Володимир Вернадський

Володимир Вернадський

Володимир Іванович Вернадський – вчений-природознавець, філософ, біолог, мінеролог і громадський діяч. Академік Петербурзької академії наук. Один з родоначальників Української академії наук, а також основоположник науки біогеохімії. Видатний представник російського космізму.

У даній статті ми згадаємо біографію Володимира Вернадського, поряд з найцікавішими фактами з життя вченого.

Отже, перед вами коротка біографія Вернадського.

Біографія Вернадського

Володимир Вернадський народився в 1863 р. в Петербурзі. Він ріс і виховувався в родині чиновника і спадкового козака Івана Васильовича.

На момент народження сина, Вернадський-старший викладав в університеті економіку, перебуваючи у званні дійсного статського радника.

Мати Володимира, Ганна Петрівна, походила з шляхетної родини. Згодом родина переїхала до Харкова, який належав до числа найбільших науково-культурних центрів Росії.

Дитинство і юність

Дитячі роки (1868-1875) Вернадський провів у Полтаві та Харкові. У 1868 році з-за несприятливого клімату Санкт-Петербурга родина Вернадських переїхала у Харків – один з провідних наукових і культурних центрів Російської імперії.

Володимир Вернадський у дитинстві

Ще хлопчиною бував у Києві, жив у будинку в Липках, де мешкала й померла його бабуся — Віра Мартинівна Костянтинович.

У 1973 р. Володимир Вернадський поступив до харківської гімназії, де навчався 3 роки. У цей період біографії він під впливом батька оволодів польською мовою, щоб вивчати різну інформацію про Україну.

У 1876 р. родина Вернадських повернулася в Петербург, де хлопчик продовжив навчання в місцевій гімназії. Йому вдалося отримати блискучу освіту. Юнак міг читати на 15 мовах.

В даний відрізок часу Володимир Вернадський захопився філософією, історією і релігією.

Це був перший крок підлітка на шляху до пізнання російського космізму.

Біологія та інші науки

У період біографії 1881-1885 рр. Вернадський навчався на природничому факультеті фізмату Петербурзького університету. Цікавий факт, що серед його викладачів був знаменитий Дмитро Менделєєв.

У 25-річному віці Вернадський поїхав стажуватися в Європу, провівши в різних країнах близько 2-х років. В Німеччині, Італії і Франції він отримав безліч теоритических і практичних знань, після чого повернувся додому.

Коли йому було всього 27 років йому довірили керувати кафедрою мінералогії в Московському університеті. Пізніше розуму вдалося захистити докторську дисертацію на тему: «Явища ковзання кристалічної речовини». У підсумку він став професором мінералогії.

Володимир Вернадський в молодості

В якості викладача Вернадський пропрацював більше 20 років. В цей час він часто подорожував. Він об’їздив безліч російських і зарубіжних міст, займаючись вивченням геології.

У 1909 р. Володимир Іванович виступив з блискучою доповіддю на 12 з’їзді природодослідників, у якому представив інформацію щодо спільного знаходження мінералів у надрах Землі. В результаті була заснована нова наука – геохімія.

Вернадський провів фантастичну роботу в галузі мінералогії, зробивши в ній переворот. Він розділив минералогию від кристалографії, де першу науку пов’язав з математикою і фізикою, а другу – з хімією і геологією.

Паралельно з цим Володимир Вернадський з великим інтересом захоплювався філософією, політикою та радіоактивністю елементів. Ще до того, як опинитися у складі Петербурзької Академії Наук, він утворив Радиевую комісію, яка була спрямована на пошук і вивчення мінералів.

Вернадський з учнями

У 1915 р. Вернадський зібрав ще одну комісію, якій належало дослідити сировинні ресурси держави. Приблизно в цей же час, він надавав допомогу в організації безкоштовних їдалень для бідних співгромадян.

До 1919 р. вчений перебував у складі Кадетської партії, дотримуючись демократичних поглядів. З цієї причини він був змушений виїхати за кордон, після того як у країні сталася знаменита Жовтнева революція.

Навесні 1918 р. Вернадський разом з родиною оселився в Україні. Незабаром він заснував Українську Академію Наук, ставши її першим головою. Крім цього, професор викладав геохімію в Таврійському університеті Криму.

Через 3 роки Вернадські повернулися в Петроград. Академік був призначений головою метеоритного відділу Мінералогічного музею. Тоді ж він зібрав спеціальну експедицію, яка займалася дослідженням Тунгуського метеорита.

Все йшло добре до того моменту, поки Володимира Івановича не звинуватили в шпигунстві. Його заарештували і посадили за ґрати. На щастя, завдяки заступництву багатьох видних діячів, вченого відпустили на свободу.

У період біографії 1922-1926 рр. Вернадський побував в деяких європейських країнах, де читав свої лекції. Одночасно з цим він займався письменницькою діяльністю. З-під його пера вийшли такі праці, як «Геохімія», «Жива речовина в біосфері» і «Автотрофності человечеств».

У 1926 р. Вернадський очолив Радієвий інститут, а також обирався головою різних наукових товариств. Під його керівництвом досліджувалися підземні течії, вічна мерзлота, гірські породи і т. д.

У 1935 р. здоров’я Володимира Івановича похитнулося, і за рекомендаціями кардіолога він вирішив виїхати лікуватися за кордон. Після лікування він якийсь час працював у Парижі, Лондоні та Німеччини. За кілька років до смерті професор очолив комісію по урану, ставши по суті родоначальником ядерної програми СРСР.

Ноосфера

На думку Володимира Вернадського ” біосфера являє собою функціонуючу і організовану систему. Пізніше він прийшов до формулювання і визначення терміна ноосфери, як видозміненою внаслідок людського впливу біосфери.

Володимир Вернадський за роботою

Вернадський пропагував раціональні дії з боку людства, спрямовані як на задоволення основних потреб, так і на створення рівноваги і гармонії в природі. Він заявляв про важливість вивчення Землі, а також говорив про способи поліпшення екології в світі.

У своїх працях Володимир Вернадський говорив, що гарне майбутнє людей залежить від ретельно вибудуваної суспільного і державного життя, що базується на творчості та технічному прогресі.

Особисте життя

У віці 23 років Володимир Вернадський одружився з Наталією Старицької. Разом подружжю вдалося прожити довгих 56 років, аж до смерті Старицької в 1943 р.

В цьому союзі у пари народилися хлопчик Георгій і дівчинка Ніна. В майбутньому Георгій став відомим фахівцем у галузі російської історії, тоді як Ніна працювала психіатром.

Смерть

Володимир Вернадський на 2 роки пережив свою дружину. На день її кончини вчений зробив у своєму щоденнику наступний запис: «Всім хорошим у своєму житті я зобов’язаний Наташі». Втрата дружини серйозно підкосила здоров’я чоловіка.

Могила Вернадського

За кілька років до смерті, в 1943 р. Вернадський удостоєний Сталінської премії 1-го ступеня. Наступного року він переніс обширний інсульт, після якого прожив ще 12 днів.

Володимир Іванович Вернадський помер 6 січня 1945 року у віці 81 року.

Якщо вам сподобалася коротка біографія Володимира Вернадського – поділіться нею в соцмережах. Якщо ж вам подобаються біографії великих людей взагалі, та цікаві історії з їхнього життя зокрема – підписуйтесь на сайт. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *