Микола Заболоцький

Микола Заболоцький

Микола Олексійович Заболоцький – радянський поет, перекладач, член Спілки письменників СРСР. У 1938 р. був заарештований і репресований. У 1963 р. його реабілітували за заявою подружжя.

За роки своєї біографії Заболоцькому довелося пережити багато бід, провівши чимало років у в’язницях і трудових таборах.

Отже, перед вами коротка біографія Миколи Заболоцького (цікаві факти з життя Заболоцького читайте тут).

Біографія Заболоцького

Микола Заболоцький народився 24 квітня (7 травня) 1903 року в Кизичейской слободі Казанської губернії.

Його батько Олексій Агафонович був керівником ферми, а мати Лідія Андріївна вчителювала у місцевій школі.

Дитинство і юність

Вже на третьому році навчання в школі Микола почав видавати журнал, в якому були розміщені його вірші. У період біографії з 1913 по 1920 роки, він проживав в місті Уржуме, де поступив в реальне училище.

Крім поезії він також цікавився історією, хімією і малюванням.

У підлітковому віці Заболоцький захоплювався творчістю Олександра Блока. Закінчивши училище, він успішно склав іспити в московський університет, вибравши медичний та історико-філологічний факультети.

Незабаром Микола вирішує переїхати в Петроград, де вступає до місцевого інституту на відділення мови та літератури. У 1926 р. поета закликають на службу.

Вірші

Відслуживши в армії всього рік, Заболоцький був відправлений у запас. Однак цього часу йому вистачило, щоб подивитися на життя іншими очима. Якщо до армії у віршах юнаки оспівувалися природа і село, то тепер він почав широко дивитися на світ.

Микола Заболоцький в молодості

Поринувши з головою в письменницьку діяльність, Микола створив свій стиль оповіді. Оскільки в той момент в країні діяв НЕП (Нова Економічна Політика 1921-1928 рр.), поет не міг залишитися осторонь від подій.

У 1929 р. Заблоцький опублікував свій збірник «Стовпці», вірші в якому були сповнені іронією і сарказмом. Книга відразу ж піддалася жорсткій критиці з боку преси, звинувачувала її автора в «юродствовании над колективізацією».

Незважаючи на нескінченну цькування, Заблоцький зміг налагодити співпрацю з виданням «Зірка», де продовжував друкуватися деякий час.

Новий твір Миколи Заболоцького «Торжество землеробства» викликало чергову порцію критики на його адресу. Незабаром він усвідомив, що радянська цензура просто не дасть йому самореалізуватися. Його вірші, пройняті гротеском, пародіями і сатирою, піддавалися нескінченним нападок критиків.

З цієї причини Микола Олексійович не бачив сенсу продовжувати складати вірші у притаманній йому манері. Його основним джерелом заробітку стала робота в журналах Самуїла Маршака, де публікувалися дитячі вірші поета. Крім цього він займався ще й перекладацькою діяльністю.

Останні твори Заболоцького отримували схвальні відгуки, в зв’язку з чим він опублікував поетичну збірку «Друга книга». У цей період біографії він посилено працював над твором поеми «Облога Козельська», а також продовжував переводити праці зарубіжних авторів. Здавалося, що життя почало налагоджуватися, однак на зміну добробуту прийшли серйозні випробування.

Висновок

У 1938 р. Миколи Заболоцького звинуватили в антирадянській пропаганді за його критичні статті і «рецензії» нібито викривлюючій радянську дійсність.

Від розстрілу його вберегло тільки те, що він відмовився визнавати себе винним в утворенні організації контрреволюціонерів.

Микола Заболоцький за роботою

Співробітники НКВС «попросили» критика Миколи Лесючевского написати відгук про творчість Заболоцького. В результаті той публічно заявив, що поет неодноразово дискредитував дії керівництва країни і боровся з соціалізмом.

На початку 80-х були опубліковані мемуари Миколи Заболоцького – «Історія мого ув’язнення». Письменник зізнавався, що на нього постійно чинили, як моральний, так і фізичний тиск.

Перший час він часто піддавався тортурам. Заблоцького постійно допитували, позбавляючи їжі і сну, а також цілодобово не даючи вставати зі стільця. Слідчі мінялися, а він продовжував відповідати на нескінченні питання.

З 1939 по 1943 роки Микола відбував ув’язнення в трудовому таборі в Комсомольську-на-Амурі, після чого 1 рік провів у таборі «Алтайський». У цей період біографії Заблоцький не забував писати зворушливі листи дружині і дітям, які пізніше будуть опубліковані в його праці «Сто листів 1938-1944 років».

Повернення до літературного життя у Заболоцького відбулося в 1944 р., коли йому після довгих років нарешті вдалося завершити переклад «Слова о полку Ігоревім». Цікавий факт, що його робота була визнана кращою серед всіх відомих перекладів даного твору. Завдяки цьому він зміг повернутися з Караганди в Москву, і навіть увійти до складу Союзу письменників СРСР.

Вірші, написані Миколою Олексійовичем у післявоєнний період, отримали схвальні відгуки від радянських критиків. Найбільш відомими з них стали «Журавлі» і «Відлига».

Після того, як у 1953 р. помер Йосип Сталін, в Радянському Союзі відбулися великі зміни, які торкнулися і літератури.

Микола Заболоцький в Комсомольську-на-Амурі

З приходом Микити Хрущова ідеологічна цензура ослабла, що дозволило Заблоцкому знову писати ті вірші, які йому дійсно хотілося писати.

У середині 50-х у поета спостерігався небувалий творчий підйом. У 1955 р. видаються його твори «Неприваблива дівчинка» та «Про красу людських душ». Через 2 роки він представив четверта збірка віршів, разом з геніальним твором «Не дозволяй душі лінуватися».

Особисте життя

У 1930 р. Микола Заболоцький взяв у дружини Катерину Кликова. Дружина всіляко підтримувала чоловіка, і навіть під час його арешту продовжувала з ним листування. Спочатку їх шлюб можна було вважати зразковим, але пізніше їх почуття один до одного охололи.

У 1955 р. Катерина пішла від Миколи до письменника Василя Гроссмана. У свою чергу Заблоцький почав доглядати за Наталею Роскиной. Однак через 3 роки Кликова повернулася до чоловіка, після чого подружжя вже ніколи не розлучалися.

Микола Заболоцький з дружиною Катериною Кликовою і дочкою Наталією

У цьому шлюбі у Заболоцких народилися син Микита і дочка Наталія. Цікавий факт, що подорослішавши, Микита стане кандидатом біологічних наук, а Наталя вийде заміж за академіка Миколи Каверіна, сина відомого письменника Веніаміна Каверіна.

Смерть

В останні роки своєї біографії Микола Заблоцький отримав велике визнання і мав все необхідне для нормального існування. Тим не менше, час, проведений в таборах, що серйозно підірвало його здоров’я.

Крім цього, коли він дізнався про те, що його дружина від нього пішла, в його житті стався перший інфаркт. Через 3 роки поет переніс другий інфаркт, який став для нього фатальним.

Микола Олексійович Заболоцький помер 14 жовтня 1958 року у віці 55 років, знайшовши спокій на Новодівичому кладовищі.

Фото Заблоцького

Якщо вам сподобалася коротка біографія Заблоцького – поділіться нею в соціальних мережах. Якщо ж вам взагалі подобаються біографії видатних людей та цікаві факти з їх життя – підписуйтесь на сайт будь-яким зручним способом. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *