ехінокок зернистий

Ехінококоз: симптоми у людини, лікування, аналізи

Ехінококоз – паразитарна хвороба, поширена в аграрних країнах з розвиненим тваринництвом. Зараження відбувається від стрічкового хробака Echinococcus granulosus. Симптоми у людини залежать від стадії розвитку захворювання, дислокації паразита в організмі і кількості особин, яким вдалося потрапити в організм проміжного хазяїна. Основним господарем, в якому паразитує хробак, вважається хижак (із сімейства псових і котячих).

В його організмі паразитує дорослий черв’як–гермафродит, що живе в просвіті кишечника та виділяє яйця в навколишнє середовище. У людини ехінококоз проявляється на стадії личинок, які не трансформуються в дорослу особину. За цією причиною людина вважається біологічним тупиком або проміжним господарем.

Шляхи зараження та стадії розвитку

Небезпека зараження полягає в різних формах, які набуває паразит. Як проявляється ехінококоз і що це таке можна зрозуміти тільки при достовірній діагностиці, яка найчастіше проводиться при підозрі на пухлинний процес. Личинки поселяються в печінці, легенях і головному мозку, утворюючи специфічні форми проживання, зовні нагадують кісту.

Протікаючи на початковій стадії безсимптомно, з часом пухлиноподібне утворення збільшується в розмірах і може луснути, приводячи до ускладненого перебігу хвороби. Симптоми ехінококозу у людини нагадують захворювання внутрішніх органів, в яких він живе. Лікування, яке ніяк не впливає на паразита, часто проводиться за симптоматикою. Залежно від стадії, на якій діагностована інвазія, можлива медикаментозна терапія або оперативне втручання для видалення кісти.

ехінокок зернистий
Ехінокок зернистий

В людський організм ехінококоз потрапляє випадковим чином, тому і вважається біологічним тупиком. Основне призначення личинки – трансформація в статевозрілу особину, здатну продукувати яйця і продовжувати цикл розмноження, але вона так і не настає. Те ж саме відбувається і в організмі травоїдних і дрібних гризунів, які виступають тільки потенційним носієм зараження. Яйця черв’яка, що потрапили в навколишнє середовище, можуть потрапити в організм проміжного хазяїна різними шляхами, серед яких простежено лише декілька найбільш ймовірних:

  • недотримання санітарно–гігієнічних норм і потрапляння яєць через немиті руки і бруд під нігтями з навколишнього середовища (з продуктів або рослин, вживаних в їжу);
  • полювання, і оброблення шкур диких тварин, заражених эхинококком (відмічені навіть випадки инвазирования через погано оброблену мездру шкур, що вже деякий час перебували в користуванні);
  • погано оброблене м’ясо домашньої худоби, яке уражається паразитом при поїданні корму на пасовищах разом з яйцями, які перебувають на траві;
  • через домашніх тварин, які ловлять і їдять дрібних гризунів, заражених яйцями, які потрапили з організму основного господаря в навколишнє середовище, і згодом ними проковтнутих.

Паразити в кишечнику у дітей переважно з’являється орально–фекальним шляхом, через немиті руки, гризінням нігтів, немиті фрукти та овочі.

Ехінококоз у дорослих характеризується більш складними формами проникнення. Часто доросла людина має справу з розділенням шкур і туш убитих тварин і на полюванні, і при розведенні худоби. Однак і перший шлях зараження теж не виключено. Симптоми можуть бути відсутні протягом кількох років. Весь цей час кістозне утворення, що стало результатом проникнення личинок в печінку, легені або мозок, збільшується в розмірах і вражає певний орган. Діагностика та лікування досить часто починаються на стадії, коли лопнула кіста і хвороба прийняла загрозливий характер. При цьому її усунення можливе тільки шляхом хірургічного висічення з–за розмірів і неможливості видалити її медикаментозними засобами.

Кістозні освіти і симптоми прогресування патології

За МКБ 10 эхинококкозу присвоєно код В67, але всередині цього коду відбувається диференціація захворювання, за місцем дислокації паразитарної кістозної інвазії. Розрізняють:

  • ураження печінки (код В67.0);
  • інвазування легені і кістки (В67.1 і В67.2);
  • інші місця локалізації ехінокока і множинні ураження, локалізовані в організмі (В67.3);
  • неуточненная форма захворювання (В67.4) і ін

Ехінококоз печінки на фото виглядає жахливо. Недуга становить 3/5 всіх поразок стрічкового хробака в його личинкової стадії. Загальні симптоми не наводять на роздуми про паразитарну інвазію, тому що на початковому етапі виглядають, як легке нездужання простудного або вірусного характеру. При періодичній температурі, слабкості та млявості, перманентних головних болях, швидкої стомлюваності і загальної слабкості, людині важко припустити щось інше. Тим часом починають виявлятися специфічні симптоми у вигляді розлади травлення, порушення дефекації, нудоти і блювання, які нагадують харчове отруєння. Симптоми інтоксикації викликані життєдіяльністю личинок, які виділяють токсичні продукти в місцях локалізації.

ехінококоз симптоми
Клінічна картина захворювання

Тупі болі в підребер’ї і відчуття тяжкості після прийому їжі або важких фізичних навантажень наводять на думки про захворювання печінки або іншого органу гепатобіліарної системи. Печінкова недостатність при цьому не виникає із–за здатності печінки до регенерації. Лікарський протокол у цих випадках найчастіше спрямований на лікування печінкових патологій.

Період ускладнення – може, хоч і з запізненням навести на думки про ехінококкоз. Симптоми у людини проявляються у вигляді ускладнень, пов’язаних з кістою, утвореної личинкою. Вона може збільшитися в розмірах і здавлювати навколишні тканини, нагноівшись і створити загрозливий для життя сценарій. Також вона може розірватися під тиском зсередини, що призведе до разлитиго отруйної вмісту кістозного утворення. Звідси будуть всі ознаки алергічної реакції тяжкого ступеня. Але це ще не все: паразити розповсюджуватися по всьому організму, включаючи органи дихання і головний мозок, і фото органів після розтину теж являє собою жахливе видовище.

Ехінококоз легень, в довершення до загальних і специфічних симптомів, виявляється непродуктивним кашлем, що нагадує туберкульозний в ранній ступеня зараженості організму. Замість болю в печінці починається больовий симптом у районі грудної клітки, що закінчується тими ж ускладненнями у вигляді нагноєння, розриву кісти. Але при ехінококкозі легких можливий прорив кістозного формування через плевру, а це може означати миттєве розвиток анафілактичного шоку, пошкодження серця і летальний результат. Самий сприятливий сценарій в цьому випадку – розвиток ексудативного плевриту, який при не лікуванні теж неминуче призведе до загибелі пацієнта.

Рідко, але все ж зустрічаються ураження головного мозку або кісток. Але їх виявляють набагато швидше і аналіз на ехінококоз майже завжди проводиться своєчасно.

Діагностика та лікування

Кістозне утворення можна діагностувати за допомогою лабораторних та інструментальних методів. В печінці вона виявляється при діагностиці ультразвуком. В легенях нерідко кісту показує рентгенографічний знімок оглядового рентгенографічного дослідження або комп’ютерна томографія. Для остаточної діагностики печінкових паразитів може бути використана лапароскопія – одна з різновидів інвазивного ендоскопічного методу з введенням спеціальної трубки в черевну порожнину. Цей метод дає найбільш вірогідні результати.

Лабораторні методи включають проби на імунологічні показники. Вони свідчать про присутність певного патогенного агента. Також проводяться дослідження з метою визначення ступеню отриманих інвазій і для з’ясування стану внутрішнього органу.

Ехінококоз сечового міхура

На думку деяких наукових шкіл паразитології, лікування від паразитарної інвазії неможливо без проведення хірургічної операції. Проте у клінічній практиці описані випадки, коли паразита вдалося вигнати з організму за допомогою тільки медикаментозної терапії. Народні засоби від паразитів в цьому випадку безсилі.

Вони можуть використовуватися тільки в якості відновної терапії після проведеного консервативного лікування або операції. Вся складність полягає в безсимптомному періоді, під час якого яйця паразитів встигають закріпитися в організмі і створити кістозні утворення, проти яких безсилі найефективніші антигельмінтні препарати. Тому головне в успіху лікування – виявлення паразитарної інвазії на ранньому етапі прогресування патології.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *