вірус папіломи у жінок

Вірус папіломи людини у жінок в гінекології

Папіломавірус найпоширеніший вірусний агент, в арсеналі якого вчені нарахували вже майже 170 штамів. Вони викликають зростання шкірних папілом – характерних наростів. Однак якщо ВПЛ селиться на слизових оболонках гінекологічної області, практикуючі лікарі попереджають пацієнток про високий ризик формування онкологічної патології.

Висока онкогенність штамів ВПЛ несе небезпеку жіночому здоров’ю. Тому лікарі особливу увагу звертають на появу вірусу папіломи людини у жінок. У гінекології це особливий розділ захворювань. Несуть небезпеку не тільки здоров’ю, але й життя жінок.

Високий фактор онкогенності несуть 13 штамів ВПЛ, за їх причини виникає 70% хвороб шийки матки онкологічного типу. Особливо небезпечними є 16 і 18-й віруси. Вони викликають онкологічні захворювання, стану передракової форми, що різко знижують рівень життя у жінок.

Можливість інфікування

Папіломавірус може довгі роки не проявлятися в організмі жінки, тим не менш, введений обов’язковий щорічний профогляд гінеколога навіть якщо жінки не пред’являють скарг. Папіломи в інтимній зоні жінок починають рости не тільки з–за незахищених статевих актів. Передача вірусу трапляється при простому контакті геніталій.

вірус папіломи у жінок
На прийомі у гінеколога

Інфікування відбувається при:

 • оральні контакти, незалежно, хто є носієм – жінка чи чоловік; після такого сексу в паховій зоні виростають папіломи; ВПЛ має високу контагіозність, з–за чого навіть перший статевий контакт стає причиною зараження;
 • інфікування при пологах, ВПЛ передається дитині у момент народження, коли мати заражена, у неї наявна клінічна симптоматика захворювання;
 • поцілунки і секс без проникнення у піхву;
 • користуванні загальними предметами побуту, в сім’ї у кожного члена, особливо у дітей, повинні бути власні рушники, мочалки, предмети гігієни, тому що живучі в сім’ї люди піддаються високому ризику зараження;
 • таким же способом, через оточення можна отримати ВПЛ в басейнах, саунах, де завжди волого.

Клінічний перебіг захворювання вірусу папіломи людини у жінок в гінекології виділяє кілька типів прояву після зараження:

 • латентний, прихований. При повній відсутності симптомів, жінки не виказують скарг, гінеколог при огляді не виявляє змін слизової і шкіри; на цій стадії дізнатися про наявність вірусу можна тільки проведенням аналізу крові;
 • заяложене, субклінічний, при якому в паху папілом немає, але огляд показує на тесті з фарбуванням позитивний результат, що свідчить про початок деформації епітеліальних тканин;
 • манифестний, явний, при якому пацієнтки самі приходять зі скаргами на прийом до лікаря.

Дослідження показують, що персистентний стан вірусу може тривати до 10-15 років, зріст папілом може початися несподівано при зниженні імунітету. Зараження штамами ВПЛ з низьким онкогенним фактором, а також розмноження починається після проникнення в організм, симптоми стають видні через 8 місяців.

вірус папіломи людини у жінок
Шийка матки в розрізі

Особливість вірусу в його поселенні глибоко в шкірі, однак для розмноження він проростає папилломами зверху на шкірі. При цьому руйнуються здорові клітини, поступово перетворюються в бородавки на статевих органах. В цей час папіломи не передають зараження статевого партнера контактним шляхом. Але з часу початку зростання папілом в паху у жінки або чоловіки всі оточуючі їх люди можуть заразитися побутовим шляхом.

Обстеження у лікаря

Основний прояв ВПЛ – це зростання папілом. Вони виглядають як безформне деформування поверхні шкіри, слизових оболонок. Кожен горбок розростання забезпечений власною кровоносною посудиною. Новоутворення має загальний зі слизовою колір, відрізняються множинним розростанням.

Жінку не турбують болі, але коли папілома виростає до великих розмірів, або зростає у місці тертя одягу, нарости травмуються і кровоточать. Новоутворення травмуються при інтимних зв’язках, коли можливо вторинне зараження, що ускладнює стан всіх папілом, підвищує ризик їх переростання у злоякісні утворення.

 вірус папіломи людини фото
Вірус папіломи людини

Насамперед переходять в злоякісні папіломи в паху, на шийці матки. Найчастіше жінки приймають такий стан з порушеннями циклу і не надають цьому належного значення. Тоді захворювання знаходить лікар на щорічному огляді, якщо такі проводяться за родом діяльності або щодо відповідальності самої жінки. Чим раніше жінка виявляє у себе ВПЛ в активній формі, тим легше буде протікати її лікування, попередження онкологічного уворення.

Тому кожній жінці варто потрапити на прийом до свого лікаря, коли вона побачить у себе симптоми:

 • болі при статевих зв’язках;
 • виділення крові після статевого контакту;
 • неприємні виділення з піхви поганого кольору та запаху;
 • збільшення лімфатичних вузлів в інтимній зоні.

Багато жінок активно лікуються від ВПЛ, а інші навіть не знають про його існування. Інтимна сфера – питання, яке мало обговорюють в дружніх бесідах, свої секрети жінки тримають при собі.

Причини появи ВПЛ у жінок:

 • ранні статеві контакти;
 • безладні контакти, часта зміна статевих партнерів;
 • багаторазове переривання вагітності;
 • тривалий прийом оральних контрацептивів;
 • венеричні хвороби;
 • вживання спиртного, куріння.

Патологія часто вражає жінок, що віддають перевагу незахищеним статевим зв’язки, це говорить про те, що вони мало піклуються про своє здоров’я. Папілома–вірус проникає в організм, сидить тихо і тільки чекає зручного моменту для активного прояву. Жіночий організм є ідеальним середовищем для інфекції, порушується гормональний фон, постійне стресове напруження, вагітність – імунодефіцит.

Клінічна симптоматика ВПЛ

Симптоми папіломавірусу у жінок залежать від штаму, який проник в організм. Згідно з ними починається ріст різних утворень. На заражених тканинах виростають: плоскі кондиломи, загострені, інвертовані форми, бородавки і папіломи на різних частинах тіла. Не захищені від ураження і діти, заражаючись в побуті. Вірус папіломи людини у жінок в гінекології – хвороба, поширена серед представниць слабкої статі у всьому світі. Збудник ВПЛ – досить специфічний вірус, що вражає тільки шкіру і слизову оболонку статевих органів, але не потрапляє у кров і не заражає інші органи.

У позитивних умовах вірус переростає в недоброякісне утворення, провокує рак шийки матки. У латентному стані вірус ВПЛ є у кожної 2-ї жінки на землі. Здоровий організм силами свого імунітету бореться з ВПЛ, тому жінка навіть не встигає зрозуміти, що вона є носієм вірусу. Період затишшя у розвитку вірусу папіломи триває по кілька років.

 вірус папіломи людини фото
Вірус папіломи людини

Клінічні прояви активного стану вірусу папіломи:

 • печіння і дискомфорт в статевій сфері;
 • дивні безпричинні виділення;
 • сухість піхви.

Специфічна симптоматика проявляється у вигляді бородавок і кондилом в області геніталій. Їх пропустити складно, вони відчуваються руками при підмиванні.

Діагностика ВПЛ

Виявити інфекцію складно в латентному періоді, навіть огляд геніталій не дає достовірної інформації про хворобу, тому жінки ,яким більше 35 років щорічно проходять діагностичний тест з фарбуванням, що дозволяє виявляти переродження епітеліальної тканини.

вірус папіломи лікування
Огляд у гінеколога

Етапи діагностики:

 • огляд лікаря;
 • огляд шийки матки за допомогою гінекологічних дзеркал, дозволяє оцінити стан тканин, часто навіть такий огляд показує наявність новоутворень на слизовій;
 • забарвлюючий тест, він візуалізує дисплазованні зони слизової, що змінюють своє забарвлення на біле, і тест реєструється як позитивний;
 • кольпоскопія, з нею разом береться біопсія тканини з підозрілих ділянок;
  мазок за методом Папаніколау, виявляє атипові клітини з дисплазією структури;
 • ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція, перевіряється за методом виявлення ДНК вірусу у виділеннях статевих органів або в змивах;
 • імунологічне обстеження, яке дає інформацію про кількість вірусних збудників.

На підставі комплексного обстеження у лікаря складається картина ступеня захворювання, його причини, етіологія. Разом з анамнезом це дозволяє поставити точний діагноз і почати спрямовану терапію.

Лікування папіломавірусу

Вірус папіломи людини у жінок в гінекології лікується лише локальним видалення наростів на тлі прийому медикаментозних препаратів загальної дії – противірусних, імуномодулюючих. Локально папіломи видаляються хірургічними методами, які вибираються в залежності від розмірів новоутворення. Видалення проводиться тільки після проведення противірусного лікування, щоб не отримати вторинне зараження.

вірус папіломи лікування
Хірургічне втручання

Це:

 • лазерна коагуляція;
 • електрокоагуляція;
 • кріодеструкція;
 • радіохвильова терапія;
 • хірургічне висічення.

Якщо підтверджено аналізами ракове утворення, то в спеціалізованому онкологічному Центрі видаляється шийка матки, або вся матка. Є особливості у ході лікування ВПЛ. При початку нових відносин жінка зобов’язана попередити про це нового статевого партнера, дізнатися, чи немає у нього такої патології, і пройти разом з ним курс лікування імуностимуляторами та противірусними препаратами. Противірусна терапія проводиться з урахуванням оцінки стану імунітету людини, для чого слід здати кров на традиційний загальний аналіз.

При видаленні наростів немає ймовірності, що з організму видалений вірус. Однак медикаментозне лікування стимулює імунітет, і він сам бореться з папилломами. Найчастіше, при численних наростах папілом по всьому тілу, доктор призначає прийом мікроелементів, що підсилюють протираковий захист: Se, Mg, Zn, Fe. У комплексі використовуються медикаменти, що уповільнюють процеси апоптозу. Після закінчення медикаментозного лікування призначають видалення папілом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *