Жировий гепатоз

Що таке жировий гепатоз печінки і як його лікувати

Сучасне суспільство їсть багато нездорової, жирної їжі, веде малорухливий спосіб життя. На тлі цього стає все більше людей з надмірною масою тіла. Подібні стани негативно відбиваються на стані внутрішніх органів. Серед чоловіків старше 40 років часто зустрічається така патологія, як жировий гепатоз печінки.

З огляду на велику поширеність і відсутність клініки на первинних, початкових стадіях, важливо знати, що це таке і чим його лікувати.

Що це за хвороба

Жировий гепатоз — хронічне захворювання. Воно супроводжується виродженням клітин і заміною їх на жирову тканину. Процес є оборотним, але за умови, що патологія виявлена вчасно.

На печінку припадає безліч функцій. Наприклад, орган переробляє речовини, які надходять в організм з водою і їжею; потім він розкладає їх на корисні і такі, що підлягають виведенню. Якщо має місце інтоксикація, печінка знешкоджує токсини.

жировий гепатоз
Що таке жировий гепатоз

Все, що потрапляє в травний тракт, розщеплюється в прості жири. Якщо ж організм отримує надлишковий обсяг жирів, вони неминуче накопичуються в органі. На тлі цього починається процес дистрофії клітин. Жирові тканини ускладнюють роботу органу, спрямовану на знешкодження патологічно небезпечних речовин. Результатом є утворення рубців, в медицині це називається фіброзом.

За цим слідує цироз печінки — захворювання, яке практично не піддається терапії, а при запущеній формі призводить до смерті пацієнта.

Стадії деградації печінки
Стадії деградації печінки

З’ясовуючи, що це таке, жировий гепатоз печінки і чим його лікувати, важливо розуміти які стадії проходить захворювання в своєму розвитку:

 1. Виникнення вогнищ з жировими клітинами. Вони можуть розташовуватися на невеликій відстані один від іншого.
 2. Накопичення патологічних клітин збільшуються по площі, між ними з’являється сполучна тканина.
 3. На поверхні органу збільшується обсяг жирових клітин.

Про причини патології

Розвиток патологічного процесу провокують:

 • цукровий діабет, Надлишкова маса тіла, патології органів ендокринної системи;
 • накопичення в організмі токсинів як наслідок зловживання алкоголем, тривалого прийому лікарських препаратів і контакт з токсичними продуктами;
 • нераціональне харчування — переїдання або, навпаки, постійне перебування на дієті, недостатність білкової їжі;
 • дисфункціональні процеси в корі надниркових залоз;
 • підвищення концентрації деяких речовин в крові, що виробляються печінкою ферментів;
 • хронічні захворювання органів шлунково–кишкового тракту;
 • гепатит;
 • сімейна схильність.
жировий гепатоз печінки
Причини жирового гепатозу

Ожиріння органу спостерігається при надмірному надходженні жирів і їх накопиченні. Це найчастіше. Однак вивчаючи жировий гепатоз печінки, медики відзначають випадки, коли таке діагностується і у тих, хто не страждає від надлишкової маси, веде здоровий спосіб життя і стежить за раціоном харчування.

Численні дослідження підтвердили, що це наслідок порушення функцій, які відповідають за виведення жирів з тканин печінки. Подібне впливає не тільки на те, як захворювання себе проявляє, але і чим його лікувати.

жировий гепатоз печінки
Здорова печінка і гепатоз

Клінічна картина

Як правило, порушення в роботі печінки не мають чітко вираженої клініки. У 80% випадків пацієнти довго не підозрюють, що орган функціонує ненормально. Жировий гепатоз печінки виявляється в двох випадках:

 1. Хвороба досягла другої або навіть третьої стадії, відзначається больовий синдром з правого боку під ребрами. Як правило, в цьому випадку єдина відповідь, що це таке і чим його лікувати — пересадка органа.
 2. Проведення УЗД і КТ, що призначаються для діагностики інших захворювань.

Цікаво, що відкладення жирів негативно відбивається на функціонуванні інших систем і внутрішніх органів. При високій кваліфікації лікаря первинна клініка жирового гепатозу визначається за патологічними змінами в інших, пов’язаних з печінкою, органах.

Загальні ознаки гепатозу:

 • здуття і тяжкість в шлунку;
 • надлишкова сухість шкірних покривів;
 • стрімкий розвиток схильності до появи вугрів;
 • порушення волосяного покриву голови;
 • патологічні зміни згортання крові;
 • порушення менструального циклу, безпліддя;
 • алергічні реакції;
 • вірусні захворювання.

На більш пізніх стадіях, коли печінка значно збільшується в розмірах, капсула органу надмірно розтягується, спостерігаються застійні процеси в жовчних протоках у пацієнтів відзначаються тягнуть, різкі болі в правому підребер’ї.

Жировий гепатоз
Жировий гепатоз

Діагностика стану

У визначенні, що це таке, жировий гепатоз печінки і чим його лікувати, значення має і правильна діагностика. Попередній діагноз встановлюється під час первинного огляду. Традиційні дослідження крові, калу і сечі не є інформативними, навіть якщо печінка, і її функції, значно знижені.

З урахуванням цього, для отримання повної інформації про перебіг і стадії хвороби використовують інструментальну діагностику.

Найбільш інформативні методи:

 1. УЗД. Відображає реальні розміри печінки, відсоток здорових і уражених ділянок.
 2. КТ. Надає інформацію про стан органу —в тих ділянках, де коефіцієнт поглинання сигналу низький, підозрюють наявність жирової інфільтрації.
 3. Біопсія печінки. Взяття зразків тканин органу дозволяє встановити не тільки наявність, але і обсяг відкладень.

Сьогодні у великих медичних центрах проводять статичну сцинтиграфію печінки. Це метод передбачає сканування органу радіонуклідами. Допомагає точно встановити місце розташування ділянок з ознаками жирової поразки.

При наявності у пацієнта близьких родичів з встановленим жировим гепатозом печінки обов’язковим є генетичне сканування.

УЗД печінки
УЗД печінки

Терапія стану

Причин розвитку захворювання досить багато, що ускладнює підбір коректної терапії. Основним моментом, незалежно від природи патології, є лікувальне харчування, яке доповнює медикаментозне лікування.

В якості додаткових засобів розглядають рецепти народної медицини, які допомагають відновити пошкоджені тканини органу і надають сприятливий вплив на імунну систему.

Медикаментозне лікування

При діагностованому ожирінні печінки призначають такі препарати:

 • ліпотропні засоби — фолієва кислота, вітаміни В;
 • гепатопротектори — відновлюють оболонки внутрішніх органів;
 • лікарські засоби, що відносяться до групи статинів, які допомагають нормалізувати обмін жирів на клітинному рівні.

Якщо ожиріння печінки виникло на тлі зловживання алкоголем, обов’язковою є консультація у нарколога.

Причини жирового гепатозу
Причини жирового гепатозу

Народна терапія

Лікарські рослини очищають і відновлюють клітини органу. Це сприяє швидкому усуненню патологічного процесу. Перед використанням рецептів важливо отримати консультацію у лікаря.

Рекомендовані засоби:

 • плоди розторопші — налагоджує евакуацію жовчі;
 • гарбуз, настояна на меді;
 • шипшина.

Дієта

З раціону виключають алкоголь, а також міцний чай, каву. Важливо вживати продукти, які містять багато білка і практично позбавлені тваринного жиру.

Все, що провокує здуття, подразнення слизових і активізує процес травлення під суворою забороною. Кращі метод приготування на пару.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *