ліки від грипу

Кращі ліки від грипу та застуди

Наближається сезон епідемій грипу змушує заздалегідь переглядати список препаратів, озаглавлений як “найефективніші ліки від грипу та застуди”. При цьому рейтинги складені не завжди професійно. Перед тим як слідувати рекомендаціям і підбирати ліки самостійно, слід проконсультуватися з лікарем.

Тільки медик може врахувати протипоказання, зазначені в інструкції по застосуванню, і відповідність конкретній клінічній картині, вікової категорії, сумісність з іншими медикаментами.

Критерії відбору препаратів

Для рядового споживача характерно прискіпливе ставлення до рейтингів, але нав’язлива реклама розрахована тонко і здатна надихнути на придбання лікарських засобів, стабільно фігурують, завдяки зусиллям маркетологів у переліку найбільш ефективних ліків.

Фахівці при призначенні медикаментів неодмінно враховують той факт, що грип і застуда – захворювання різної етіології та список ефективних ліків від них не може повністю збігатися. Грип – це небезпечне вірусне захворювання, яке може передаватися повітряно-крапельним шляхом і виявлятися тільки після проходження інкубаційного періоду.

Здатність патогенного агента до видозміни в організмі окремо взятої людини може призвести до повторного зараження перехворів, але вже в мутований вигляді, проти якого імунна система не виробила антитіл. Найефективніший засіб уникнути інфікування або тяжкого перебігу інфекції – це профілактичне щеплення.

Симптоми застуди, на відміну від грипу, можуть виявлятися через короткий проміжок часу. Їх основна причина – переохолодження, а привід до розвитку хвороби – ослаблена імунна система. Її може призвести до патологічний стан цілий список негативних факторів.

Терапевтична тактика і ліки від грипу та застуди визначаються кількома обставинами. У їх числі:

 • мікроби і бактерії, здатні приєднатися до наслідків переохолодження при застуді;
 • підтип і різновид вірусної інфекції при грипі, визначають можливі ускладнення і симптоми протікання;
 • вік і загальний стан пацієнта;
 • індивідуальна сприйнятливість або алергічна реакція на лікарські засоби (окремі компоненти або основне активна діюча речовина);
 • стадія захворювання та інтенсивність його розвитку, виражена симптоматика;
 • результати отриманих досліджень;
 • присутність хронічних або системних захворювань, що використовуються для їх лікування медикаменти.

Найдієвіші ліки від будь-якої хвороби – це не увійшли в списки і рейтинги, а призначені лікарем для конкретного хворого індивідуальної клінічної картини. Від застуди в легкій формі це можуть бути перевірені народні засоби, фізіотерапевтичні процедури і коректне харчування. Найбільш ефективні препарати від грипу залежать не тільки від анамнезу та фізикального огляду, але і від інтенсивності виявленої симптоматики.

Противірусна та антимікробна терапія

Основне завдання проведення такого роду заходів – зміцнення імунної системи. Це особливо актуально в дитячому віці, поки імунітет остаточно не сформований, і в літньому, коли його ослаблення стало наслідком вікових змін.

Ліки від грипу та застуди вельми умовно діляться на дві великі категорії: фармакологічні засоби, ефективні для боротьби з присутньою інфекцією, та симптоматичні, самі затребувані для усунення негативних наслідків діяльності патогенного агента в організмі.

Безглуздо приймати ліки, на час прибирають симптоми інфікування, і не робити нічого для усунення основного провокуючого фактора. Як тільки закінчується дія симптоматичного препарату, діяльність патогенного агента призводить до відновлення температури, інтоксикації, млявості і слабкості – наслідків активної життєдіяльності мікроорганізмів, вірусів і бактерій.

Визначення найбільш ефективних ліків в цій ситуації залежить не від рейтингу та популярності, а від існуючої потреби:

 • від грипу призначаються противірусні засоби, але їх актуальність виправдана тільки в перші три доби, поки патогенний агент не встиг закріпитися в організмі і не почав активного розмноження;
 • антимікробні та антибактеріальні препарати призначаються від застуди тільки після того, як вжиті заходи не дали суттєвого поліпшення, ковтати антибіотики в перші дні безглуздо і шкідливо, не знаючи достеменно про тип і присутність збудника;
 • імуностимулюючі засоби приймають тільки за призначенням, у звичайних випадках вважається достатньо вітаміну С, в таблетках або у харчових компонентах, це природна речовина, що спонукає імунну систему до природної відповіді.

що краще пити при грипі

Диференціація засобів фармакологічної групи на антибактеріальні та противірусні, їх цільове призначення передбачає обережність в об’єднанні в рейтинг найбільш ефективних ліків від грипу та застуди. Час, дозування і доцільність прийому препаратів фармакологічної групи розрізняються, і цю обставину необхідно враховувати.

Ліки проти вірусів

Їх у сучасному арсеналі набагато менше, ніж антибактеріальних та антимікробних засобів. При призначенні ліків від грипу враховуються важливі принципи противірусної терапії:

 • максимальна активність від пошкоджуючого фактора і відносна безпека для клітин мікроорганізму, в якому він активізувався;
 • вибір однієї з категорій антивірусних засобів – інтерферонів або їх індукторів, хіміопрепаратів і сугуба обережність із-за недостатності визначення чутливості провокатора до них та невивченість фармакокінетики;
 • інтерферони поділяються на природні та рекомбінантні, і про їх застосування вирішується після вивчення лабораторних даних;
 • індуктори інтерферону використовуються в лікуванні риновірусної інфекції та вірусу грипу, але це досить велика група високо – і низькомолекулярних сполук, підбір яких не може здійснюватися непрофесійно;
 • найбільш популярні засоби від вірусів при грипі – Ремантадин і Рибавірин ефективні для досягнення різних цілей, перший – на початковій стадії і в профілактичних цілях, другий – в аерозолях для лікування певного типу грипу (А).

При лікуванні грипу призначаються тільки противірусні препарати, це стосується не тільки вірусу грипу, але й інших вірусних інфекцій – парагрипу, аденовірусів, риновірусів, цитомегаловірусу і т. д.

Призначення протимікробних та антибактеріальних засобів проводиться тільки в тому випадку, якщо в ослабленому організмі до вірусу приєднується інша інфекція. Єдиний противірусний препарат, який можна приймати для профілактики і в перші дні хвороби, – це Амізон, але схему прийому при різних станах слід уважно вивчити в інструкції по застосуванню.

Антибіотики

Причиною розвитку ГРЗ, яке і називають у просторіччі застудою, теж є інфекція, етіологію якої не вдається остаточно з’ясувати. Але це не означає, що з перших днів захворювання необхідний прийом антибіотиків. Їх призначають тільки в суворо визначених випадках – при імунодефіциті, глибоко літньому віці, онкології, доведеного приєднання другої інфекції.

які антибіотики пити при грипі

Вибирати з рейтингу популярних засобів антибіотик неприпустимо, поки не отримані результати бакпосіву. Навіть якщо є умови для призначення антибактеріальних препаратів: тривалий кашель, стабільно негативний стан, запалення лімфовузлів і зміна кольору мокротиння, підбір антибіотиків повинен проводитися з урахуванням збудника.

Є безліч патогенних агентів і не менша кількість лікарських засобів. До деяких, давно призначається пацієнтам, мікроорганізми встигли виробити резистентність. У цьому випадку прийом антибіотика тільки посилює ступінь інтоксикації тіла людини, але ніяких результатів не дає.

Лікар підбирає оптимальну дозу і групу, що володіє найбільшою ефективністю, вирішує питання про тривалість прийому, контролюючи ситуацію. У рейтингах популярності найбільш часто фігурує Амоксиклав, Флемоксин Солютаб, Сумамед, Цефуроксим, Кларитроміцин, однак це не привід приймати їх за самопризначенням.

Симптоматичні препарати

До них відносять будь-які ліки або народні засоби, які допомагають зняти наочні прояви хвороби. Це можуть бути самі варіабельні лікарські форми – таблетки і капсули, спреї, емульсії, аерозолі, каплі, інгаляції, ін’єкції, вливання в носоглотку, полоскання. Рішення про необхідність їх прийому пацієнт може прийняти самостійно, відчуваючи власну негативний стан, але вибір препарату не варто робити, вивчаючи списки популярності або дивлячись на рекламні плакати в аптеці.

При лікуванні грипу та застуди на початковій стадії основна тактика спрямована на підтримку та стимуляцію власного імунітету:

 • постільний режим, щоб не перевантажувати уражену вірусом серцеву систему і руховий апарат;
 • глибокий сон, під час якого організм починає виробляти власну тактику захисту і боротися з патогенним збудником (для цього необхідні судинозвужувальні краплі та знеболювальну);
 • рясне тепле питво для попередження зневоднення і зняття інтоксикації від продуктів життєдіяльності бактерій або вірусу;
 • чиста постіль, вологе прибирання і провітрене приміщення разом з ізоляцією хворого попередять поширення інфекції;
 • жарознижуючі засоби потрібні, тільки якщо температура перевищила 38 градусів, субфебрильну не збивають.

Лікування таких захворювань можна проводити і в домашніх умовах, проте вибір препаратів слід довірити не списками, а дільничного лікаря або домашнього лікаря. Адже навіть симптоматичні препарати призначаються при необхідності усунення симптомів і у них є свої побічні ефекти і протипоказання.

Висновок

Лікування грипу та застуди повинно здійснюватися суворо за лікарським призначенням. Це дозволить:

 1. Домогтися ефективного результату без вживання непотрібних засобів.
 2. Уникнути розвитку побічних дій і не приймати ліки при протипоказаннях.
 3. Витримати необхідне дозування і тривалість прийому.
 4. Не допустити розвитку ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *