Що відбувається в організмі після вживання цукру

Що відбувається в організмі після вживання цукру

Цукор є простим вуглеводом, що мають високу енергетичну цінність. При попаданні в травний тракт разом з овочами і фруктами, наповненими вітамінами, мінералами, клітковиною і іншими корисними елементами, він допомагає позбавитися від зайвих кілограмів і підтримувати вагу в нормі. Однак чистий продукт при надмірному споживанні підвищує ризик виникнення серйозних захворювань і заслужено вважається «солодким отрутою» для людини. Як цукор діє на організм, і чому шкодить здоров’ю?

Користь цукру для людини

Без цукру неможливо приготувати варення, маринади, десерти, випічку, лимонад. Багато додають в чай або каву, що робить напій набагато приємніше на смак. Однозначно сказати, що цей продукт шкідливий для здоров’я, не можна. Він необхідний організму для:

  • активації розумової діяльності;
  • запобігання утворення тромбів в судинах;
  • стимулювання діяльності печінки і селезінки;
  • поліпшення настрою і апетиту;
  • нормалізації кровообігу.

При дефіциті вуглеводів у людини порушується пам’ять, страждає концентрація уваги, знижується працездатність, погіршується стан суглобів та судин. Особливо гостро брак цукрів відчувається на показниках крові, органах дихання, травлення, руховому апараті.

Важливо! Користь і шкода цукру визначають норми його споживання, яка становить не більше 50 г на добу. При цьому потрібно враховувати не тільки очищений рафінад, який людина кладе в напої, але і їжу, яку він вживає протягом дня.

Шкода цукру

Після того як цукор потрапляє в шлунок, організм може перетворити його в енергію або перетворити в жирові відкладення. Багато залежить від генетичної схильності, особливості будови, потреби у вуглеводах, кількості з’їденого.

Дисбактеріоз

Шкідливі і корисні бактерії, що населяють кишечник, харчуються вуглеводами. Складні вуглеводи (наприклад, клітковина крохмалистих овочів) живлять корисну мікрофлору і перешкоджають розвитку патогенних мікроорганізмів. Прості вуглеводи (рафінований цукор, випічка, солодощі) сприяють розмноженню шкідливих бактерій і провокують розвиток запальних процесів.

Резистентність до інсуліну

Потрапивши в травну систему, цукор розщеплюється на моносахариди (глюкозу і фруктозу). Всмоктуючись у кров’яне русло, вони надходять до кожної клітинки організму завдяки гормону інсуліну, який виробляє підшлункова залоза.

У здорової людини взаємодію між рівнем глюкози та інсуліну в крові збалансовано. Гормон викидається в кількості, необхідній для її розщеплення. Але при неправильному режимі харчування з підвищеним поглинанням чистого цукру концентрація інсуліну в організмі підвищується, і організм формує інсулінову толерантність (резистентність).

Коли клітини не реагують на гормон, підшлункова залоза вивільняє його ще в більших обсягах. Організму необхідно більше цукру, щоб нормалізувати баланс. В результаті у людини посилюється апетит прокидається невгамовна тяга до солодощів, призводить до надмірного накопичення жиру, порушення метаболізму і розвитку важких захворювань.

Пошкодження мозку

При підвищеному рівні глюкози області мозку, що відповідають за пам’ять, перестають нормально функціонувати. Також зростає ризик розвитку деменції і підвищення резистентності клітин до інсуліну. Такі стани призводять до хвороби Альцгеймера і Паркінсона.

Зверніть увагу! Наукою доведено – цукор викликає сильну залежність. При його вживанні в мозку відбуваються зміни, ідентичні дії дофаміну, кокаїну, нікотину.

Ожиріння

Споживання великої кількості вуглеводів призводить до збільшення маси тіла. Вага людини зростає, якщо з усієї споживаної їжі і напоїв надходить більше калорій, ніж витрачається.

Карієс

Цукор взаємодіє з бактеріями, які населяють зубний наліт. Це липка плівка, іноді утворюється на зубах. В результаті виробляється кислота, що руйнує зубну емаль і призводить до розвитку карієсу.

Серцево-судинні захворювання

Серцю важко перекачувати кров, перевантажену цукром. Крім цього посилюється навантаження на судинні стінки. Доведено, що ризик розвитку серцево-судинних захворювань збільшується у 3 рази при резистентності до інсуліну.

Втома і спрага

Перепади рівня глюкози в крові впливають на настрій та працездатність. Через півгодини після їжі людина може відчувати втому, сонливість, а при захоплення солодощами – сильну спрагу. Це відбувається в результаті виведення надлишків цукру разом з сечею. Так як одна молекула глюкози пов’язує кілька молекул води, відбувається зневоднення.

Руйнування печінки

Частина невитраченої глюкози і фруктози перетворюється в глікоген. Він відкладається в печінці, м’язах і жировій тканині. Якщо виникне потреба в енергії, організм почне витрачати ці запаси. Однак при постійній перевантаження печінки, цей орган починає страждати, що в подальшому призводить до пошкодження його тканин.

Раннє старіння

Надлишок вуглеводів відкладаються в колагені шкірних покривів, зменшуючи їх еластичність і приводячи до появи ранніх зморшок. Крім цього цукор притягує і утримує вільні радикали, що отруюють організм зсередини і сприяють передчасному старінню.

Цукор вимиває з організму корисні речовини, провокує розвиток діабету, дисбактеріозу, захворювань нервової та серцево-судинної системи. Він негативно позначається на стані зубів і шкіри, стає причиною розвитку онкологічних захворювань, позбавляє сил. Однак при грамотному використанні даний продукт забезпечує клітини енергією, покращує мозкову діяльність, підвищує настрій. Тому виключати з раціону солодощі не варто, однак потрібно обмежити їх дозування і забезпечити збалансований раціон харчування дорослого і дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *