лейкоцити в крові у дитини

Підвищені лейкоцити в крові у дитини

Якщо аналіз показав підвищені лейкоцити в крові, це означає, що у дитини в організмі відбувається боротьба з хворобою. Це не тільки погана ознака, а й підтвердження того, що імунітет продовжує виконувати свої функції.

Що таке лейкоцити і скільки їх повинно бути у крові

Лейкоцити – це білі кров’яні тільця, основні клітини імунітету. Як “поліція” організму, вони відповідають за те, щоб відловити, утримати і знищити будь-яку небезпеку для тіла.

Для виконання цих функцій існує 5 видів лейкоцитів:

 1. Нейтрофіли. Вони швидко переміщаються до вогнища інфікування і поїдають патогенні мікроорганізми. Здатні також виробляти антимікробні речовини. При масовій загибелі стають основою для гною.
 2. Моноцити. Це найбільші лейкоцити, здатні поїдати великі за розміром бактерії та власні клітини тіла, заражені вірусами.
 3. Еозинофіли. Знищують надлишки гістаміну, що виділяється при алергічної реакції. Також здатні знищувати личинки паразитів, що проникли в організм.
 4. Базофіли. Запускають негайну реакцію (висип, набряк, кашель) при контакті з алергеном.
 5. Лімфоцити. Існують Т-лімфоцити, що пізнають інфекцію і направляючі діяльність всіх компонентів імунітету, і В-лімфоцити виробляють специфічні антитіла для знищення причини хвороби. Також в крові присутні нульові лімфоцити як запас при масовій загибелі лейкоцитів.

В середньому у дорослої людини 5,5-8,8 х109 лейкоцитів на 1 л крові. Для дітей цей показник не підходить, і норма береться з таблиці за віком.

Симптоми лейкоцитозу у дитини

Відхилення кількості білих кров’яних тілець від норми – це не хвороба, а сигнал про те, що організм з нею бореться. Відповідно, серед симптомів лейкоцитозу можуть бути:

 • хронічна втома, слабкість;
 • регулярне підвищення температури тіла;
 • болі в суглобах і м’язових тканинах;
 • порушення роботи травного тракту, втрата апетиту;
 • нудота і блювання;
 • мігрень і запаморочення;
 • непритомність;
 • емоційна нестабільність;
 • проблеми зі сном;
 • пітливість;
 • різке погіршення зору.

В цілому, практично будь-яка симптоматика інфекційних хвороб означатиме, що у дитини підвищені лейкоцити в крові. Так чи інакше, це привід, щоб звернутися до педіатра і швидше почати лікування.

Норма лейкоцитів у дитини

Для новонародженого нормою вважається показник лейкоцитів аж до 30х109/л. Це більш ніж у 3 рази вище, ніж у дорослого. Але в перші дні життя він падає до:

Вік

Норма (од*109/л)

До 2 тижнів

8,5-15

До 6 місяців

7,7-12

До 2 років

6,6-11,2

До 10 років

4,5-15,5

Старше 10 років

4,5-13

Це усереднена норма за віком. Однак для постановки точного діагнозу лікар може попросити більш розгорнутий аналіз. В таблиці результатів буде зазначено всі 5 різновидів лімфоцитів:

Вік дитини

Норма (од*109/л)

Лейкоцити

До року

6-18

Від 1 до 2

6-17

Від 2 до 4

5,4-15,7

Від 4 до 6

4,9-14,6

Від 6 до 10

4,3-14

Від 10 до 16

4,5-13,5

Старше 16

4-11

Нейтрофіли

До року

1,4-8,7

Від 1 до 2

1,5-8,5

Від 2 до 4

1,6-8,7

Від 4 до 6

1,5-8,2

Від 6 до 10

1,7-8,5

Від 10 до 16

1,5-8,3

Старше 16

1,5-7,5

Якщо певні підвищені лейкоцити в крові у дитини, фахівець здатний вже приблизно визначити джерело хвороби, навіть якщо немає ніякої симптоматики.

Про які захворюваннях кажуть підвищені показники

Якщо в крові у дитини підвищені лейкоцити, це означає, що організм запустив імунну реакцію. Відповідно, її причиною можуть бути будь-які зовнішні та внутрішні фактори, які захисна система тіла визнала небезпечними для здоров’я. Перевищення норми за віком:

 1. Нейтрофілів – це реакція на бактеріальну або грибкову інфекцію. Критичні показники часто супроводжують панкреатит, великі опіки, гнійні процеси і захворювання кісткового мозку.
 2. Моноцитів – це ознака вірусної інфекції. Також показник збільшується при онкозахворюваннях статевих органів, шлунка, лімфовузлів, запальних процесах в легенях, мозку і сполучних тканинах.
 3. Еозинофілів – це завжди алергія або паразити.
 4. Базофілів – це рідкісне явище. Воно можливе при раку і анафілактичному шоці, виразковому коліті та поліцитемії.
 5. Лімфоцитів – це підтвердження вірусної інфекції. Інший варіант – онкологічне ураження лімфоїдної тканини.

Показники нижче норми по таблиці – це теж погана ознака, що сигналізує про ураження кісткового мозку або клітин крові, вірусному гепатиті та ряді інших патологій.

До речі, на відміну від хлопчиків, у дівчаток підліткового віку може бути ще одна причина підвищених лейкоцитів у крові. Це може означати, що у дитини йдуть місячні чи навіть наступила вагітність.

Як правильно здавати аналіз крові, щоб показник був достовірним

 1. Зміна кількості лейкоцитів відбувається не тільки в результаті хвороби. Є прості фізіологічні причини збільшення показників:
 2. У новонароджених завищена норма за віком пов’язана з тим, що білі кров’яні тільця використовуються не тільки як захист, але і для метаболізму.
 3. У дітей часто підвищується рівень лейкоцитів при будь-яких фізичних навантаженнях: бігу, активних іграх, заняттях у спортивних секціях.
 4. Сильні емоції викликають збільшення концентрації білих кров’яних тілець.

Після їжі у будь-якої людини різко збільшується кількість лейкоцитів.

Відповідно, здавати аналіз крові найкраще добре виспавшись, вранці. При цьому не можна їсти і займатися спортом, нервувати перед відвідуванням лабораторії. У такому разі результати аналізу будуть найбільш точними. Для немовлят норми за віком зовсім інші, і використовуються коригувальні таблиці, щоб привести отримані дані до адекватних показників, якими зможе оперувати педіатр.

Методи лікування лейкоцитозу

У дитини підвищені лейкоцити в крові, якщо він хворіє. Це значить, що коли він одужає, показник протягом декількох днів прийде в норму. До цього моменту знижувати кількість білих кров’яних тілець безглуздо. Це все одно що знищувати імунітет.

Таким чином, при лейкоцитозі немає симптоматичного лікування. Якщо у дитини у крові підвищені лейкоцити, це значить, що пора на прийом до педіатра, щоб він виявив причину зростання показника. Як тільки вона буде вилікувана, то все нормалізується сама по собі.

Єдине, чим можуть допомогти батьки, – це дати дитині повністю пропити курс медикаментів та забезпечити всі можливості для якнайшвидшого одужання:

 • здорове харчування і рясне пиття;
 • сприятливий мікроклімат в будинку;
 • дотримання правил гігієни.

Для дорослих правила дещо інші. Лікарі можуть провести процедуру лейкафереза. Вона нагадує забір крові для переливання, але в лабораторії залишаються тільки надлишки лейкоцитів, а плазма вливається назад. Надалі такий біоматеріал використовується як для лікування донора, так і для переливання іншим пацієнтам.

Дієта при лейкоцитозі

Це важлива складова лікування. При підвищених лейкоцитах крові у дитини постійно витрачаються поживні речовини на захист організму. Це означає, що їх необхідно заповнювати. Якщо захворювання не передбачає спеціального режиму харчування, достатньо згадати про золоті правила дієтології:

 1. Рясне питво. Не менше 1,5-2 літрів води в день.
 2. Більше злаків, овочів і фруктів. Це не тільки вітаміни, але і клітковина, яка полегшує травлення і роботу кишечника.
 3. Менше цукру, білого борошна, жирної, пряної і маринованої їжі.

Краще харчуватися невеликими порціями кілька разів на добу, а для перекусів використовувати горіхи, мюслі і цукати. А якщо дитина потребує солодкого, то краще давати мед, якщо на нього немає алергії.

Профілактичні заходи

Підвищені лейкоцити у дитини в крові – це значить, що в організмі стався збій. Відповідно, щоб цього не допускати, треба зробити все можливе, аби зміцнити імунітет:

 • забезпечити повноцінний щоденний раціон;
 • організувати достатній рівень фізичної активності;
 • давати можливість відпочивати і відновлювати фізичні і психічні сили;
 • загартовувати організм.

Ще один важливий принцип, який допомагає попередити хронічний лейкоцитоз – регулярне обстеження організму. Достатньо раз на півроку здавати аналізи, щоб своєчасно виявити патології. Залишиться тільки їх вилікувати, не перестаючи давати ліки після першого поліпшення стану дитини. І тоді лейкоцити швидко повернуться до табличних значень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *