Чи безпечна флюорографія при вагітності

Чи небезпечно робити флюорографію на ранніх термінах вагітності?

У вагітних виникає безліч питань, пов’язаних з допустимістю флюорографії. Обгрунтовано це тим, що промені, джерелом яких можуть бути різні прилади, в тому числі томографи тих чи інших видів, можуть призводити до проникнення в клітини іонізуючого випромінювання. Розуміючи, чи можна робити флюорографію вагітним жінкам на ранньому терміні, вдасться вберегти себе від потенційного ризику, а також захистити малюка від можливої шкоди.

Потенційна шкода

Цікавитися питанням, чи можна робити флюорографію вагітним на ранньому терміні, потрібно завчасно. Саме формулювання, пов’язана з флюорографією, звучить для багатьох страхітливо. Випромінювання такого типу насправді не несе в собі нічого потенційно небезпечного. За утворення радіації тут відповідає особлива апаратура. Але якщо вивчити це питання більш детально, то джерелом таких променів є сонце, космос і навіть вода.

Радіонукліди природного походження ми вдихаємо щодня разом з повітрям. Виходить, що незначне опромінення відбувається практично з кожною людиною, у тому числі з вагітними жінками на малому терміні. Воно є безпечним.

Щоб точно визначити, наскільки небезпечна флюорограма для майбутньої матері, треба зіставити дані про щорічне опромінення, одержуване з натуральних джерел. Цей показник треба порівняти з тим, скільки отримує організм випромінювання під час флюорографії і з даними досліджень, пов’язаних з використанням рентгена.

1 мілізіверт – стільки становить річна доза, яка є безпечною для людей. У традиційному виконанні флюорографія плівкового типу несе в собі від 0,5 до 0,8 мілізіверт. Якщо додати радіаційний фон в цілому, який наближається до позначки 0,35, вийде показник, який більше безпечного рівня. Здоровій людині це не загрожує нічим.

Разом з тим немає точних даних щодо того, який вплив може надати флюорографія на вагітну на малих термінах. Не можна точно сказати, що за наслідки можуть мати місце щодо несформованого плоду. І так як немає яких-небудь відомих даних, можна говорити про потенційний ризик.

Зробили флюорограмму, не знаючи про вагітність

Чим це може загрожувати? Така ситуація є поширеною. Майбутні мами іноді проходять обстеження, не знаючи про своє особливе положення.

Якщо обстеження здійснювалося до того, як відзначилася затримка місячних, шкода для дитини виключено. Це пояснюється тим, що на поверхні тіла матки плідне яйце ще не закріпилося. Відповідно, не було відзначено і формування ембріона.

Можна в разі занепокоєння попросити у доктора призначити будь-які додаткові обстеження, в тому числі консультацію генетика і спеціальні аналізи. Згідно з даними можна буде визначити, як чинити далі.

Досвідчений фахівець точно відповість на питання, чи можна робити флюорографію вагітним на ранньому терміні. Не варто соромитися ставити питання. Буває так, що майбутні мами замовчують факт вагітності, хоча в цьому не було ніякого сенсу. Фахівець завжди готовий піти назустріч жінці в очікуванні дитини. Як мінімум можна розраховувати на видачу спеціального захисного фартуха, знижує дозу небезпечного випромінювання.

На всякий випадок можна обмежити вплив рентгенівських променів на інший період вагітності. Загальнорічна доза буде збільшуватися з кожним подальшим обстеженням, і це треба враховувати.

Заходи безпеки при прямих показаннях до флюорограмми

Іноді буває так, що жінці необхідно в будь-якому випадку пройти флюорографію на ранньому терміні. Що в цьому випадку робити?

Повідомте фахівця про те, що ви вагітні, і дізнайтеся заздалегідь, дійсно флюорограм так необхідна вам.

Якщо фахівець відповів позитивно, він зобов’язаний виписати відповідне направлення на рентген. Якщо порівнювати процедури рентгена легенів і флюорографії, то в другому випадку доза опромінення на 20 % менше. Для когось це може бути маленький показник, але він буде сприяти зменшенню рівня тривожності вагітної, до того ж об’єктивно буде більш безпечним.

Вагітні мають право отримувати всю необхідну інформацію про свій стан. Крім того, вони можуть зажадати знімок, отриманий після флюорографії.

Лаборант в рентгенологічної лабораторії розташовує спеціальним фартухом, додатково захищає від випромінювання. В його структурі використаний еквівалент свинцю, ідеально захищає дитину і її матір.

Якщо у вашому місті проживання не виявилося рентгена, то має сенс поїхати в найближчий місто і навіть заплатити за обстеження, якщо по-іншому не виходить. Послуга, яку необхідно шукати, називається «цифрова рентгенограма легенів». Вона передбачає отримання такої кількості іонізуючого випромінювання, що дорівнює 3 % від загальної річної дози.

Знання того, чи можна робити флюорографію вагітним на ранньому терміні, ніколи не буде зайвим. Різноманітні дослідження, які передбачають випромінювання, необхідно робити тільки при необхідності. Якщо є шанс відмовитися від них, то краще скористатися такою можливістю.

Бонус

Висновки, які можна зробити за статтею, наступні:

  1. Флюорографію краще замінити на ранньому терміні вагітності на цифровий рентген легенів. Він передбачає дози випромінювання в кілька разів нижче стандартних.
  2. Під час процедури можна попросити у лаборанта захисний фартух, що містить свинець. Він додатково вбереже від випромінювання.
  3. Будь-які процедури, пов’язані з іонізуючим випромінюванням, слід проводити при виникненні такої необхідності. Якщо вдається замінити їх на альтернативні варіанти або виключити повністю, краще уникати подібної процедури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *