Як правильно дихати

Як правильно дихати

Як правильно дихати знають далеко не всі, адже для більшості це питання не є скільки-небудь серйозним. Дихаєш – і добре.

Однак ці питання хвилювали людей тисячі років. Давня китайська приказка говорить: «Той, хто вміє правильно дихати, здатний ходити по піску, не залишаючи слідів».

Можливо, ви здивуєтеся, але недавні дослідження показали, що киснева недостатність нерідко призводить до виникнення онкологічних захворювань.

У цій статті ми розповімо, до яких небезпек може призвести неправильне дихання. Також ми розглянемо декілька ефективних вправ і лайфхаков, допомагають правильно дихати, а, отже, забезпечувати організм достатньою кількістю кисню.

Треба сказати, що навіть якщо ви тісно пов’язані з медициною, ця інформація може бути для вас цікавою.

Для початку розглянемо різновиди дихання, щоб зрозуміти, як воно впливає на нас:

 1. Ключичне. Таке дихання виникає в тому випадку, коли людина сутулиться. Його плечі піднімаються, а живіт стискається, внаслідок чого організм не отримує кисню в достатньому обсязі.
 2. Грудне. При подібному вигляді дихання грудна клітка розширюється завдяки роботі міжреберних м’язів, що сприяє насиченню тіла киснем. Так, наприклад, дихають дівчата під час виношування плоду.
 3. Глибоке дихання. У такому випадку задіюються м’язи діафрагми. В цілому кисень надходить у нижні відділи легенів. Як правило, так дихають чоловіки і спортсмени. Цікавий факт, що саме такий вид дихання найбільш зручний і правильний при фізичних навантаженнях.

Виявляється, дихання може багато чого сказати про людину. Американський психотерапевт Олександр Лоуен довгий час досліджував емоційні блокування (невротичні і шизоїдні розлади людей), що заважають правильному диханню.

В результаті йому вдалося довести зв’язок між характером і видом емоційного розладу. Виявилося, що невротичний тип людей був схильний до поверхневого диафрагмальному дихання, в той час як шизоидный тип набирав повітря в легені за допомогою верхнього відділу грудей.

Дослідження показали, що якщо людину навчити правильно дихати, він зможе вести повноцінний спосіб життя.

Небезпека неправильного дихання

Як уже говорилося, якщо ми дихаємо неправильно, то в наші легені поступає менше повітря. Як наслідок, в організмі виникає кисневе голодування. Сучасна медицина довела, що стан шкіри і волосся напряму залежить від роботи легенів.

Таким чином, якщо в організмі відбувається збій газообміну, це призводить до виникнення зморшок та іншим негативним факторам. Щоб не допустити такого стану речей, людині важливо навчитися правильно дихати.

небезпека неправильного дихання

Тренування правильного дихання

На самому початку слід провести чесну самоперевірку щодо правильного дихання. Почніть просто вдихати і видихати повітря, спостерігаючи за тим, як ви це робите. Задайтеся питанням: «Я дихаю через ніс або рот?».

Слизова оболонка при диханні через ніс відіграє важливу фізіологічну роль, так як зігріває, фільтрує і зволожує вдихуване повітря. Цього не відбувається при диханні через рот, тому так важливо дихати носом.

Також доречно відповісти на наступні питання:

 1. Чи ви дихаєте в одному ритмі?
 2. Турбує вас прискорене дихання?
 3. Яка частота вашого дихання на сьогоднішній день? Для цього достатньо порахувати кількість виконаних вдихів протягом 1 хвилини (норма – 16-20 вдихів).
 4. Чути чи сторонні звуки при диханні?».
 5. Як поводиться ваш організм при виконанні вдиху і видиху?

Правильне дихання виглядає наступним чином:

 • при диханні рух грудної клітки майже непомітний;
 • стінка живота піднімається при вдиху і втягується при видиху.

Щоб правильно дихати, потрібно робити це як діти – дихати нижньою частиною живота (черевне дихання). При змінах ритму і глибини дихання в нашому організмі відбуваються серйозні хімічні процеси, які впливають на обмін речовин, думки і навіть на зовнішній вигляд.

Навчитися правильно дихати вийде, можливо, не відразу, але це не повинно вас лякати. Регулярні тренування дозволять вам досягти цієї мети і поліпшити самопочуття.

Далі ми розглянемо комплекс ефективних вправ, які допоможуть вам правильно дихати. Для цього потрібно:

 1. Дихати з найменшою витратою кисню.
 2. Виконувати вдих плавно, як би втягуючи в легені повітря.
 3. Видих робити максимально вільно.
 4. Не робити занадто глибоких вдихів/видихів.
 5. Правильне дихання повинно супроводжуватися ледве помітним шумом.

Дихання йогів

Йоги розробили високоефективну методику правильного дихання, що дозволяє найкращим чином насичувати організм киснем. Вона допомагає боротися з такими недугами:

 • безсонням;
 • психічними розладами;
 • головним болем;
 • хворобами серця і кишечника.
як дихають йоги
Діафрагмальне дихання

Загальні принципи правильного дихання йогів

Щоб навчитися правильно дихати, слід задіяти всі відділи легенів (верхню, підключичну і подплечевую частини), середину (під грудною кліткою), низ (наддіафрагменна частина).

При цьому внутрішній настрій людини повинен бути стриманим і позитивним. Будь-який прояв агресії або дратівливості не дозволять йому правильно дихати. Постарайтеся виконати наступні дії:

 1. Займіть для себе комфортну позу – сядьте або ляжте.
 2. Втягніть живіт, щоб витіснити з нижнього відділу легень весь повітря.
 3. Розмірено і глибоко виконайте вдих через ніс. Таким чином, киснем наповниться низ легенів. Після цього живіт трохи підніметься.
 4. Слідом за нижнім відділом заповніть повітрям середній, в процесі чого грудна клітка розшириться. В останню чергу заповніть киснем верхню частину, що знаходиться прямо під ключицею.
 5. Затримайте дихання.
 6. Потім плавно виконайте повний видих у зворотному порядку. Тобто спочатку звільнитеся від повітря в верхньому, середньому і нижньому відділах.
 7. Втягніть живіт, щоб позбутися залишків повітря.
 8. Знову затримайте дихання.

Далі ми поговоримо про медитації в контексті розумової дії, допомагає людині зосередити свою увагу на чому-небудь. Для якісної медитації вам знадобиться достатній простір, щоб відчувати себе комфортно і ні на що не відволікатися. Краще, якщо ви перед цим прийміть душ, оскільки фізична чистота допоможе вам очиститися і внутрішньо.

Танець птиці

Цей «танець» допоможе вам забути про повсякденні турботи і відчути неймовірну легкість. Виконуйте його під музику, щоб підсилити ефект:

 • закрийте очі;
 • розслабтеся;
 • дихайте плавно, рівномірно і глибоко.

Уявіть політ птаха, якій нічого не загрожує. Постарайтеся подібно до птаха також злетіти в небо, щоб як і вона легко парити в повітрі, в повній мірі насолоджуючись життям.

Вправи для правильного дихання

Вправа №1

 1. Встаньте і випрямитеся.
 2. Винесіть одну з ніг вперед.
 3. Уявіть, що ви тримаєте красиву повітряну кулю.
 4. Почніть підкидати м’яч, супроводжуючи кожен кидок звуком.

Спочатку використовуйте голосні літери:

А – И – E – O – І – Ю.

Потім говоріть склади задіюючи приголосні букви:

ТУ – ТЕ – ТА – ТЕ – ТИ – ТИ;

РУ – РО – РА – РЕ – РИ – РИ;

Опускаючи кулька, повторіть все заново.

Вправа №2

Представлене вправа призначена для розвитку діафрагми.

Виберіть для себе абсолютно будь-який текст, а краще – вірші. Далі вам потрібно вимовляти слова тексту, не закриваючи при цьому рота. Намагайтеся регулярно виконувати подібні тренування.

Ніколи не сутультеся і слідкуйте за своєю поставою. Також намагайтеся не зловживати їжею з високим вмістом вуглеводів, оскільки вони підвищують цукор в крові, що призводить до прискореного дихання.

Сподіваємося, що ця інформація була для вас цікавою, і ви зрозуміли, як правильно дихати і для чого це взагалі потрібно.

Якщо вам сподобалася стаття про те, як правильно дихати – поділіться нею в соціальних мережах та підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *