як навчити дитину читати

Як навчити дитину читати швидко і правильно?

В наш час дітки народжуються справжніми вундеркіндами. Звичайно, велику роль в цьому грають турботливі мами, які поспішають віддати своїх крихіток в школи раннього розвитку або самі займаються з дітками. Так, немає нічого дивного, що вже в трирічному віці, дитина знає всі букви і може самостійно прочитати невеличку книжечку. Однак, чи так це правильно? Як навчити дитину читати швидко і правильно?

Розвиток швидкочитання

Ще 20 років тому, деякі діти і букв не знали, коли йшли в перший клас. Сьогодні державна програма в початкових класах адаптована для першокласників, які вже знають абетку. У такій метушні вчитель просто не має часу, щоб так сказати возитися з тими учнями, які не знають букви. Школярі на кожному уроці вчать щось нове. Тому тепер це просто необхідність.

Гарне читання, стає важливим показником успішності учня початкових класів. Він може відзначиться буквально на кожному уроці. Та й вчителю набагато зручніше займатися з тим вихованцем, який розуміє його з півслова. Має будь-які навички та вміння. Природно, їх повинні прищеплювати батьки або приватні репетитори, адже в державній школі, возитися з кожним учнем окремо ніхто не буде. Вчителю потрібно встигнути відчитати програму, і просто немає часу на індивідуальні заняття.

Навик читання придбаний в ранньому дитинстві, а саме в дошкільному віці, допоможе набагато раніше приступати до виконання завдань і, звичайно ж, відіб’ється на оцінках. Багато мам ламають голову над тим, як зацікавити дитину книгами, а деякі тільки встигають підбирати і порадити всі нові твори літератури.

як навчити дитину швидко читати

З якого віку починати вчити читати

Тут думки різні і досить-таки спірні. Звичайно, шкільному вчителю набагато легше займатися з дітками, які вміють читати. Однак це абсолютно не означає, що мамам необхідно мало не з пелюшок вчити дитину абетці. Дійсно, одній дитині навчання дається легко, а іншим потрібно набагато більше часу.

Як стверджують психологи, Раннє читання, здатне привести юного “заучку” до проблем в соціальному розвитку. У той час поки ровесники вчаться навичкам спілкування з іншими дітками, він сидів вдома і пачками ковтав літературу. У підсумку, виростає абсолютно не адаптована до сучасного суспільства людина.

Логопеди теж не завжди схвалюють цю модну тенденцію. Вони говорять про те, що діти, читаючи книги на швидкість, і абсолютно не розуміють сенсу прочитаного. Фактично вони майстерно складають букви в склади, а переказати прочитаний сюжет не можуть.

Тому вважається, що вчити дитину читати слід з того часу, коли він навчився наступним навичкам:

  1. Вміє виражатися простими, але зрозумілими пропозиціями.
  2. Має просторове поняття, тобто чітко усвідомлює різницю «вгору–вниз» і «вправо–вліво».
  3. Чітко розрізняє звуки в словах.
  4. Не потребує допомоги логопеда.

Найчастіше всі ці вміння формуються до п’яти років, але звичайно буває і раніше. Кожен малюк індивідуальний і все залежить від того, як з ним будуть займатися і чи буде у нього прихильність до інтелектуальних ранніх занять. Якщо ви бачите, що йому не дається наука складання букв, то спробуйте розкрити інші таланти.

Акцент робиться на те, що в будь-якому випадку, це ще зовсім маленька дитина і всі заняття повинні проходити в ігровій формі. В іншому випадку, до шкільного віку, «мимовільний учень» просто зненавидить навчання.

як навчити дитину читати

Основні правила

Багато батьків віддають перевагу тим методикам, за якими колись вчили читати саме їх. Однак є і прогресивні сім’ї, які віддають перевагу використовувати методики всесвітньо відомих педагогів. Серед них такі відомі імена, як Марія Монтессорі, Микола Зайцев, Глен Доман. Всі вони відрізняються між собою, але результати гідні всяких захоплень.

Кожен з учених проводив комплексні дослідження, досліди і спостереження. Хоч методики абсолютно різні, але фахівці сходяться в одному – дитину не можна примушувати займатися, інакше позитивного ефекту не вийде.

  • Для початку підберіть методику, за якою ви будете займатися зі своїм малюком.
  • Також визначтеся з навчальними матеріалами. Це можуть бути картки, книги з яскравими картинками, кубики або саморобні плакати.
  • Ніколи не змушуйте його займатися. Принаймні, в ранньому віці це ще не така вже необхідність, а ось бажання вчитися далі, можна відбити назавжди. Тому намагайтеся, щоб йому було цікаво. Якщо він втомився, почитайте йому самі.

Існує величезна кількість посібників і уроків, як навчити дитину читати швидко і правильно. Справа батьків наставляти дитину і всіляко допомагати їй.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *