Сократ

Сократ – давньогрецький філософ, який здійснив переворот у філософії. Він намагався осягнути пристрій природи, світу і людини. Своїм унікальним методом аналізу понять (майевтика, діалектика) він звернув увагу філософів не тільки на осягнення людської особистості, але й на освоєння теоретичного знання, як провідної форми мислення.

Біографія Сократа насичена багатьма цікавими фактами. Найбільш цікаві з них ми розповідали в окремій статті.

Отже, перед вами коротка біографія Сократа.

Реконструкція зовнішності Сократа (Роберт Кубус)

Біографія Сократа

Точна дата народження Сократа невідома. Вважається, що він з’явився на світ в 469 р. до н. е. в Афінах. Він ріс і виховувався в родині скульптора на ім’я Софрониск.

Мати Сократа, Фанарета, була повитухою. У філософа також був старший брат Патрокл, якому глава сімейства заповів основну частину свого спадку.

Дитинство і юність

Сократ народився 6 фаргелиона, в «нечистий» день, що зіграло основну роль у його біографії. Відповідно до законів того часу, він став довічним жерцем здоров’я афінського державного устрою без змісту.

Більш того, в архаїчний період часу Сократа могли принести в жертву за згодою народного зібрання. Стародавні греки вважали, що таким чином жертва сприяла розв’язанню проблем у суспільстві.

Подорослішавши, Сократ отримував знання у Дамона, Конона, Зенона, Анаксагора і Архелая. Цікавий факт, що за життя мислитель не написав жодної книжки.

По суті, біографія Сократа являє собою спогади його учнів і послідовників, серед яких був і знаменитий Арістотель.

Крім захоплення наукою і філософією, Сократ брав активну участь у захисті своєї батьківщини. Він 3 рази брав участь у військових кампаніях, виявляючи на полі бою неабияку хоробрість. Відомий випадок, коли він врятував життя своєму воєначальнику Алкивиаду.

Філософія Сократа

Всі свої думки Сократ викладав в усній формі, воліючи не записувати їх. На його думку, подібні записи знищували пам’ять і сприяли втраті сенсу тієї чи іншої істини.

Скульптура Сократа

Його філософія спиралася на поняття етики і різні прояви чесноти, в числі яких пізнання, відвага, чесність.

Сократ стверджував, що знання і є чеснота. Якщо людина не зможе усвідомлювати сутність тих чи інших понять, то йому не вдасться стати добрими, проявляти хоробрість, чесність, любов і т. д.

Учні Сократа – Платон і Ксенофонт, по-різному описували погляди мислителя на ставлення до зла. Перший заявляв, що Сократ негативно ставився до зла навіть тоді, коли воно було спрямоване проти ворога. Другий же говорив, що Сократ допускав зло, якщо воно відбувалося з метою захисту.

Такі суперечливі трактування висловлювань пояснюються манерою навчання, яка була властива Сократом. Як правило, він спілкувався з учнями за допомогою діалогів, оскільки саме при такій формі спілкування народжувалася істина.

З цієї причини, солдатів Сократ розмовляв з полководцем Ксенофонтом про війну і обговорював зло на прикладах битви з ворогом. Платон же був мирним афінянином, тому філософ вибудовував з ним зовсім інші діалоги, вдаючись до інших прикладів.

Портрет Сократа

Варто зауважити, що крім діалогів, філософія Сократа мала ще ряд значимих відмінностей, серед яких:

  • діалектична, розмовна форма пошуку істини;
  • визначення понять індукційним способом, від часткового – до загального;
  • пошук істини з допомогою майевтики – мистецтва вилучення прихованого в кожній людині знання за допомогою навідних запитань.

Коли Сократ задавався метою знайти істину, він ставив опоненту ряд питань, після яких співрозмовник губився і приходив до несподіваних для себе висновків. Також мислитель любив будувати діалог від протилежного, в результаті чого його опонент починав суперечити власним «істин».

Сократа вважали одним з наймудріших людей, в той час як він сам, так не думав. До наших днів збереглося знамените висловлювання грека:

«Я знаю тільки те, що нічого не знаю, але інші не знають і цього».

Сократ не прагнув виставити дурнем людини або поставити його в скрутне становище. Він лише хотів разом із співрозмовником відшукати істину. Таким чином він і його слухачі могли давати визначення таким глибоким поняттям, як справедливість, чесність, хитрість, зло, добро і багатьом іншим.

Описати сократівський метод зважився Аристотель, який був учнем Платона. Він заявив, що основною сократівський парадокс полягає в наступному:

«Людська чеснота є стан розуму».

Сократ користувався великим авторитетом у своїх співвітчизників, внаслідок чого ті часто приходили до нього за знаннями. При цьому, він не вчив своїх послідовників красномовства або яким-небудь ремесел.

Філософ спонукав своїх учнів проявляти поблажливість до людей, а особливо до своїх близьких.

Статуї Сократа і Платона

Цікаво, що Сократ не брав плати за свої повчання, чим викликав невдоволення у багатьох афінян. Це було пов’язано тим, що в той час дітей навчали їх батьки. Однак, коли молодь почула про мудрість свого співвітчизника, вона кинулася отримувати знання саме у нього.

Старше покоління приходило в обурення, в результаті чого і виникла фатальна для Сократа звинувачення в «розбещенні молоді».

Зрілі люди стверджували ніби мислитель налаштовує молодь проти своїх батьків, а також нав’язує їм згубні ідеї.

Ще одним моментом, який привів Сократа до смерті було звинувачення в неблагочестии і поклоніння іншим богам. Він заявляв, що судити людину за її вчинками несправедливо, оскільки зло відбувається через незнання.

У той же час в душі кожної людини є місце добра, а кожній душі притаманний демон-покровитель.

Голос цього демона, якого сьогодні багато б позначили, як – «ангел-хранитель», час від часу нашіптував Сократом, як йому слід поводитися в важких ситуаціях.

Демон «допомагав» Сократу в особливо важких ситуаціях, тому послухатися його він не міг. Цього демона-покровителя афіняни і прийняли за нове божество, якому філософ нібито поклонявся.

Особисте життя

До 37-річного віку в біографії Сократа не відбувалося ніяких гучних подій. Коли до влади прийшов Алківіад, якого мислитель врятував під час бою зі спартанцями, у жителів Афін був черговий привід для того, щоб звинуватити його.

До приходу полководця Алківіада в Афінах процвітала демократія, після якої був встановлений режим диктатури. Природно, що багато греки були незадоволені тим, що колись Сократ врятував полководцю життя.

Варто зауважити, що сам філософ завжди прагнув захищати несправедливо засуджених людей. По мірі своїх можливостей він також виступав проти представників чинної влади.

Будучи вже в похилому віці Сократ одружився на Ксантиппе, від якої у нього народилося кілька синів. Прийнято вважати, що дружина байдуже ставилася до мудрості чоловіка, відрізняючись кепським характером.

З одного боку, Ксантиппу можна зрозуміти, весь Сократ майже не брав участі в житті сім’ї, не працював і намагався вести аскетичний спосіб життя.

Він ходив по вулицях в лахмітті і міркував про різних істини зі своїми співрозмовниками. Дружина неодноразово ображала дружина при людях і навіть пускала в хід кулаки.

Сократ і його дружина Ксантиппа

Сократові радили прогнати непокірну жінку, позорившую його в громадських місцях, але він тільки посміхався і казав: «Я хотів навчитися мистецтву ладити з людьми і одружився на Ксантиппе у впевненості, що якщо винесу її вдачу, то зможу витримати будь-які характери».

Смерть Сократа

Про смерть великого філософа нам також відомо завдяки працям Платона і Ксенофонта. Афіняни обвинуватили свого співвітчизника невизнання богів і розбещенні молоді.

Сократ відмовився від захисника заявивши, що сам буде себе захищати. Він відкинув всі звинувачення в свою адресу. Крім цього, він відмовився запропонувати штраф в якості альтернативи покаранню, хоча за законом мав на це повне право.

Також Сократ заборонив своїм друзям вносити за нього заставу. Він пояснював це тим, що сплата штрафу буде означати визнання провини.

Незадовго до смерті друзі пропонували Сократом влаштувати втечу, однак він навідріз відмовився від цього. Він говорив, що смерть знайде його скрізь, тому тікати від неї немає сенсу.

Нижче ви можете бачити знамениту картину «Смерть Сократа»:

Картина Жака Луї Давида «Смерть Сократа»

Мислитель вважав за краще кару, прийнявши отруту. Сократ помер у 399 р. до н. е. у віці близько 70 років. Так не стало одного з найвидатніших філософів в історії людства.

Фото Сократа

Сократ і учні
Сократ у Аспазія (Нікола Монсио, 1801)
Сократ з учнями
Сократ і Платон
Картина Уілла Булласа «Сократ»
Статуя Сократа

Якщо вам сподобалася коротка біографія Сократа – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, та цікаві історії з їхнього життя зокрема, – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *