біль в коліні при бігу

Чому виникає біль в коліні при бігу

У завзятих бігунів після бігу болить коліно і під час бігу з’являються неприємні відчуття ріжучого, колючого типу. Вогнище болю може локалізуватися з внутрішньої сторони, під коліном або з зовнішньої сторони ноги.

Причини болю в коліні – травмування надколінка, що виникає із-за неправильної техніки бігу. Серйозна причина – плоскостопість, перенапруження м’язів. Будь-який неприродний рух в коліні, відсутність розминки може викликати болі під коліном, спереду від коліна до гомілковостопного зчленування.

Причини болю в коліні при бігу

Звичайні причини болю:

 • неправильні рухи суглоба;
 • плоскостопість;
 • неправильне взуття;
 • біг без розминки.

Якщо виключити об’єктивні причини – нерівну доріжку, відсутність підготовки до навантажень, то залишаться причини, які вимагають втручання лікаря.

Найчастіше розвивається артрит. Спочатку він проявляється незначними болями при згинанні коліна, онімінням ноги. Далі артрит переходить у серйозну форму, пошкоджуються суглобові зв’язки, з’являється сильний біль, втрачається здатність рухатися.

Особливо складним і важко пізнаваних навіть досвідченими лікарями як причина болю під коліном є синдром клубово-великогомілкового тракту. Через ураження тканин при терті об надмищелкову кістку порушуються рухи людини. Болі поширюються збоку по всій довжині ноги, знизу під коліном.

Природно, таке тертя виникає у кожної людини, тому важливо правильно розподіляти навантаження на ноги. У випадку такого захворювання лікарю складно визначити, чим лікувати пацієнта, щоб якомога швидше позбавити його від сильних болів.

Недотримання основних рекомендацій з бігу

Є спеціальні рекомендації для організації самостійних щоденних пробіжок. Вони вимагають виконання умов для правильного руху ніг. Чому болять ноги в бігу – може, через недотримання основних правил?

Треба знайти вдалий маршрут для кросу, щоб скрізь було рівномірне покриття тротуару або добре столочена ґрунтова стежка. Ідеальний варіант – стадіон зі спеціальним покриттям бігових доріжок. Без дотримання цієї умови сама пробіжка як така втрачає свій фізіологічний сенс.

Порушення техніки бігу. У кожної людини своя хода, своя постановка ступні, чого складаються руху ніг під час бігу. Спочатку слід позайматися з тренером, на тренажерах, дають правильну постановку ноги, потім переходити на вільний біг. Інакше людину чекає виворіт стопи, за ним – зміщення колінних структур, вивихи, підвивихи.

Відсутність розминки перед тренуванням

Всі спортивні заняття починаються з розігріву. Перед тим як почати біг, необхідно розігріти м’яза, підготувати їх до навантаження. З-за відсутності розминки виникає біль при бігу, з’являється дискомфорт в рухах всієї ноги. Розминкові вправи допомагають правильно тримати корпус під час бігу, щоб було рівномірний розподіл навантаження на обидва коліна.

Відсутність розминки викликає порушує функції суглоба, що з часом розвивається до ускладненої патології. Спочатку це будуть невеликі болі в колінному суглобі, це буде «дзвіночком», що пора шукати причину болю: не то це техніка бігу, не то старі кросівки.

Неправильна техніка бігу

Початківцям бігунам складно відразу рухатися правильно. Вони можуть неправильно тримати тіло, бігти з ударом п’ятою. При цьому біг віддається болем у колінах, тому що немає амортизації, зайво здавлюються суглобові тканини.

Основними правилами в біговій техніці вважаються:

 • бігти плавно, м’яко ставити ногу, не ударяючи нею об поверхню доріжки;
 • корпус тримати рівно, щоб рівномірно розподілити навантаження на обидва коліна;
 • тримати паралельно п’яту і носок, обидві ноги по відношенню один до одного;
 • бігти, вибравши оптимальну для себе середню довжину кроку;
 • голову тримати прямо.

Починати пробіжку треба з кількох хвилин спортивної ходьби, вміти контролювати дихання.

Для цього треба:

 • вдихати носом, видихати ротом;
 • дихати глибоко, животом;
 • у холодну пору року дихати носом.

Правильно тримати поставу:

не сутулитися і не вигинатися назад;

 • руки зігнути в ліктях;
 • верх корпусу тримати розслабленим, повинні бути напруженими тільки ноги.

Стан постави і правильне дихання дають можливість задавати ритмічний тривалий біг. Слухати музику в навушниках можна, часто мелодія допомагає задавати темп бігу, але музика не повинна відволікати, особливо якщо пробіжки відбуваються вздовж автомобільної траси.

Надмірне навантаження

Новачкам треба починати з нетривалих пробіжок в середньому, повільному темпі. Треба навчитися контролювати пульс – він повинен бути 120 уд/хв. Не допускати перевтоми, при перших ознаках важкого дихання або втоми перейти на легкий біг, потім – на крок.

Надмірне навантаження шкідливе для початківців спортсменів. Вона призводить до перевтоми, болів при бігу в колінному суглобі. Як результат – емоційне незадоволення, у людини немає позитивного настрою на продовження тренувань.

Травмуються частіше саме новачки, які дали собі надмірне навантаження. Треба встановлювати для себе реальні цілі, хоч і хочеться рівнятися на когось сильного і швидкого. Треба реально оцінювати свою фізичну підготовку, досвід занять. Що робити, якщо після бігу болять ноги, – відповість лікар-терапевт, невропатолог, до яких треба звертатися своєчасно.

Неправильно підібране взуття

Тренування вимагають спеціальних бігових кросівок. Їх мета – захищати структури суглобів і хребта. Біг дає своє специфічне навантаження на взуття. Правильне взуття має свої особливості, як на фото.

Ознаки «правильного» взуття:

 1. Наявність амортизації. Ці ділянки зазвичай позначені особливими значками.
 2. Підошва і верх виконані з м’якого матеріалу.
 3. Наявність на підошві гумових захисних вставок.
 4. Виконання взуття з дихаючих матеріалів.
 5. На п’яті – жорстка вставка.
 6. Вільні петлі.
 7. Знімна устілка.
 8. Взуття без супінаторів.
 9. Легка вага взуття.

Є відмінність кросівок з пронації і супінації. Пронація характеризує постановку ноги. Вже було зауваження, що правильна постановка ніг – паралельно стопа стопі. Але моделі кросівок шиються і паралельними, і з гіперпронацією – розбіжністю стоп під зовнішні сторони, і з гіперпронацією – з поворотом стоп всередину. Це теж слід враховувати при виборі взуття.

А є індивідуальні параметри вибору, які повинні знати про себе досвідчені бігуни:

 • особливість ступні – вузька або широка;
 • вага людини;
 • техніка бігуна, який по нозі вибирає наявність посиленої амортизації на підошві;
 • сезон для бігу;
 • покриття доріжки на щоденному маршруті.

Це треба знати про професійне взуття, по цим параметрам треба підбирати взуття для занять бігом.

Неправильно вибране місце для пробіжки

Правильно вибране місце відповідає вимогам безпеки, виконання техніки бігу, кількості спалюваних калорій. Людям, схильним до частих застуд, рекомендується бігати в закритих залах. Зали краще і людям з серцевими захворюваннями, яким потрібен нагляд тренера.

На вулиці за визначенням бігають практично здорові люди. Вони можуть бігати в будь-яку погоду, ідеальне місце для оздоровчого бігу – природа. Лісові стежки, накатана дорога вздовж лісосмуги, пустельний пляж, просторі поля. Такі умови мають не всі. Тому багато хто вибирає те, що пропонують міські умови – парки, сквери, бігові доріжки на стадіонах.

Тут треба звернути увагу на доріжки, де хочеться побудувати маршрут прогулянок. Асфальтовані дороги – тільки в безвихідній ситуації. Тоді треба буде купувати взуття з товстою міцною підошвою, з більш високими показниками амортизації.

Асфальт – неправильно вибране місце. Біг на асфальтовому покритті призводить до патологій хребта, страждають колінні суглоби. Якщо вибраний шлях перетинають асфальтовані ділянки, рекомендується проходити це місце кроком.

Інші причини болю

Болі під час бігу викликаються двома видами причин:

 • захворювання або травма;
 • порушення кровообігу і виникнення судинних болів.

Чому з’являються болі, завжди важко зрозуміти, тому що плем’я має складну будову, багатопланові функції. При появі неприємних больових відчуттів, набряклості, гіперемії в ділянці колін треба йти на прийом до лікаря.

Причини болю в колінах під час бігу:

 • травма меніска;
 • вивих надколінка;
 • пошкодження суглобових зв’язок;
 • хвороби, які можуть носити прихований характер – артрити, артрози, ревматизм, бурсит, синовіт, тендиніт;
 • запалення сідничного нерва.

Якщо на пробіжці сталася травма, потрібна допомога травматолога. Якщо болі не пов’язані з травмами, треба сходити на прийом до терапевта. Потім пацієнт пройде консультації ортопеда, ревматолога, невролога. Буде проведено повне обстеження та призначено спрямована терапія.

Травма меніска

Пошкодження меніска відноситься до закритих травм коліна. Воно дає різкий біль, обмеження рухів коліна. Травмований меніск викликає блокаду, при якій поєднуються різкі болі з повним обмеженням рухів. Потрібно консервативне або, відразу ж, якщо є показання обстеження, оперативне втручання.

Розтягнення або розрив зв’язок

Травми колінних зв’язках часто трапляються в спорті і в побуті. Вони бувають повними, неповними, з відривом від місця кріплення. Фактори травмування зв’язок визначають прояв симптомів.

Вимагають негайного обстеження, щоб лікування мало спрямований характер – або терапевтичне або хірургічне.

Вивих колінної чашечки

Пошкодження суглоба, що супроводжується зміщенням поверхонь при збереженні їх цілісності. Вивих колінної чашечки – більш рідкісний діагноз, ніж інші травми коліна. Це обумовлено надійним захистом зв’язок. Найчастіше вивих трапляється у спортсменів. Він буває повним і неповним, буває підвивих. Перший трапляється в результаті сильного удару, який зміщує суглоб назад або вперед.

Від необережного розвороту, підсковзувань відбувається неповний вивих, нога може захворіти помірно, довго нити, опухнути, і при подальших спробах руху болю значно посилюються. Вимагає іммобілізації кінцівки до з’ясування складності вивиху, можливо накладення гіпсу. Часто використовується носіння ортеза.

Хвороби колінних суглобів

Болі в коліні при бігу можуть викликати починаються захворювання, які поки що протікають в прихованій формі, але якщо не почати лікування, візьмуть відкрите протягом з повною симптоматикою і проявами.

Можливі захворювання, що починаються нешкідливим болем у коліні під час занять бігом:

 1. Артрит виражається болем, набряком, гіперемією. Знижений об’єм рухів, коліно хрумтить в рухах.
 2. Артроз виникає через деструктивного ураження хрящової тканини суглобової поверхні.
 3. Ревматизм в коліні проявляється ураженням сполучної тканини і колагенових волокон. Без лікування патологічні процеси прогресують дуже швидко й людина стає інвалідом.
 4. Кіста Бейкера – новоутворення під коліном. Викликає дискомфорт, утруднення в ходьбі.
 5. Бурсит – виражається набряком, гіперемією.
 6. Синовіт – накопичується випіт в суглобі.
 7. Періартрит – дає сильні болі, набряклість.

Кожне із захворювань відрізняється своїм проявом і течією, але кожного потрібен свій підхід лікаря і призначення спеціального лікування, щоб знеболити руху.

Запалення сідничного нерва

Часто зустрічається в неврології защемлення сідничного нерва. Дає гарячі болі по задній стороні стегна, одночасно слабшає коліно.

Захворювання опорно-рухового апарату

Болі в колінах під час бігу супроводжують і порушення в структурах хребта.

Патологій багато, найбільш часто зустрічаються:

 1. Кіфоз – вигин з утворенням горба.
 2. Міозит – запалення в м’язах.
 3. Остеомієліт – запалення кісткового мозку.
 4. Остеохондроз – змінені кісткові, хрящові тканини.
 5. Періартрит – запалення колінного суглоба.
 6. Плоскостопість – деформація структури ступні.
 7. Радикуліт – запалення нервових корінців з-за набряклості навколохребцевої тканини.
 8. Такі і їм подібні хвороби заважають пробіжок, віддаються «дзвіночком» – біль у колінах.

Судинні порушення

Такі патології притаманні підлітковому віку. Тому в цьому віці тренерам треба особливо уважно підходити до організації пробіжок, дотримуючись основні рекомендації щодо даного віку.

Порушення кровоносної системи вважаються фізіологічними, без постійного місця локалізації болю, і нетривалими. Вони або проходять самі, або лікуються нестероїдними знеболюючими ліками.

Як проводиться діагностика

Сучасна діагностика дозволяє провести детальне обстеження:

 • рентгенівські знімки;
 • огляд лікаря;
 • КТ;
 • МРТ;
 • артроскопія;
 • загальний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові;
 • ревмопроби;
 • сцинтиграфія;
 • УЗД суглобів.

Повне обстеження потрібно для уточнення діагнозу, вибору вірного напряму лікування.

Як боротися з болем

Основне лікування – медикаментозне, якщо воно розпочато на ранніх етапах хвороби.

Біль знімають:

 • НПЗП – нестероїдні протизапальні засоби;
 • хондропротектори;
 • лікувальні креми, мазі;
 • засоби для компресів.

Нестероїдні препарати знімають болі, після цього підключається фізіотерапія, масажі, ЛФК.

При гострому больовому нападі

Для зняття сильного болю безпосередньо в суглоб вводяться:

 • Гіалуронова кислота, вона захищає хрящову тканину від стирання;
 • Гідрокортизон – кортикостероїдний гормон;
 • Дипроспан – кортикостероїдні гормональні ліки;
 • Флостерон;
 • Целестон;
 • Кеналог.

Медикаментозні препарати

З препаратів групи НПЗЗ застосовуються Диклофен, Кеторол, Піроксикам, Бутадіон, Індометацин, Найз.

Таблетки і капсули для внутрішнього прийому:

 • Артра;
 • Дону;
 • Ельбона;
 • Структум;
 • Терафлекс;
 • Хондролон;
 • Хондроксид.

Крім препаратів, при відсутності алергії, потрібно прийом комплексу вітамінів. Вони насичують організм потрібними речовинами, поліпшують обмін речовин, зменшують запалення.

При хронічному болю

Основне медикаментозне лікування те ж, що і при гострому захворюванні. Біль знімають НПЗП – нестероїдні протизапальні засоби – Диклофенак, Кеторол, Піроксикам, Бутадіон, Індометацин, Найз. Використовуються лікувальні креми, мазі; важливо робити знеболюючі і протизапальні компреси. За бажанням пацієнта підключається фізіотерапія, масаж, ЛФК.

Профілактичні заходи

Для попередження хвороб колін потрібно своєчасно лікувати інфекції, бути рухливими, грамотно і раціонально харчуватися.

Заходи профілактики:

 • вправляти зв’язки і суглоби;
 • надягати наколінники на заняттях;
 • виключити носіння взуття на підборах;
 • пити не менше 1,5 л чистої води протягом дня;
 • пити вітаміни і мінерали;
 • контролювати вагу.

Це допоможе легше знімати загострення хвороби і уникати частих рецидивів при хронічній формі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *