Як доглядати за помідорами у відкритому грунті від посадки

Розповімо, як правильно здійснювати догляд за помідорами у відкритому грунті від посадки до урожаю, щоб отримати якісні плоди до настання перших морозів в умовах північних регіонів та середньої смуги.

Важливі роботи перед висадкою розсади помідорів у грунт

Ділянка з грядками, на яких будуть рости томати, необхідно готувати заздалегідь. Ці овочі мають свої особливості культивування і не дадуть доброго врожаю, якщо умови вирощування не дотримуються.

Вибір місця для посадки

Вирощуючи томати, варто забезпечити їм правильний догляд від посадки до врожаю. Помідори, висаджені у відкритий грунт, обожнюють сонячні місця, захищені від сильних вітрів.

Ділянка землі, призначений під вирощування томатів, повинен добре освітлюватись протягом усього світлового дня, затінення від дерев неприпустимо. Якщо ділянка лежить у низині, і заболочений ґрунт, необхідний дренаж або споруду піднятих над поверхнею грунту грядок.

Неприпустимо садити помідори більше двох років на одній і тій ж ділянці землі. Цей овоч сприйнятливий до шкідників і захворювань.

Також не варто садити томати на тій землі, де вирощували картоплю, баклажани або солодкий перець.

А ось після посадки цих культур використовувати землю для вирощування томатів можна:

 • морква;
 • горох;
 • квасоля;
 • цибуля;
 • огірки;
 • капуста.

Також корисно садити помідори після сидеральних рослин (бобові, злаки, хрестоцвіті). Вони насичують грунт корисним азотом і іншими мікроелементами, тому томати будуть рости швидше і сформують багато смачних плодів.

Підготовка грядок

Для правильного догляду за помідорами у відкритому грунті варто дотримуватися всіх рекомендацій від посадки до збору врожаю. Грунт на ділянці не повинен мати надто кислу реакцію.

Помідори воліють нейтральні грунти або трохи підкислені. Лакмусовий папір допоможе точно визначити, який тип грунту на грядках.

Доломітове борошно і крейда дозволяють знизити зайву кислотність грунту. Також хороші результати дає вапнування. Найкраще цю процедуру робити під зиму, щоб необхідні реакції встигли відбутися в грунті до сезону посадок.

Чорнозем — найкращий грунт для томатів за складом і структурним особливостям. Інші ґрунти доведеться покращувати шляхом внесення різних речовин, щоб отримати якісний посадковий грунт для помідорів.

Піщаний, суглинистий або глинисті грунти потребують збагачення поживними компонентами. Ними можуть бути сапропелевий мул, компост, перегній, торф, додані в розрахунку 6 кг на 1 м2 грунту.

Ширина між рядами повинна становити 60-70 см. На грядці можна встановити невеликі пластикові або зроблені з дощок бортики. Це буде перешкоджати стіканню води при поливах.

Пересаджування розсади помідорів у відкритий грунт

Як тільки підготовка закінчена, розсаду можна садити на нові грядки у відкритий грунт. Це відповідальний момент для чутливих рослин.

Якщо посадка пройде вдало, то кущики швидко адаптуються і почнуть рости. Дуже важливий догляд за помідорами від моменту посадки до збору врожаю, тому потрібно дотримати всі описані далі правила.

Терміни висадки

Садівники півдня висаджують помідори у відкритий грунт раніше за всіх. Кліматичні особливості регіону сприяють посадкам в кінці квітня.

Середня смуга і центральні регіони садять розсаду з середини травня, як тільки мине загроза нічних заморозків. У Сибіру і на Уралі овочівники звикли садити помідори на початку і до середини червня — все залежить від погоди в поточному році. Досвідчені аграрії знають, що погодні умови можуть внести свої зміни в терміни посадок, і орієнтуються на місцеві прогнози.

Основною підказкою для початку висадки помідорів у відкритий грунт стане стабільно тепла температура повітря, підходить для цієї культури. Як тільки денні норми будуть досягати +13…+15 °C, можна висаджувати розсаду.

Якщо раптом температура повітря знизиться до 9…10 °C, томати можуть затримувати ріст. При помітному зниженні температури повітря до 0 °C розсада замерзне і загине. Рекомендований городниками вік розсади для посадки в грунт відображено в таблиці:

НАЗВА

КІЛЬКІСТЬ ДНІВ

томати ранньостиглі

40-50 днів

томати середньостиглі

55-60 днів

томати пізньостиглі

70 днів

Схема посадки

Різні сорти помідорів садять за спеціально розробленими схемами, залежно від розміру і форми кущів. Чим вище і розгалужений кущ, тим більше відстань між окремими рослинами і рядами.

У овочівників найбільш популярні наступні схеми посадки:

 1. Ряди. Основна перевага цього варіанту – краща освітленість і продувність окремих рослин. Якщо є вільний велику ділянку землі, то висаджування помідорів саме рядами дозволить отримати кращий врожай. Для висадки в ряди годяться низькорослі сорти і високі рослини з одним стеблом, яке утворює кущ. Рослини в рядах садять на відстані від 30 до 50 см. Все залежить від форми і висоти куща томатів. Між рядами повинна бути вільне місце від 50 до 80 см. Ті томати, що дозрівають раніше, мають невеликі розміри куща. А ось пізньостиглі сорти зазвичай високорослі і вимогливі до вільного місця.
 2. Стрічково-гніздова схема. У цьому випадку кущі томатів садять двома рядами, між якими дотримується невелику відстань в 40-45 см. Такі подвійні ряди поділяють простором в 70-80 см. В кожному з них окремі кущі садять з кроком в 40 см. Це ідеальний варіант посадки для детермінантних помідорів. Для високорослих відстані між кущами збільшують.
 3. Квадратно-гніздовий метод. При вирощуванні таким способом томати дають найбільш високі врожаї, але догляд за ними буде трохи складніше, ніж у попередніх схемах. Розсаду висаджують у лунки, які утворюють квадрати. У кожній ямі по 2-3 рослини. Ті кущики, які не прижилися або виглядають кволими, згодом видаляють. Залишилися дають можливість сформувати міцні корені і якісну надземну частину.

Укриття від заморозків

Заморозки, часто повертаються навіть у травні, можуть нашкодити томатам. Для захисту посадок можна своїми руками споруджувати якісні укриття. Для цього потрібно поліетилен або інший матеріал і металева основа для міні-теплиці. Метал можна замінити пластиковими дугами.

Популярні укривні матеріали:

 • щільна поліетиленова плівка;
 • агроспан;
 • лутрасил;
 • спандбонд.

Плівку треба щільно натягнути на каркас із труб або колів і закріпити на землі, щоб не здуло вітром. Покриття можна робити і подвійне, якщо вночі очікуються серйозні заморозки.

Догляд за помідорами у відкритому грунті

Кожне городня рослина буде активно рости і давати щедрі плоди при дотриманні правильної агротехніки. Належний догляд за помідорами передбачає всі режими підживлень (від посадки до збору врожаю), поливу рослин у відкритому грунті, дотримання температур.

Томати дуже схильні до хвороб, тому на цей момент слід звернути особливу увагу. На плодючість куща також впливає його правильне формування.

Як поливати

Томати воліють рідкісні і рясні поливи, щоб грунт був помірно вологим. Для цього грунт зволожують раз в тиждень при теплій погоді, при жаркій – значно частіше. Після дощової погоди полив можна проводити тільки після висихання верхнього шару.

Під час цвітіння, зав’язування й дозрівання плодів кущі не повинні страждати від нестачі вологи. При порушенні цієї умови зав’язь може обсипатися, а решта томати при дозріванні починають тріскатися.

Полив проводять не на гичку, а під корінь рослини або в борозни між ними. Це попередить появу грибкових захворювань. Відмінно зарекомендував себе метод крапельного поливу, коли вода надходить безпосередньо в землю, а не на її поверхню.

Важливі підживлення

Щоб рослини правильно розвивалися і швидко набирали сили, необхідно забезпечити їх необхідним доглядом, а саме підгодівлями від посадки до збору врожаю. Ще до пікіровки розсади помідорів у відкритий грунт вносять перегнилий гній.

Свіжим гноєм або курячим послідом не можна удобрювати ніякі рослини, його вносять у грунт восени, щоб він встиг перегнити до весни. В якості підгодівлі можна використовувати компост, перегній, аміачну селітру, сульфат калію, борну кислоту.

Кореневими підгодівлями удобрюють посадки томатів три рази за весь літній період. Першу роблять через десять днів після посадки розсади на грядки, повторно удобрюють через два тижні, а третю – проводять на початку цвітіння кущів.

Добрива вносять безпосередньо під кущ. Можна проводити підгодівлю і поза кореневої системи. Для цього поживні речовини розчиняють у воді і обприскують кущі томатів зверху.

Формування куща

Ця процедура, проведена грамотно і вчасно, допомагає підвищити врожайність томатів, особливо низькорослих сортів. У формуванні потребують тільки потужні рослини.

Біля куща виділяють 2 або 3 міцних стебла, всі інші видаляють. Перший пагін – центральний, другий – виріс у нижній кисті, а третій вибирають з бічних пагонів над другим стеблом.

При формуванні в 1 стебло видаляють усі пасинки, які виростають з пазух листя. За освітою пасинків стежать і видаляють їх при досягненні 1,5 см довжини. Процедуру проводять не висмикуванням з пазух, а обережно виламуючи їх двома пальцями.

Якщо пасинок виріс більшого розміру, його можна акуратно обрізати гострим лезом. Процедуру рекомендують проводити рано вранці, за день ранка встигає підсохнути і затягнутися.

Підв’язування кущів до опори

В догляд за помідорами у відкритому грунті також входить і їх підв’язування. Від посадки до збору врожаю варто робити підпірки для рослин. Підв’язку можна проводити після повного вкорінення саджанців.

Кілочок розташовують з північної сторони, відступивши від куща приблизно на 10 см. Опору вибирають відповідно до сорту томатів. В середньому розмір опорного кілочка може бути від 1 до 1,5 метрів.

Іноді використовують метод шпалерної підв’язки. Для цього вбивають два стовпи по краях грядки і натягують між рядами дріт, до якої підв’язують кущі томатів одночасно з двох рядів. Така підв’язка забезпечує гарне провітрювання і освітлення кожній рослині, що значно підвищує врожайність.

Мульчування

Процедура застосовується для вирішення багатьох проблем:

 • волога в землі зберігається набагато довше, запобігаючи пересихання і перегрів;
 • служить бар’єром для появи бур’янів;
 • врожайність помітно зростає;
 • скорочується період дозрівання плодів;
 • немає необхідності постійного розпушування грунту.

Мульча з органічних компонентів додатково збагачує ґрунт поживними речовинами. В якості такої можна використовувати перегній, тирса, сіно, хвойні голки, солому.

Проте слід врахувати, що хвойні тирса і голки перед використанням змішують в рівних частках з компостом, це запобіжить підвищення кислотності ґрунту.

Як боротися з шкідниками і хворобами

На здорове стан томатів великий вплив надає не тільки правильний догляд (полив і підгодівля), але і погода. При настанні тривалих дощів та зниження температури повітря рослини піддаються грибкових захворювань, яких потрібно побоюватися від самого моменту посадки до збору врожаю.

Фітофтора – найбільш поширене і небезпечне захворювання помідорів, висаджених у відкритий грунт. Лікувати його досить проблематично, проте якщо ознаки захворювання помітити на ранніх термінах, шанси на успіх зростають.

Крім захворювань, томати піддаються нападам таких шкідників, як павутинний кліщ, білокрилка, дротянка, нематода, капустянка. Для боротьби зі шкідниками застосовують препарати:

 • Іскра;
 • Актара;
 • Фосфамід;
 • Фітоверм.

Можливі проблеми з розсадою помідорів і як їх вирішити

Якщо на листках рослин виявлені бурі плями і міцелій, кущі слід обробити розчином фунгіцидних препаратів. Найбільш ефективні з них:

 • Фітоспорин;
 • Квадріс;
 • Фундазол;
 • Ага-25.

Рослини обприскують розчином, який готують за інструкцією, що додається до кожного препарату.

Збір і зберігання врожаю

Для збирання вирощеного врожаю досвідчені городники використовують деякі секрети:

 1. Щоб помідори довгий час залишалися свіжими, їх слід прибирати не дозрілими, а бурими.
 2. На тривалість зберігання впливає і час збору. Помідори, зібрані в ранні ранкові години, відрізняються більшою пружністю і зберігаються набагато довше.
 3. Зіпсовані і хворі плоди також видаляються з куща, це запобігає розповсюдженню захворювання на здорові томати.

Городники люблять вирощувати на своїх ділянках помідори різних сортів, незважаючи на схильність до захворювань. Якщо догляд за посадками томатів у відкритому грунті правильно організовано, вчасно внесені всі підживлення, проводиться профілактика захворювань, то грядки обов’язково порадують багатим урожаєм смачних і корисних плодів.

Підводячи підсумки

 1. Перш ніж почати висадку помідорів у відкритий грунт, варто підготувати грунт, де вони будуть рости.
 2. Перед посадкою грунт потрібно удобрити.
 3. У процедури по догляду входить підживлення, полив, підв’язування.
 4. Щоб отримати якісні плоди, варто виконувати всі рекомендації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *