що дає читання книг

Користь читання

Багато людей визнають користь читання книг і важливість цього заняття для розвитку особистості. Однак спостереження показують, що читаючих людей з кожним роком стає все менше.

Саме цей парадокс послужив стимулом для написання статті про користь читання і вплив книг на людину.

Вплив книги на людину

В інтернеті популярна цитата, яка, напевно, зустрічалася і вам:

Ті, хто читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор.

Сенс цієї фрази зрозумілий, однак мало хто після цього починає читати книги.

Звичайно, можна сказати, що розвиток науки і техніки, суспільства і самої цивілізації змушує нас переглядати свої погляди. І читання нібито вже не так актуально, як це було, скажімо, у 19 або 20 столітті. Однак це не зовсім так. А точніше – зовсім не так.

Є злочини гірші, ніж спалювати книги. Наприклад – не читати їх.

Навіщо потрібно читати

У даній статті ми розглянемо 8 причин, за якими читати повинна кожна людина, що бажає розвиватися.

 • Уява

Достовірно відомо, що читання книг безпосередньо впливає на розвиток уяви.

Уява – це здатність свідомості створювати образи, уявлення та ідеї і маніпулювати ними. Уява відіграє ключову роль у таких психічних процесах, як моделювання, планування, творчість і пам’ять.

У широкому сенсі, всякий процес, що протікає в образах» є уява.

Так ось саме читання книг є одним з найбільш дієвих способів розвитку уяви. Адже в процесі знайомства з сюжетом наш мозок малює нам картини, яких в реальності не бачить око. Ми представляємо як виглядають ті чи інші персонажі, в якій обстановці відбуваються дії і інше і інше.

як читання впливає на людину

Щоб переконатися в тому, що в процесі читання уява відіграє чи не ключову роль, згадайте, як після прочитання книги вам доводилося дивитися знятий на її основі фільм. Як дивлячись на деяких героїв ви думали: «Ну, ні, цей чоловік зовсім не відповідає тому образу, який описаний в книзі».

Це відбувається тому, що ваш мозок, поки ви читали, намалював в уяві певний образ, і тепер він співставляється з тим, що ви бачите у фільмі.

Все це є наслідком активної роботи уяви.

Альберт Ейнштейн говорив: «Уява набагато важливіше знань», а деякі його лекції починались словами: «Уявіть, що ви сидите верхи на промені світла…».

Тому не варто думати, що уява – це доля романтиків та письменників. Великі вчені досить успішно використовували його для звершення великих відкриттів.

Один з найвидатніших учених в історії – Анрі Пуанкаре вважав, що уява є найважливішим чинником інтуїтивних відкриттів.

 • Психічне здоров’я

Помічено, що регулярне читання дозволяє людині зберігати психічне здоров’я.

Французький письменник Даніель Пеннак говорив:

Парадокс читання полягає в тому, що воно веде нас від реальності, щоб наповнити реальність глуздом.

Звичайно, не можна стверджувати, що читання може гарантовано позбавити від хвороби Альцгеймера. Але в якості профілактики недоумства читання доброї літератури є дуже ефективним засобом.

Адже мозок читає знаходиться в постійному тонусі і створює мільйони нових нейронних зв’язків, що просто не може не впливати благотворно на розвиток інтелекту.

Ті люди, які за своє життя багато читали, набагато пізніше починають помічати вікові погіршення пам’яті і розумових здібностей у порівнянні з не читають ровесниками.

 • Впевненість

Цікавий факт, що, як правило, читають люди більш впевнені в собі. Це пояснюється тим, що начитана людина ерудована, і в змозі визначити і відстояти свою точку зору практично в будь-якій дискусії.

чи є користь від читання книг

Більш того, якщо в якійсь темі читаюча людина не обізнаний, він зможе, що називається, «зорієнтуватися по ходу справи», так як його розумові здібності розвинені досить високо.

Всі ці речі на підсвідомому рівні роблять людину більш впевненою в собі, своїх знаннях і здібностях. В результаті його самооцінка знаходиться на адекватному рівні.

 • Словниковий запас

Ні для кого не секрет, що регулярне читання розширює словниковий запас, роблячи мова красивою, насиченою і переконливою.

Словниковий запас (або лексикон) – це набір слів, якими володіє людина. Розрізняють два види словникового запасу: активний і пасивний.

 • Активний включає слова, які людина використовує в усному мовленні та письмі.
 • Пасивний включає в себе слова, які людина дізнається при читанні або на слух, але сам не використовує їх в усному мовленні та письмі. Зазвичай пасивний словниковий запас в кілька разів більше активної.

Щоб не бути схожим на Еллочку-людожерку з роману «Дванадцять стільців», яка вільно обходилася тридцятьма словами для передачі практично будь-якої думки, треба постійно читати.

Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що саме регулярне читання здатне істотно збільшити запас слів, зробивши вашу мову багатою формами і змістом.

Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити.

Вольтер

 

 • Концентрація уваги

У століття високих технологій і надшвидкостей людині все важче концентрувати увагу на чомусь одному. Горезвісна багатозадачність, яка є в деякому роді вигадкою, заважає людям сконцентрувати увагу.

Посидючість і спокійна зосередженість стають рідкістю, поступаючись місцем постійної метушливість і поверховості.

Вважається, що одним з найважливіших факторів для ефективного розвитку особистості є вміння довго концентрувати увагу на чомусь одному.

Читання як не можна краще розвиває цей навик. Адже наш мозок, захоплюємося сюжетною лінією, повністю зосереджений на описуваному події.

Чим регулярніше ви читаєте, тим більше мозок звикає концентрувати увагу на одній речі все більш тривалий період часу. Це надзвичайно важливий навик, який здатний розвинути будь-яка людина.

Геній є терпіння думки, зосередженої у відомому напрямку.

Ісаак Ньютон

 

 • Пам’ять і мислення

Достовірно відомо, що читання дуже благотворно позначається на мисленні людини і його пам’яті. Ті люди, які читають хоча б одну годину на день, мають набагато більш гнучку і розвинену пам’ять, що не читають.

Це цілком зрозуміло, адже читання дозволяє відриватися від повсякденної рутини, і занурюватися в іншу реальність, де відбуваються зовсім інші події.

Більше того, велика кількість нових імен і біографій героїв вельми активно стимулюють пам’ять.

Пам’ятаю, як у дитинстві, починаючи читати нову книгу французького або німецького класика, я відчував легкий, але приємний мандраж від великої кількості складних імен і розуміння потреби їх усі запам’ятати. Звичайно, це не може не тренувати пам’ять. З російською класикою в цьому сенсі було набагато легше.

Варто також відзначити, що регулярне читання книг розвиває мислення, дозволяючи збирати, аналізувати та інтерпретувати одержану інформацію. Проробляючи це багато разів, ви привчаєте свій мозок до правильного мислення і в реальному житті.

Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що багато читає людина набагато більш тонкий і спостережливий психолог, ніж той, хто ніколи не доторкався до книг.

Читання для розуму – те ж, що фізична вправа для тіла.

Джозеф Аддісон

 

 • Кругозір

Вплив читання на розвиток кругозору настільки великим, що його важко переоцінити. Адже читаючи добру літературу, ви не тільки вивчаєте психологію, вчіться мислити і аналізувати, але і отримуєте унікальний досвід спостережень за життям.

Більш того, сидячи в зручному кріслі за чашкою чаю ви можете знайомитися з культурою і життям інших народів і країн. За великим рахунком, читання – це подорож, яку ви вживаєте, не виходячи з дому і не витрачаючи ні копійки грошей.

Начитана людина володіє широким кругозором і здатний дивувати своїми пізнаннями навіть вузьких фахівців.

Крім цього не слід забувати, що дуже багато класичні твори написані в контексті історичних подій.

Звичайно, вивчити епоху наполеонівських воєн за допомогою «Війни і миру» Толстого ви не зможете, але почерпнути унікальні відомості, в тому числі й історичні, й істотно розширити свій кругозір – це неодмінно.

 

 • Саморозвиток

Напевно всі погодяться з твердженням, що читання безпосередньо впливає на розвиток особистості. Враховуючи всі викладені вище аргументи, важливість читання помітно зростає, а сам питання стає нагальним і актуальним.

Якщо спробувати простою мовою пояснити користь читання і відмінність його від, наприклад, перегляду фільму, то виглядати це може так.

При читанні інформація потрапляє через очі в мозок, де вона ретельно обробляється. Уява бере в цьому процесі активну участь і малює ті чи інші образи. Коли образи створені і мозок, згідно з сюжетом, розставляє їх на свої місця – тоді ми відчуваємо почуття і емоції.

Тобто первинним ланкою тут є мозок.

При перегляді ж фільму зображення і образи мозком не створюються, а потрапляють у нього вже в готовому вигляді. Тобто мозок не приймає активної участі в цьому процесі, а відразу передає інформацію на почуття і емоції.

Який від цього шкоди не складно здогадатися, так як людина, яка звикла у всьому керуватися емоціями, навряд чи щось протиставить того, хто віддає перевагу здоровому глузду.

Звичайно, це дуже спрощене пояснення, і, можливо, знайдуться критики, які розтлумачать, чому це не так.

Але я, тим не менш, віддаю перевагу своїм дітям або читати книги, або включати їм аудіо, де майстри художнього слова чудово замінюють будь-які мультики. При цьому мозок дитини бере безпосередню участь у процесі слухання і, природно, активно розвивається.

Жорж Елгозі належить знаменита цитата:

В історії існує два найбільших винаходи: книгодрукування, посадило нас за книги, і телебачення, відірвало нас від них.

Благо, що це справа поправимо, і при бажанні кожен може вирішити це питання для себе.

Як і з чого почати читати

Тепер потрібно сказати кілька слів про самому читанні.

По-перше, практика показує, що регулярне читання книг – це навик, який формується, як і будь-яка інша звичка. Отже, якщо ви хочете почати розвиватися, спробуйте виділяти для цього хоча б півгодини в день. Для цього можна відводити спеціальний час перед сном, або по дорозі на роботу, або будь-який інший, зручний для вас час.

Наприклад, ви звикли в транспорті прокручувати стрічку соціальних мереж. Замініть цю звичку на читання доброї літератури, і ви дуже скоро помітите, що ваше життя якісно зміниться в кращу сторону.

І другий момент, який цікавить початківців: з яких книг починати читати. Тут доречно згадати фразу:

Щоб стати розумним, досить прочитати 10 книг, але щоб знайти їх, треба прочитати тисячі.

Це висловлювання не позбавлене сенсу, хоча деякі загальні критерії при виборі літератури все ж існують.

Якщо вам подобається художня література, підбирайте для прочитання таку, яка б паралельно описувала великі історичні події. Користі буде набагато більше.

Ще зверніть увагу на біографічну літературу серії ЖЗЛ (життя чудових людей). Як правило, це дуже корисні і мотивуючі книги.

Ну і, звичайно, для любителів саморозвитку варто звернути увагу на книги для розвитку особистості, яких на сьогоднішній день існує дуже багато. І хоча деякі лають їх за надмірно американську спрямованість, насправді там можна багато чого корисного почерпнути.

Про одну з них, а саме про книгу «7 навичок високоефективних людей», ми вже писали, і розглядали її ключові тези.

важливість читання книг

До речі, зверніть увагу на біографії Достоєвського, Толстого і Чехова, які ми публікували. Перед тим, як приступати до читання цих великих класиків, непогано було б коротко ознайомитися з ними самими.

Наостанок рекомендуємо подивитися посилання з добірками книг:

 1. 100 найкращих книг всіх часів і народів
 2. Улюблені книги відомих людей
 3. Кращі книги з психології
 4. 10 книг, які має прочитати кожен
 5. 7 кращих книг про психологію відносин
 6. 10 книг для розвитку інтелекту

Читання – ось найкраще навчання. Слідувати за думками великої людини є наука сама цікава.

А. С. Пушкін.

Якщо вам сподобалася стаття про користь читання і вплив книг на людину – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *