Норма холестерину в крові у жінок після 50 років

Вперше світ дізнався про холестерин ще в 18 столітті. Його виділив з жовчних каменів Пулетье де ла Саль. Своєю назвою речовина зобов’язана Мішелю Шеврелю, що вивчав його в початку 19-го століття. З грецької воно перекладається, як «тверда жовч». Але тільки в 20-му столітті люди дізналися, що означає підвищення рівня холестерину в крові у жінок і чоловіків, і яка норма безпечна після 50 років.

Роль в організмі

Якщо дотримується норма рівня холестерину в крові у жінок після 50 років, то ця речовина не приносить нічого, крім користі. Насправді, це одна з різновидів спиртів.

Холестерин в організмі

Його вміст в організмі збільшується 2-ма шляхами:

 1. П’ята частина надходить людині разом з їжею.
 2. 80% холестерину виробляється печінкою.

Відповідно, зміст даного в їжі грає не таку значну роль у підтримці здоров’я людини.

Більше того, всупереч думку, створеному рекламними компаніями, холестерин вкрай важливий для здоров’я. Його недолік не менш небезпечний, ніж надлишок.

При дотриманні норми холестерину у жінок і чоловіків після 50 років, так і в будь–якому віці, забезпечується:

 1. Поділ клітин. Холестерин – один з будівельних цеглинок організму, який допомагає клітині створити мембрану, що забезпечує не тільки захист від зовнішніх впливів, але і контакт з навколишнім світом.
 2. Метаболізм. Мембрана клітин, яка складається з холестерину, забезпечує нормальний обмін речовин, який порушується при нестачі «шкідливої» речовини.
 3. Вироблення гормонів. Холестерин входить до складу статевих гормонів естрогену і тестостерону, які в різних співвідношеннях необхідні кожній людині. Також він включений в кортизол. Це гормон стресу, що забезпечує адекватну реакцію організму на непередбачувані і небезпечні для життя ситуації, допомагаючи витримувати підвищені навантаження.

Відповідно, бездумно намагаючись всіма силами знизити рівень холестерину до мінімуму, людина просто шкодить власному здоров’ю.

Холестерин буває різний

Власне, враховуючи різноманітні функції даної речовини і способи його отримання, лікарі виділили 3 групи холестерину.

Поганий і хороший холестерин

Вони розрізняються тільки щільністю вмісту спирту в спеціальних зв’язують молекули жирів тригліцеридів:

 1. ЛПДНЩ – ліпопротеїди дуже низької щільності, які споживаються разом з їжею. Це той самий базовий компонент атеросклеротичних бляшок, якими лякають оточуючих адепти здорового способу життя.
 2. ЛПНЩ – ліпопротеїди низької щільності, які утворюються з ЛПДНЩ. Саме в цьому вигляді, так званий, поганий холестерин починає відкладатися на стінках судин. Якщо стежити за його станом, то в аналізах можна побачити латинський варіант транскрипції LDL.
 3. ЛПВЩ – ліпопротеїди високої щільності. Це «помічники» людини, що виробляються печінкою для збору і знищення шкідливого ЛПНЩ. Підвищити кількість ЛПВЩ за допомогою дієти неможливо. «Хороший» холестерин у латинській транскрипції записується, як HDL.

ЛПНЩ дійсно здатний стати причиною атеросклерозу і його підвищення небезпечно для здоров’я.

Але організм людини здатний сам впоратися з проблемою, якщо вміст ЛПВЩ в крові досить висий. Тому важливо стежити саме за балансом цих речовин.

Чому підвищується рівень LDL

Дослідження показують, що при високих показниках обох типів холестерину, можна уникнути проблем зі здоров’ям.

Норма у жінок і у чоловіків

Низькі параметри пов’язані з небезпекою порушення утворення гормонів і подальших збоїв роботи організму.

Але саме після 50 років найчастіше спостерігається найбільш несприятлива ситуація, коли норма поганого холестерину в крові підвищена при низьких показниках хорошого, при чому у жінок така ситуація зустрічається рідше, ніж у чоловіків.

Крім похилого віку, існують і інші чинники, що підвищують ризик розвитку атеросклерозу, які характерні для всіх людей:

 • Хвороби. Будь–які патології роботи печінки знижують вироблення ЛПВЩ, що автоматично підвищує рівень поганого холестерину в крові. Але найбільш сильний ефект в даному випадку надають діабет і гіпертонія.
 • Малорухомість. Помірна фізична активність прискорює вироблення хорошого холестерину. Особливо корисний рухливий спосіб життя людям, що страждають від серцево–судинних захворювань або перенесли інфаркт\інсульт. Головне не переборщити з тренуваннями. Стрес від надмірного навантаження надає протилежний ефект.
 • Ожиріння і шкідливі звички. Дотримання правил харчування й відмова від спиртного і куріння допомагають завжди тримати рівень холестерину в нормі. З іншого боку, невеликі дози алкоголю підвищують вироблення ЛПВЩ. Але мова йде не більше, ніж про келих сухого червоного вина в день.

На жаль, статистика показує, що близько 60% жінок і чоловіків після 50 років навіть не знають, яка повинна бути норма холестерину в крові, і страждають від її перевищення.

Діагностика

Щоб визначити норму холестерину в крові у жінки після 50 років і призначити відповідне лікування, необхідно спочатку здати аналізи.

Судина в розрізі

Тільки лабораторне дослідження покаже, наскільки великий ризик розвитку атеросклерозу.

Також важливо враховувати, що найбільш точні дані можна отримати тільки в клініках, оснащених сучасним обладнанням.

В іншому випадку ризик похибки становить близько 75%.

Для найбільш достовірних відомостей необхідно дотримати всього 2 простих правила забору крові для аналізу:

 1. Не їсти за 12 годин. Прийом їжі закономірно підвищить рівень ЛПНЩ, що спотворить дані. Тому краще всього проводити забір крові з вени для визначення норми холестерину в крові у жінки натщесерце, прокинувшись з ранку і відправившись в лабораторію.
 2. Не займатися спортом. Фізична активність сприяє виробленню ЛПВЩ, що також шкодить достовірної діагностики. Тому спортивні навантаження краще відкласти на інший час.
ЛПВЩ

У виданому результаті біохімічного аналізу крові буде значитися 3 показника, на які варто звертати увагу:

 1. ЛПНЩ або LDL. Бажано, щоб він був якомога нижче. У нормі для жінок пенсійного віку вважається рівень від 3,6 до 5,2 ммоль на літр.
 2. ЛПВЩ або HDL. Високі показники в цьому разі – запорука здоров’я. Тому важливо стежити, щоб цифри не опускалися нижче 1 ммоль/л.
 3. Загальний холестерин. Тут враховується все присутня в крові речовина і бажано, щоб цей параметр також залишався в межах норми. Для 50-річних жінок вона становить діапазон 4-7,4 ммоль/л.

Для спрощення розшифровки аналізів, медичні вчені створили просту формулу підрахунку співвідношення поганого і хорошого холестерину, що найбільш точно описує ризик для здоров’я пацієнта.

Аналіз крові дозволить виявити нору і патологію

Вона називається коефіцієнтом атерогенності. Для здорових дорослих він повинен знаходитися в діапазоні 3-3,5, а для людей, які страждають від хронічних захворювань серця і судин – 4. Але чим цей показник нижче, тим краще.

Якщо у людини з’являється проблема з підвищеним рівнем поганого холестерину, лікар порадить звернути увагу ще на 3 показники, які важливі для діагностики атеросклерозу:

 • Рівень гемоглобіну. Це інший компонент, необхідний для створення тромбів. Тому надмірно підвищений вміст гемоглобіну істотно збільшує ризик інфаркту та інсульту.
 • Вільний тироксин. Організм людини рідко покладається тільки на 1 метод захисту. Цей гормон – ще одна речовина, що знижує рівень ЛПНЩ.
 • МНО. Міжнародне нормалізоване відношення, яке не має відношення до холестерину. Це показник згортання крові, який повинен знаходитися в діапазоні 0,7-1,3 у здорового дорослого. Зниження даного параметра збільшує ризик тромбозу і атеросклерозу.

Якщо часу для відвідування фахівця у людини немає, або здоров’я не дозволяє робити регулярні паркани аналізів, то провести дослідження можна і вдома.

Портативні аналізатори в даний час досить поширені, особливо серед осіб, які страждають від діабету.

Крапля крові з пальця, нанесена на тест–смужку покаже рівень холестерину у жінки після 50 років, а потім значення завжди можна порівняти з нормою таблиці.

Але такий метод не відрізняється особливою точністю, що слід також враховувати.

Лікування проблеми

Менопауза, яка настає у жінок з роками, часто стає ще одним фактором ризику розвитку проблем з холестерином. Але навіть звіривши показники крові з таблицею норм, важливо розуміти, що робити далі.

Якщо все в порядку, то це прекрасно. В іншому випадку краще відвідати лікаря.

Жири та холестерин

Ризик розвитку атеросклерозу пов’язаний не тільки з рівнем холестерину, тому фахівець видасть рекомендації і призначить додаткове обстеження.

У першу чергу серед порад від терапевта будуть озвучені наступні:

 • Спорт. Фізична активність допомагає знизити рівень холестерину. Для цього достатньо вранці робити зарядку і регулярно виходити на піші прогулянки.
 • Лікування. Для профілактики ризику інсульту та інфаркту лікар обов’язково пройти діагностику і призначить терапію супутніх проблем зі здоров’ям.
 • Дієта. Найбільш ефективний спосіб знизити рівень поганого холестерину в крові – змінити свій раціон, паралельно знизивши споживання алкоголю і тютюну.

В цілому, основні правила, які стосуються харчування ґрунтуються на зниженні навантаження на печінку.

Це дає подвійний ефект, одночасно підвищуючи рівень ЛПВЩ і знижуючи ЛПНЩ. Серед рекомендацій можна виділити класичні поради відмови від жирної і смаженої їжі.

Холестерин пов’язаний в продуктах з тваринами ліпідами, тому перехід на дієтичне м’ясо допомагає знизити його рівень в крові.

Також бажано зменшити споживання майонезу і вершкового масла.

Основними інгредієнтами дієти повинні стати овочі та фрукти, особливо ківі. Також рекомендується до вживання риба і морепродукти, рослинна олія.

Яйця на рівень холестерину практично не впливають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *