Чого не можна робити у страсну п’ятницю перед Великоднем в 2020

Страсний, або Велика п’ятниця – християнське свято, яке в 2020 році припадає на 17 квітня. У цей день православні дотримуються певних заборон. Згадаємо, що не можна робити у Страсну п’ятницю перед Великоднем.

Що заборонено

Страсна п’ятниця вважається поминальним днем про земні страждання Ісуса Христа, тому категорично не можна:

 • організовувати гучні гуляння, відвідувати вечірки, ходити в гості, слухати музику;
 • відзначати день народження, краще його святкування перенести на кілька днів вперед;
 • богохульствувати, чортихатися, лихословити;
 • займатися якою-небудь роботою, щоправда, в сучасних реаліях це досить важко. Але якщо є можливість, бажано перенести справи на інший день;
 • прати, в’язати, шити, виконувати будь-яку діяльність по будинку, тим більше прибирати (останнє необхідно закінчити в Чистий четвер);
 • орудувати ножем – хліб краще відламувати руками;
 • займатися землеробством і садівництвом;
 • сіяти пшеницю, інакше врожаю не буде;
 • брати в руки будь-який землеробський інструмент, особливо з металу, так як він символізує спис, яким розіп’яли Ісуса Христа;
 • є до винесення Плащаниці, після можна тільки хліб з водою;
 • вживати алкоголь. За повір’ям, хто вип’є хоча б трохи в цей день, ніколи не зможе впоратися з пагубною звичкою;
 • робити будь-які косметичні процедури (стрижка або фарбування волосся, манікюр).

Це основні дії з того, що не можна робити в Страсну п’ятницю і бажано навіть у суботу перед Великоднем. Після довгої наполегливої роботи, приготування пасок, ретельного прибирання будинку можна просто добре відпочити.

Традиції та обряди

В цей день відбулося розп’яття Ісуса Христа, зняття його тіла з хреста і подальше поховання. Рівно в 3 години дня в центр храму священики виносять плащаницю – полотно із зображеним на ньому тілом Сина Божого в труні.

Всі присутні схиляються перед нею. Увечері священики проводять службу, під час якої віруючі стоять із запаленими свічками.

Полотно обносять навколо храму. Парафіяни по закінченні служби свічки не гасять. Вони несуть їх додому, щоб поставити перед іконами. У церквах у Страсну п’ятницю не прийнято дзвонити в дзвони.

Раніше вважалося, що в цей день можна легко перевірити приміщення на наявність псування. Щоб дізнатися точне місце, де її навели, треба піти до церкви, щоб запалити свічку, відстояти з нею весь час служби.

Залишився недогарок принести в будинок, по колу обійти кожну кімнату. Якщо свічка в якомусь місці почне тріщати, значить саме тут наведено порчу.

Є ще одне старовинне повір’я. Щоб у родині панував добробут, спокій і мир, необхідно принести з церкви 12 свічок, розставити їх по всьому будинку і запалити.

Крім відомих традицій, існував народний звичай, що відноситься до Страсної п’ятниці, що мав у собі язичницьке коріння. На Русі прості сільські люди на високих пагорбах палили вогнища, які, за повір’ями, захищали від злих сил.

Прикмети

У Страсну п’ятницю перед Великоднем не варто робити великих сімейних застіль, адже можна і потрібно провести її в спокої і молитвах. Всі обряди у свято пов’язані з зверненням до Бога. Давайте розглянемо різні повір’я, і що може статися:

 • якщо організувати прання, то після цього на білизну утворюються «криваві плями;
 • посаджені петрушка і капуста, дадуть багатий урожай, а от інші посіяні рослини не зійде;
 • всі види ворожіння у цей день накличуть біду на того, хто їх затіяв;
 • якщо хтось плюне на землю, всі святі від нього відвернуться;
 • якщо цілий день нічого не пити – ніяка рідина ніколи не зашкодить організму;
 • небо, повне зірок, призведе до багатого літнього врожаю, а хмарність – до поганого врожаю зернових;
 • хто влаштовує веселощів в такий день, того весь рік будуть супроводжувати горе і печаль;
 • якщо відучити малюка від грудного вигодовування, то він виросте сильним і міцним;
 • зачата у Страсну п’ятницю дитина може народитися хворою або стати злочинцем.

Зараз далеко не всі християни вірять, що порушення заборон може призвести до якихось наслідків. Але все ж краще знати, що не можна робити у Страсну п’ятницю перед Великоднем, щоб ніякі прикмети не завадили 2020 року стати вдалим.

Чи можна пекти паски

Найчастіше питання від господинь, що ж все-таки можна робити у Страсну п’ятницю перед Великоднем, а саме, чи дозволяється пекти паски і хліб. За традицією, звичайно, всі приготування слід зробити до вечора чистого четверга. А тим, хто не встиг, потрібно перед початком кулінарного процесу дотриматися правил:

 • прочитати молитву, попросити благословення у Бога перед замішуванням тіста;
 • всі необхідні дії повинен виконувати одна людина;
 • під час випікання в приміщенні повинна стояти повна тиша.

Паски вийдуть пишними, м’якими і ароматними. Якщо вірити прикметі, то всі приготовані у Страсну п’ятницю вироби з тіста довго не черствіють і стають корисними для здоров’я.

Випічка – єдина приємна річ, є винятком з того, що не можна робити у Страсну п’ятницю перед Великоднем в 2020 році.

Як з’явилося свято

Фарисеями було вирішено провести страту Ісуса Христа 3 квітня 33 року в ніч з четверга на п’ятницю. Вже на місці добряче познущалися над Спасителем, сильно принизили, а також висміяли всі його добрі помисли. Але він стійко витримував кожен плювок і удар.

Заздалегідь обрані з іудейського натовпу брехливі свідки розповіли, що Ісус обіцяв всього за 3 дні побудувати новий храм, якщо вони знищать наявний. Син Божий намагався сказати, що мова невірно витлумачили, а сенс подали в спотвореному вигляді.

Його пояснення різко перервали, натовп освистала. А коли обвинувачений перед усіма присутніми визнав себе істинним Сином Божим, Кайяфа, протестуючи проти нього, в люті розірвав власну мантію. Після цього Ісуса Христа засудили до смертної кари.

Ранок п’ятниці засудженого доставили на суд римського префекта Іудеї Понтія Пілата. Поговоривши зі Спасителем, той зрозумів, що він не представляє ніякої загрози і запропонував скасувати вирок.

В ті часи на честь Пасхи існував звичай милувати одного з смертників. Вибір фарисеїв упав на Варавву, розбійника і нещадного вбивцю. Причиною такого рішення стала їхня непохитна впевненість у тому, що Ісус обманює всіх, називаючи себе сином Господа, і його за це необхідно стратити.

В ту ж п’ятницю в 3 години дня заручника привели на гору Голгофа і розіп’яли на хресті. Після 3 годин померкло сонце, й місто опустився в пітьму. Люди зрозуміли свою помилку і покаялися.

Тепер, знаючи точно, що можна і чого не можна робити вдома у Страсну п’ятницю перед Великоднем, варто провести цей день як треба. Молитви за здоров’я та щастя близьких людей, тиша, спокій в будинку допоможуть підготуватися до Великого церковного свята.

Підводячи підсумки

 1. У Страсну п’ятницю краще утриматися від важкої роботи, будь-яких дій з землею, а також галасливого веселощів і вживання алкогольних напоїв.
 2. День потрібно провести у молитві і повній тиші.
 3. Щоб уберегтися від біди, краще відмовитися від всіляких видів ворожіння на долю.
 4. Хліб і паски, спечені в це свято, стають корисними для здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *