Чи можна їсти волоські горіхи при підвищеному холестерині?

Волоський горіх, за формою схожий на мозок людини, є улюбленим продуктом всіх від малого до великого. Кому подобається очищати горіх від неймовірно міцною і дивно красивою шкаралупи, хто любить вже очищені коричневі ароматні їстівні ядерця.

Коли виявляється високий холестерин в крові і поряд з лікуванням, людина починає дотримуватися певної дієти, виникає питання, чи можна продовжувати ласувати горіхами чи варто назавжди виключити їх з раціону.

Що означає підвищений холестерин

Щоб відповісти на це питання, потрібно зрозуміти, що означає підвищений холестерин. Холестерин — необхідне органічного з’єднання, що виробляється печінкою людини, що є вихідним продуктом утворення гормонів, необхідним елементом при синтезі клітинних мембран, регулятором балансу фосфору і кальцію. Нормальний холестерин призводить до того, що в крові міститься великий вміст високомолекулярних ліпопротеїдів, званих “хорошими”, які захищають судини від атеросклеротичних змін.

Загрозою для організму є надмірна кількість холестерину в крові, частіше всього пов’язане з тривалим вживанням в їжу жирних продуктів. “Поганий” холестерин, випадаючи в осад, що осідає на стінках кровоносних судин утворюючи бляшки. В результаті того, що судини стають менш еластичними і вузькими, погіршується кровотік і порушується нормальне функціонування всіх органів.

Запам’ятайте! З підвищеним холестерином можна і потрібно боротися, в тому числі, включаючи в раціон харчування звичні продукти.

Волоський горіх проти холестерину

Волоський горіх, відомий з давнини, є плодом високого могутнього дерева, здатного жити й плодоносити 500 і більше років. Розмірковуючи про користь або шкоду волоського горіха, передусім варто зазначити, що за сукупністю корисних властивостей він у рослинному світі знаходиться поза конкуренцією, бо містить у величезній кількості:

 • вітаміни і мікроелементи;
 • антиоксидантні речовини;
 • білки;
 • клітковину;
 • амінокислоти.

Складно повірити, але за змістом вітаміну С волоські горіхи перевершують чорну смородину і цитрусові.

Будь-якій людині, навіть без проблем зі здоров’ям, потрібно розуміти, що волоський горіх — продукт колосальної жирності і, як наслідок, колосальної калорійності. Всього 100 грамів, а це пригорща з 5-6 очищених горіхів, дають 650 кілокалорій. Згадаймо, що в середньому в добу потрібно:

 • жінкам — 2000 ккал;
 • чоловікам — 2500 ккал.

Важливо, що жир, що міститься саме у волоських горіхах — це особливий жир, в якому вміст Омега-3 жирних кислот, неймовірно корисних для організму, просто зашкалює. У 100 грамах волоських горішків міститься аж 9 добових доз жирних кислот, які є будівельним матеріалом для систем:

 • серцево-судинної;
 • ендокринної;
 • нервової та інших.

Досить з’їсти 10 грамів горіхів, складових 60 кілокалорій, щоб забезпечити організм добовою дозою Омега-3 жирними кислотами. 10 грамів — це приблизно 1-2 очищених від шкаралупи горіха.

Волоський горіх характеризується високим вмістом фітостеролів — речовин, що є антагоністами поганого холестерину, який утворюється в організмі людини. Фітостероли — молекули, які у рослинах, виконують ту ж функцію, що і холестерин в клітинах ссавців.

Волоські горіхи, містять фітостероли, знижують холестерин в крові за рахунок того, що:

 • пригнічують проникнення холестерину в мицеллах;
 • зменшують об’єм всмоктування холестерину в кишечнику.

Наукові аргументи

У каліфорнійському університеті проводилися дослідження на групі людей, середній вік яких становив 70 років. Результати показали, що випробовувані, які вживали в їжу цілі волоські горіхи і горіхове масло, поліпшили функціонування кровоносних судин. Це відбулося за рахунок того, що збільшилася кількість “хорошого” холестерину і він став ефективніше справлятися з видаленням надлишків “поганого” холестерину.

Крім того, вимірювалися показники вмісту в крові Омега-3 жирних кислот:

 • нормальний вміст в крові Омега-3 жирних кислот давало відмінні показники пізнавальних функцій: уваги, пам’яті, сприйняття, мислення;
 • знижений вміст в крові Омега-3 жирних кислот демонструвало знижені показники когнітивних функцій і навіть прояв старечої деменції.

Ще одна важлива властивість волоського горіха — попередження ракових пухлин. Досліди, що проводяться на генетично індукованих на розвиток раку молочних залоз щурів, на харчування яких входив волоський горіх, показали, що вони на 50 відсотків менше розвивали злоякісні утворення.

Щоб профілактувати онкологічні захворювання, досить на добу вживати 50 грамів свіжих горіхів.

Високий холестерин не стає перешкодою для того, щоб ласувати горіхами. При вживанні неймовірно корисного продукту — волоського горіха, як і будь-якого іншого, важливо знати міру, інакше будь-яке благо обернеться шкодою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *