впоратися з кожною.

Атипова пневмонія вперше була зафіксована в китайській провінції Гуандун і викликана коронавірусом SARS-CoV. За два місяці штам поширився на сусідні Гонконг і В’єтнам, а потім на інші країни і континенти. Як і у випадку з СOVID-19, Китай не відразу поінформував ВООЗ про виявлення невідомого штаму. Як підсумок: 8437 хворих, 813 смертей, а уряду В’єтнаму довелося закривати країну на карантин.

Зараження SARS-CoV 2002 року вважається більш небезпечним, ніж інші коронавірусні інфекції. Будучи грипоподібним захворюванням, воно призводило до прогресуючої важкої дихальної недостатності. Вже до 2003 року, через кілька місяців після початку поширення, лікарям вдалося повністю локалізувати вірус.

Китай, 2002 рік

Спалах лихоманки Ебола почався в кінці 2013 року. Вірус перемістився в щільно населені міста, хоча раніше зустрічався лише в слабонаселених регіонах африканських джунглів. Перший смертельний випадок з симптомами зараження був зафіксований 6 грудня 2013 року в Гвінеї. Через три дні були зареєстровані перші випадки захворювання в столиці країни, місті Конарки.

Якщо у випадку з SARS-CoV рівень смертності в середньому знаходився на позначці в 10 відсотків, то у заражених Еболою шанси померти досягали 90 відсотків. У 2014 році в одній тільки Західній Африці від геморогічної лихоманки загинули більше 11 тисяч осіб. Проте в 2016 році ВООЗ повідомила, що поширення вірусу зупинено, а в серпні 2019 року з’явилася вакцина від Еболи зі ступенем дії в 90 відсотках випадків.

Західна Африка

Близькосхідний респіраторний синдром (MERS), також викликаний штамом коронавірусу (МERS-Cov), був вперше зареєстрований в Саудівській Аравії на початку осені 2012 року. До літа 2015-го вірус був зафіксований в 23 країнах, включаючи Ємен, ОАЕ, Францію, Німеччину, Грецію, Туніс і Єгипет. На початок 2020 року відомо про 2506 заражених по всьому світу, їх яких 912 померли.

Коли закінчиться пандемія COVID-19

Головні питання, які на тлі оголошеної ВООЗ пандемії хвилюють фахівців і звичайних людей: коли буде локалізований вірус, відкриті кордони і скасовані карантини. Як вважає керівник відділу інфекційних захворювань центру фундаментальної медицини Олександр Шестопалов, ситуація з СOVID-19 нормалізується влітку 2020 року.

Можна прогнозувати, що в світі поширення [коронавірусу] затихне до червня-липня. У Китаї пік захворюваності був пройдений ще 2 лютого.

За словами Шестопалова, патогенність COVID-19 в 15 разів нижче, ніж у коронавірусів, що викликали атипову пневмонію в 2002 році і MERS в 2015-му.

Ці віруси є завжди, навіть у звичайній структурі ГРВІ. Крім того, зараз значно зросла якість діагностики, тому і виявлення вірусу досить висока. В цілому заходи, що вживаються проти поширення – адекватні, хоча іноді і надмірні.

З думкою Шестопалова згодні китайські фахівці, які розповіли журналістам, що пандемія коронавірусу може закінчитися до червня 2020 року. За словами представників системи охорони Здоров’я Китаю, кількість нових реєстрованих випадків зараження на порядок впала завдяки суворим заходам, у тому числі масштабному карантину. Медики також очікують зниження захворюваності з настанням теплої пори року.

Однак директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров’я Майкл Райан цей оптимізм не поділяє. За його словами, зникнення covid-19 влітку 2020 року малоймовірно, якщо не будуть вжиті необхідні для цього заходи.

Це помилкова надія, що вірус просто зникне, як грип. Ми сподіваємося, що так станеться, але це буде подарунком долі. Поки що у нас немає підстав припускати, що так трапиться. Тому необхідно боротися зараз, а не сподіватися на те, що все вщухне саме по собі.

Свої ліки проти COVID – 19 готують і фахівці з США. Дональд Трамп 27 лютого на прес-конференції в Білому домі розповів, що створення вакцини йде повним ходом. Американські вчені в квітні випробують її дію на людях, а поки ставлять досліди на лабораторних мишах. До речі, за словами експертів, результати позитивні.

Крім створення вакцини, уряд займається розробкою плану для боротьби з коронавірусом за допомогою карантину. Документи з описами етапів опубліковані у відкритому доступі, і, судячи з них, починати панікувати і вводити в країні заборону на вихід з дому ще рано.

Ви можете самостійно допомогти в боротьбі з COVID-19. Відеогра Coronavirus Spike Protein Binder Design дозволяє кожному відчути себе вірусологом і допомогти вченим розробити справжню вакцину від коронавірусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *