стеноз гортані у дітей

Перші ознаки стенозу гортані у дітей

Складне і дуже небезпечне життя дитини патологічний стан, при якому потрібна невідкладна медична допомога, – це стеноз гортані. Він виражається в різкому звуженні просвіту гортані, виникає швидко, з різних причин. Небезпечно це стан новонародженим малюкам, немовлятам.

Що таке гортань у дитини

Орган, відповідальний за прояв голосових звуків, включає в свою будову голосові зв’язки, вони розташовуються усередині гортані. Такий стан, як стеноз гортані у дітей, його симптоми і лікування давно знайомі в педіатричній практиці. Стеноз нормального голосового просвіту порушує дихання дитини.

У малюків є функціональні та анатомічні особливості росту, які обумовлюють розвиток стрімкого спазму голосової щілини, що призводить до її звуження.

Всі дихальні органи покриті зсередини слизовими оболонками, що забезпечують постачання кров’ю, зв’язок з лімфовузлами. З-за цього проникнення в організм будь-якої інфекції призводить до сильного звуження дихальних шляхів, включаючи голосову щілину. Безліч лімфоїдних тканин під слизовими оболонками голосового апарату викликає при цьому сильні набряки, набухання уражених інфекціями тканин.

хронічний стеноз гортані у дітей

У немовлят 2-х-6-ти місяців такі стани особливо загрожують життю, несприятливий результат захворювання, дитина може померти, якщо своєчасно не надана медична допомога. Дитяча гортань досить маленька за розмірами, своєю формою схожа на «воронку». Голосові зв’язки в цьому віці розташовані трохи вище, ніж у дорослих. Значно менше і діаметр голосової, з-за цього стеноз гортані у немовлят розвивається швидко, несе небезпеку різними ускладненнями.

Перебіг захворювання у дитини

Стеноз гортані у дітей розрізняється симптомами протікання, від чого залежить і його лікування. Захворювання, що починається в голосової щілини, поступово поширюється на сусідні анатомічні органи, зачіпає тканини під голосовими зв’язками, передньої стінки гортані.

Так протікає протяжність звуження, коли є час викликати «невідкладну допомогу», надати дитині кваліфіковану допомогу. Якщо патологічний перебіг хвороби зачіпає задні стінки гортані, розвивається задній стеноз. При круговому ураженні тканин гортані розвивається стрімке звуження – важкий клінічний варіант хвороби.

Найнебезпечнішим є стан тотального стенозу, воно викликає гостру нестачу дихання, і навіть «швидка» може не встигнути приїхати, щоб надати дитині допомогу.

стеноз гортані

Симптоми стенозу в залежності від перебігу хвороби

Вираження клінічної картини хвороби може проявлятися різними ознаками. На це впливають життєві фактори при виникненні стенозу:

  • вік малюка;
  • присутність супутніх хвороб органів дихання;
  • причини, що призводять до звуження просвіту гортані.

Сила симптомів збільшується одночасно із звуженням просвіту гортані. У лікарській практиці виділяються стадії розвитку стенозу гортані у дітей, з ним змінюються симптоми і призначається лікування патології.

Стадії розвитку стенозу гортані:

  1. Порушення дихання, на 1-й стадії хвороби клінічну картину можна компенсувати лікуванням, вона дає хороші прогнози на одужання. Тут спостерігається порушене голосоутворення, дитина починає хрипіти, говорити грубим голосом.
  2. Почастішання дихання, перезбудження малюка, гіперемія шкірних покривів. 2-ю стадію хвороби лікарі називають субкомпенсованою. Яскравий симптом – зовні помітні посилені дихальні рухи, «западання» ділянок грудної клітки між ребрами.
  3. Крайнє збудження малюка навпаки, повна загальмованість. Блідне шкіра, стають синіми губи і носогубний трикутник. Дитина може знепритомніти, піти в глибокий непритомність. 3-я стадія – найбільш несприятлива форма перебігу патології. Лікарі називають її декомпенсованою. Потрібна термінова кваліфікована допомога.
  4. Повне припинення дихальних рухів, зупинка дихання. Найбільш небезпечний стан – асфіксія. Із зупинкою дихання в клітини головного мозку не надходить кисень, вони гинуть. Тут потрібна екстрена допомога, інакше малюк помирає від гострого браку дихання і роботи серця.

За таким стадіям розвивається стеноз гортані у дітей, що проявляється такими симптомами, і лікування на будь-якій із стадій потрібно негайне. Проте це відноситься тільки до поступового розвитку захворювання.

У педіатричній практиці зафіксовані випадки стрімкого розвитку стенозу гортані, що виходить за симптомами відразу на останні стадії, коли допомога потрібна в екстреному порядку.

Лікування стенозу гортані у дітей

Терапію може проводити тільки кваліфікований лікар, в умовах стаціонару. Використовується комплекс різних лікарських препаратів. При тяжкому стані дитину поміщають в реанімацію, де є спеціальне обладнання для штучного підтримання дихання, потім переводять до палати інтенсивної терапії. Лікування стенозу гортані у дітей проводиться відповідно до проявляємих симптомів, ознак.

Коли лікарі встановлюють, що стеноз спричинений проникненням бактеріальної інфекції, схема лікування включає антибактеріальні препарати широкого спектру. Добові дози, варіант введення ліків, тривалість лікування антибіотиками розраховує лікуючий лікар.

Хронічні форми стенозу лікують інгаляціями з лужними препаратами: “Беродуалом”, ізотонічним розчином хлориду натрію. Кількість інгаляцій – від 12 до 15, вони проводяться навіть при зникненні виражених симптомів стенозу, з метою зміцнення внутрішніх тканин гортані.

Важкий перебіг стенозу лікують глюкокортикостероїдами, зазвичай використовується “Дексаметазон”. Його дози лікар підбирає враховуючи вік, вагу дитини. Середня ступінь перебігу хвороби лікується гормональними засобами, що вводяться шляхом інгаляцій, аерозолів. Зазвичай використовують “Пульмикорт”, що добре показав себе на практиці лікування стенозів гортані різної етіології у найменших дітей. Відразу ж після початку його прийому у дитини поліпшується дихання, полегшується загальний стан.

Гострий період хвороби вимагає живлення по спеціальній дієті, що включає кисломолочні продукти, свіжі овочі, фрукти. Страви готують на пару, запікають, відварюють. Повністю виключається з дитячого раціону жирна, важко перетравлюється їжа. При дотриманні всіх правил лікування стенозу гортані у дітей, симптоми швидко зникають, дихання звільняється, стає нормальним.

Бонус

  1. Спостереження батьками за диханням дитини, своєчасний виклик лікарів невідкладної допомоги допомагає врятувати життя малюку.
  2. Батькам слід знати симптоми і ознаки стенозу гортані, щоб своєчасно їх побачити, встигнути викликати швидку допомогу.
  3. Є заходи, які можуть робити самі батьки, щоб полегшити дихання дитини ще до приїзду лікарів. Але застосовувати їх треба обережно, для цього потрібен певний навик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *