Що робити якщо у дорослого підвищені еозинофіли

Норма еозинофілів складається в межах 1-5% в загальній лейкоцитарній формулі, вона однакова для чоловіків і жінок. Допускається кількісний підрахунок, тоді норми коливаються в межах 120-350 одиниць еозинофілів на 1 мілілітр крові. Визначають рівень еозинофілів методом лазерної проточної цитометрії.

Правила забору крові на перевірку вмісту еозинофілів

Безпосередньо впливають на їх вміст в крові стан наднирників, менструальний цикл. З-за цих чинників у дорослого можуть бути підвищені еозинофіли. Про що це говорить і що треба робити – розповість на прийомі терапевт. При необхідності він направляє пацієнта на консультацію ендокринолога, гематолога.

Для отримання достовірного результату до здачі аналізу треба готуватися:

 • лаборанти беруть капілярну кров вранці, поки пацієнт нічого не їв;
 • за 2 дні до аналізу не рекомендується їсти солодощі, пити спиртне;
 • за 2 дні можна їсти цитрусові;
 • за добу припинити прийом лікарських препаратів;
 • здавати кров в нормальному емоційному стані, без тривоги і хвилювання.

Правила нескладні, їх можуть дотримати всі пацієнти, яким необхідно дізнатися максимально точне число еозинофілів.

Якщо у дорослої підвищені еозинофіли, про що це говорить? Про відхилення від норми. Якщо налічується понад 700 еозинофілів в 1 мл крові (у бланку аналізу це зазначено як 7*10 у 9 ступені г/л), то це вважається дуже високим перевищенням нормальних показників.

На що вказує збільшення показників еозинофілів

При стійко високий вміст Е-клітин медики класифікують цей стан як еозинофілія. У МКБ-10 вона прихована під шифром D72.1, включає алергічне, спадкове захворювання.

Розрізняються наступні ступені еозинофілії:

 • слабка, при підвищенні показників на 10%;
 • середня, зі стрибком показників на 10-15%;
 • важка, при збільшенні рівня більш ніж на 15%.

Серйозне підвищення норми еозинофілів у дорослого говорить про те, що тканини і клітини відчувають дефіцит кисню, органи перестають виконувати свої функції. Коду результат дослідження крові свідчить про значне перевищення Е-клітин у дорослої людини, проводять повторний аналіз, після чого в індивідуальному порядку призначають діагностику:

 • загальний аналіз сечі;
 • загальний аналіз калу;
 • дослідження калу на наявність гельмінтів;
 • УЗД внутрішніх органів;
 • перевірку алергопроб.

Точний зміст додаткових досліджень лікар визначає, виходячи зі скарг пацієнта, своїх підозр на наявність прихованих захворювань. Знаки АБС Е-клітин вказують на можливість їх підрахунку особливим шляхом: число всіх лейкоцитів множать на процентний вміст еозинофілів.

Підвищення еозинофілів АБС у дорослого говорить про наявність алергії різної етіології:

 1. Лікарська. Слід в бесіді з пацієнтом з’ясувати, які препарати він почав приймати нещодавно, чи є у нього скарги у зв’язку з цим.
 2. Реактивна алергія, яка може бути викликана сінною лихоманкою, кропив’янкою, набряком Квінке.
 3. Алергічний нежить.
 4. Шкірна алергія у формі екземи, атопічного дерматиту, пухирчатки.
 5. Зараження паразитами організму типу амеби, хламідій, токсоплазми.
 6. Глистове ураження організму.
 7. Алергія при системних захворюваннях червоною вовчанкою, артрит, узелковим периартериитом.
 8. Алергічне ускладнення інфекційних захворювань, таких як сифіліс, туберкульоз.
 9. Алергічне ураження легень при астмі, плевритах, альвеолітах, гістоцитозах.

Підвищується концентрація Е-клітин при онкологічних хворобах крові, при ураженнях органів травлення, що проявляється гастрит, коліт. Розвиток на тканинах внутрішніх органів злоякісних новоутворень також призводить до високих показників еозинофілів.

При підтвердженні своїх підозр терапевт направляє пацієнта на консультацію до алерголога, який на свій розсуд може призначити додаткове обстеження:

 • для підтвердження алергічного нежитю беруть мазки із зіву і носа;
 • для підтвердження астми проводять провокаційні проби, спірометрію;
 • у будь-якій ситуації визначають алергени в сироватці крові.

При ураженні легенів, підтверджених рентгенівськими знімками, пацієнтові призначають консультацію пульмонолога. Якщо виявлена глистяна інвазія, потрібно консультація інфекціоніста, паразитолога. Тільки після повного обстеження за його результатами лікарі колегіально призначають лікування виявленого захворювання.

Лікування підвищених еозинофілів у дорослого говорить про вибір напряму на зцілення від основного захворювання, тому що самі Е-клітини медичної корекції не піддаються. Їх кількість можна зменшити, тільки вилікувавши виявлену патологію.

В ході лікування проводяться контрольні аналізи для перевірки правильного вибору медикаментів, нормального перебігу терапії. Всі одержані дані лікарі звіряють з нормами, вказаними в таблицях.

Таблиця норми еозинофілів у дорослих людей

Вік людини

Норма еозинофілів

Відсоток від загального числа лейкоцитів

Абсолютний показник

В лейкоцитарній формулі

До 5 %

0,02 – 0,5 *10^9/л

У риноцитограммі

До 7 %

Не вираховується

Від 15 до 20 років

Від 1% до 5%

0-0,45 – x10⁹/літр

Після 21 року

Від 1% до 5%

0-0,47 – x10⁹/літр

Таблиця вмісту еозинофілів у загальній лейкограмі у дорослих

Група клітин

Частка, %

Абсолютний показник, 10⁹/л

Паличкоядерні нейтрофіли

1-6

0,04‒0,3

Сегментоядерні

48-75

2,0‒5,5

Еозинофіли

0,5‒5

0,02‒0,3

Базофіли

0-1

0,0‒0,065

Лімфоцити

19-37

1,2‒3,0

Моноцити

3-11

0,09‒0,6

Число еозинофілів у дорослих людей протягом доби коливається із-за мінливого рівня кортикостероїдів, гормонів, що синтезуються залозами. Найвищий показник еозинофільних лейкоцитів визначається вночі, близько до ранкового часу, протягом дня вміст Е-клітин у крові зменшується.

У дорослих нормальний показник – 500 еоз/мкл. Підвищення даних до 5000 еоз/мкл, якщо воно стабільно тримається протягом 2-3-х місяців, свідчить про розвиток гіпереозинофільного синдрому. Коли у дорослого підвищуються одночасно з еозинофілами і базофіли, про що це говорить? Тільки про розвиток алергічної реакції в гострій формі.

Лікування патологій, що викликають підвищення еозинофілів

Існує спадкова схильність до підвищеної концентрації еозинофілів. Вона виявляється при обстеженні всіх членів сім’ї. При сімейної еозинофілії показники будуть підвищені одночасно у декількох членів сім’ї, але слід зазначити, що така ситуація не шкодить їх здоров’ю. Для них нормальним є вміст еозинофілів у межах 8-9%.

Підвищуються норми концентрації Е-клітин у дорослих на шкідливому виробництві, якщо вони працюють з речовинами, що містять сірку, або в гумовій промисловості. Спостерігається високий вміст Е-клітин у наркоманів.

Але основний % захворювань, що викликають підвищення еозинофілів, несе небезпеку здоров’ю:

 1. Хвороби аутоімунної етіології. Для них характерні такі симптоми: поява анемії, збільшення розмірів печінки, селезінки, швидке схуднення, підвищення температури, запалення судин, порушення функцій серця, болі в суглобах, загальне нездужання.
 2. Паразитарні інвазировані: збільшуються і болять лімфатичні вузли, збільшується печінка, з’являються болі в м’язах, суглобах, кашель, схожий на астматичний, болить в області грудей, важчає дихання, частішає пульс на тлі зниженого артеріального тиску, з’являється шкірний висип.
 3. Хвороби шкіри, включаючи алергічні: висип, виразки.
 4. Захворювання органів травлення, проявляються у запорах, нудоті до блювоти, в різях по всьому животу.
 5. Хвороби крові інфекційної етіології, проявляються кашлем, утрудненням дихання.
 6. Глистова інвазія.

При визначенні захворювання, що викликало підвищення еозинофілів, лікар призначає лікування спрямоване. Його завдання – вилікувати запалення у внутрішніх органах, позбавити людину від паразитів. На наявність глистової інвазії вказує одночасне підвищення еозинофілів і моноцитів у дорослого, це говорить лікареві про те, що потрібно антипаразитарне лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *