Що таке еритроцитоз – причини розвитку, симптоматика, методи лікування

Еритроцитоз – це не захворювання, а стан організму, коли відбувається збільшення кількості еритроцитів в кровоносній системі. Спостерігається зміна змісту червоних кров’яних клітин з різних причин, поставити точний діагноз може кваліфікований фахівець. У статті розберемо найбільш поширені причини еритроцитозу.

Форми і класифікація еритроцитозу

Щоб зрозуміти, чому виник еритроцитоз у людини, в першу чергу потрібно визначити класифікацію і форму даного патологічного стану. Кожен тип має свої характерні симптоми і причини розвитку.

У медицині виділяють три категорії еритроцитозу:

 1. Фізіологічний тип. В організмі значно збільшується синтез еритроцитів через брак кисню. Така особливість характерна для людей, які проживають високо в горах, де повітря розріджене. Фізіологічний тип можна спостерігати у новонароджених немовлят в першу добу після народження, це пояснюється адаптацією організму до навколишнього середовища.
 2. Помилковий тип, також його називають відносний. Показники еритроцитів підвищуються в кровоносній системі через зниження обсягу плазми, і при сильній втраті рідини. Еритроцити, що знаходяться в кістковому мозку, зберігають свою початкову кількість, змін не відбувається.
 3. Істинний або абсолютний тип. Викид надмірної кількості кров’яних тілець в організм людини відбувається при серйозних патологічних захворюваннях. Важливо якомога швидше виявити причину і почати лікування.

абсолютний еритроцитоз

За формою еритроцитоз ділиться на два види:

 • первинний
 • вторинний

Першу форму важко виявити, так як людина при цьому відчуває себе добре, будь-які симптоми відсутні. Такий тип частіше спостерігається у дітей. Причини розвитку – онкологія ювенільного типу або генетичний збій.

Вторинна форма діагностується легше, так як вона розвивається на тлі інвалідизуючих і хронічних захворювань. Виникає в основному у літніх і дорослих людей, найбільш схильні чоловіки, які тривалий час курять.

Небезпечно встановлювати діагноз самостійно, це призводить до розвитку серйозних захворювань, наприклад, тромбоемболії. В результаті може настати смерть.

Причини розвитку патології

Кожен окремий тип має свої фактори розвитку.

Відносний еритроцитоз розвивається в таких випадках:

 • при гіпертонічному кризі
 • сильних емоційних напругах, стресах
 • при ожирінні різних стадій розвитку

В таких ситуаціях відбувається зміна кількості еритроцитів всередині кісткового мозку, збільшення спостерігається інтенсивно.

еритроцитоз симптоми

Абсолютний еритроцитоз виникає за наступних факторів:

 1. Генетика людини. Збій або зміна складу еритроцитів відбувається на ферментативному рівні. У хворого спостерігаються вроджені проблеми з віддачею кисню в органи і тканини. При дефіциті кисню організм самостійно запускає механізм, який сприяє підвищенню еритроцитів в кровоносній системі і кістковому мозку.
 2. Гіпоксія. Тривале вдихання чадного газу призводить до патологічних захворювань дихальних органів. Ця проблема найчастіше з’являється у курців зі стажем. Гіпоксичні зміни спостерігаються у людей з пороком серця, синдромом Піквіка і раком легенів.

Також стимулювати надмірну кількість вироблення червоних тілець можуть наступні захворювання:

 • гіпернефрома
 • онкологія нирок
 • ниркова кіста
 • гепатома – злоякісна пухлина печінки
 • гідронефроз
 • феохромоцитом
 • гемангиобластома мозочка
 • аденома гіпофіза

Всі захворювання серйозні і вимагають негайного лікарського втручання.

Основні симптоми эритроцитоза

Збільшення кількості еритроцитів складно визначити на початковій стадії розвитку. Симптоматика виникає вже при серйозних ускладненнях. Людину буде турбувати:

 • сильний головний біль
 • після гарячої або теплої води по всьому тілу починається печіння і свербіж
 • розмитий зір і двоїння, періодично виникають перед очима білі і темні кола
 • надмірне потовиділення
 • різке схуднення
 • запаморочення
 • діарея і запалення шлунково-кишкового тракту
 • важке дихання, задишка
 • кровотечі з носової порожнини
 • подагра
 • обличчя набуває вогненно-червоний колір, нагадує опік від сонця
 • розвивається хвороба Бадда-Кіарі
 • гострий біль в області зап’ястя, гомілки і колін, спостерігається сильна набряклість цих суглобів
 • виникають неврологічні зміни: парестезія, дзвін у вухах

типи еритроцитозу

Додаткові порушення:

 1. У подреберном районі зліва з’являється відчуття переповненості або тиску.
 2. Відбувається збільшення селезінки, виникає спленомегалія.

Селезінка бере активну участь в очищення крові, тому при збільшенні числа червоних тілець вона приймає на себе сильний удар. Якщо збій своєчасно не визначити і не виправити, почнуться серйозні ускладнення. Еритроцитоз швидко згущує кров людини, починається стенокардія, згодом може статися інфаркт і тромбоемболія.

Лікувальна терапія – поради фахівців

В першу чергу в лікувальну терапію включається встановлення первісної причини, що викликала еритроцитоз. Проводиться велика діагностика. Якщо збільшення кількості еритроцитів пов’язано з захворюванням серця, нирок, дихальних органів, то лікування буде направлено на нейтралізацію хвороби.

еритроцитоз лікування

Використовуються різні медикаменти, лікар підбирає в індивідуальному порядку лікарські засоби. Дуже ефективно допомагає аспірин, але в низькій дозі. До складу ліків входить речовина, яка захищає клітини крові, і не дозволяє їм склеюватися. Це запобігає розвитку тромбоемболії і зменшує ймовірність виникнення інфаркту та інсульту.

Якщо проблема в гіпоксії і запаленні легенів, хворому обов’язково потрібен кисень. Призначається киснева терапія.

Також дуже добре допомагає спеціально розроблена дієта. Потрібно виключити з щоденного меню продукти, які викликають згортання крові і збільшують число еритроцитів в крові. Варто обмежити себе в прийомі жирної і білкової їжі, так як в ній багато холестерину і пурину. Також потрібно відмовитися від їжі, що підсилює вироблення гемоглобіну.

Рекомендовано є більше зернової продукції, свіжих фруктів і овочів, вживати більше зелені і кисломолочних продуктів.

Питний режим. При густій крові потрібно випивати не менше двох літрів води в день, це допоможе розбавляти кров, щоб вона могла вільно протікати по кровоносних судинах і капілярах.

Крім медикаментозного лікування, можна застосовувати поради народної медицини. Існує ряд рослин, з яких готуються лікувальні настоянки і відвари для розрідження крові та зниження вмісту еритроцитів.

Отже, еритроцитоз – це небезпечний симптом, який вимагає негайного лікування і лікарського втручання. Якщо дотримуватися профілактичних заходів і лікуватися вчасно, то можна уникнути серйозних патологічних ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *