Чому болить в коліні при присіданні і вставанні

Колінний суглоб за своєю будовою є одним з найбільш складних у кістковому апараті людини. Велике навантаження, яке на нього доводиться, досить часто стає причиною дискомфорту. Якщо болять коліна при присіданні і вставанні, то причин появи неприємних відчуттів досить багато. Кожна вимагає детального обстеження і правильної терапевтичної програми.

Анатомічна будова коліна

Колінний суглоб представлений такими утвореннями:

 • кістки;
 • м’язи;
 • кровоносні судини, нервові закінчення;
 • меніски;
 • хрестоподібні зв’язки.

Щоб самостійно розібратися в характері болі в коліні при присіданні і вставанні потрібно вивчити саму будову коліна.

Зчленування утворюють дві кістки – стегнова (вона ж утворює суглоб стегна) і великогомілкова. Ці трубчасті утворення з’єднуються між собою системою м’язів і зв’язок. Додаткову фіксацію забезпечує надколінок, часто званий колінною чашечкою.

На кінці стегнової кістки два кулястих утворення – стегнові виростки. Разом з плоскою поверхнею вони утворюють великогомілкове плато.

До основних суглобових кісток надколінник кріпиться зв’язковим апаратом. Чашечка досить рухлива, що досягається ковзанням по мищелкового жолобках. В ортопедії вони називаються паллорфеморальним поглибленням. Амортизацію, гладке ковзання і мінімальну ступінь тертя під час руху забезпечує шар хрящової тканини. Його товщина коливається від 5 до 6 мм.

Пристрій коліна також включає зв’язковий апарат. Основні його елементи – хрестоподібні (передня і задня). З двох сторін коліно оточують ще дві зв’язки – латеральна, медіальна.

До сполучнотканинних утворень також відносять меніски. Вони поділяють поверхні двох суглобових кісток. Часто меніски називають хрящами. Хоча своєю будовою вони більше схожі зі зв’язками. Меніски під час навантаження (наприклад, присідання і вставання) сприяють правильному розподілу ваги тіла і стабілізують колінний суглоб.

Колінне зчленування іннервується гілками сідничного нерва, а також підколінним нервом. З-за травми або внаслідок розвитку патологічного процесу вони можуть запалюватися, що і пояснює чому можуть боліти коліна.

Причини болю в коліні при присіданні і вставанні

Хворобливі відчуття в колінному суглобі можуть бути викликані такими факторами:

 • надмірне навантаження на нижні кінцівки;
 • травмування;
 • окремі захворювання зчленування (подагричний, ревматоїдний артрит);
 • патологічний стан сідничного нерва;
 • хвороба Осгуда-Шпаттера;
 • артроз;
 • бурсит.

Додатково можна виділити причини, визначення яких залежить від місця локалізації больових відчуттів після присідання:

 • над коліном можна підозрювати пошкодження зв’язкового апарату, руйнування тканин хряща, запальний процес в сухожиллях;
 • під коліном – частковий (помилково званий розтягуванням) або повний розрив зв’язок, травмування, грижа у зв’язково-сухожильному апараті.

Якщо біль під час виконання присідання носить постійний характер, чується хрускіт, слід обов’язково звернутися до лікаря.

Фахівці відзначають, що після 50 років у хрящах та інших елементах суглоба починаються дегенеративні процеси. Через зниження якості кровообігу можуть з’являтися болі в судинах. Безпосередньо на рухливість коліна вони не впливають, але із-за постійного запалення присідання і вставання можуть заподіювати біль.

Помилки при присіданні

Присідання як фізична вправа незважаючи на уявну простоту, вимагає певного досвіду. Існує список часто припускаються помилок:

 1. Пересікання колінами під час присідання уявної лінії, що йде від кінчиків пальців вгору.
 2. Неповний присsд, тобто коліна зігнуті під кутом меншим ніж 90°.
 3. Округлення спини.
 4. Задирання голови вгору.
 5. Помилка в підборі часу для видиху.

біль в колінах при присіданні

Рекомендації для усунення болю в коліні при фізичному навантаженні

У ряді випадків при присіданні і вставанні з цього положення відзначаються хворобливі відчуття, а іноді і набряклість. Перша допомога полягає в наступному:

 1. Прикласти до болючого ділянки на 10-15 хвилин холодний компрес, попередньо загорнувши в рушник. Це допоможе призупинити формування набряку.
 2. Зайняти горизонтальне положення, підняти кінцівку, яка турбує на рівень вище грудей. На час сну під коліно рекомендується класти подушку. Такі маніпуляції позитивно впливають на відтік рідини, що накопилася.
 3. На наступний день після виникнення болю можна скористатися засобами з знеболюючим ефектом у вигляді гелю або мазі.

Якщо через кілька днів неприємні відчуття не зникають, слід звернутися до терапевта, який може направити для подальшої консультації до ортопеда, ревматолога. Особливо це стосується випадків, коли різкий біль з’являється в колінному суглобі при глибокому присіданні.

Болі в колінах під час присідання не виникнуть, якщо перед заняттями приділити увагу розминці. Попередній розігрів підготує м’язовий апарат і кров, легені і серце, додасть сухожиллям більшої розтяжності. Підготовка дозволяє уникнути травм.

Крім розминки вберегти колінний суглоб від розвитку неприємних відчуттів захистить дозування навантаження. Починаючи тренування не можна прагнути отримати великий прогрес за короткий проміжок часу. Надмірні навантаження на непідготовлені м’язи можуть спричинити за собою травматичне ураження.

Для тих, хто виконує присідання з додатковим навантаженням, рекомендується використовувати ортези – спеціальні пов’язки, призначені для надійної, але не здавлює фіксації. Навантаження розподіляється рівномірно.

Використання під час занять спортом зручною, правильно підібраного взуття – гарантія відсутності болю в колінах під час присідання. Бажано, щоб підошва і устілка були анатомічно правильної форми, задник – жорстким, надійно фіксує гомілку.

Техніка правильного присідання

Присідання не буде викликати хворобливі відчуття також у тих випадках, коли присідання відбувається правильно. Існує техніка виконання цієї вправи.

Загальна схема положення тіла при присіданні виглядає наступним чином:

 • ноги встановлюються на ширині плечей;
 • ступні спрямовані вперед або злегка розведені;
 • спина злегка вигнута;
 • плечі відведені назад, лікті дивляться вниз.

Власне техніка правильного присідання. Робиться глибокий видих і злегка затримується дихання. Потім стегна опускаються, ніби людина сідає на стілець. Тулуб трохи нахилене вперед.

Важливо стежити, щоб стегна, ікри утворювали вертикальну площину, паралельну поверхні підлоги.

Погляд повинен бути спрямований вперед. Коліна – паралельно ступням. У зайнятому положенні слід затриматися на кілька секунд. Після цього плавно, не допускаючи ніяких ривків, людина піднімається. Видих робиться після проходження важкої точки.

Виконуючи присідання слід фокусувати погляд таким чином, що виходило дивитися точно вперед, а шия і голова – перпендикулярно плечам. Таке положення допомагає тілу зберігати рівновагу і, отже, зменшує ризик отримання травми.

При виконанні присідання з вантажем рекомендується злегка нахилятися вперед, що також сприяє утриманню рівноваги. Рухи повинні бути безперервними.

Фітнес-тренери стверджують, що жінки повинні присідати дещо іншим чином. Зокрема, їм не рекомендовано глибоке присідання. Це пояснюється двома причинами:

 • низький присід створює зайве навантаження на колінне зчленування;
 • підвищується тиск на органи малого тазу, що може стати причиною варикозу.

Механічні травми як причина болю в колінах

На колінний суглоб, як важлива ланка опорно-рухового апарату, щодня припадає велике навантаження. Наслідком цього стають травми механічного типу, що супроводжуються больовим синдромом.

Пошкодження сухожиль

Функціонування колінного суглоба невід’ємно пов’язане з роботою сухожиль. За допомогою цих утворень м’язовий апарат надійно фіксується до скелету, передаючи кінетичну енергію, що виникає при русі.

В результаті надмірного навантаження на колінний суглоб сухожилля розриваються, що стає причиною повного знерухомлення кінцівки, зниження якості працездатності. Розриви бувають частковими і повними.

Пошкодження зв’язкового апарату

Порушення цілісності зв’язок може бути частковим або повним. Якщо гомілка підвертається назовні, можна говорити про пошкодження медіальної зв’язки. Коли фіксується підвертання досередини, можна говорити про порушення цілісності латеральної зв’язки.

Під час занять спортом часто травмуються задня і передня хрестоподібна зв’язка. Нерідко це спостерігається і при падінні на навпочіпки, супроводжується одночасним розворотом нижньої ділянки коліна.

Момент травми супроводжується інтенсивним больовим синдромом. Також потерпілий може почути клацання, після чого у нього відзначається нестабільність зчленування. Гемартроз (підшкірна гематома) при розривах зв’язок не утворюється.

Пошкодження менісків

Досить поширена травма коліна серед спортсменів, які в процесі тренувань, виступів навантажують зчленування. Як і у випадку зі зв’язками і сухожиллями, зазначається надрив і повний розрив меніска. У ряді випадків поєднується з іншими ушкодженнями в колінному зчленуванні.

Постраждалі відзначають у себе болі, набряклість, обмеженість рухливості. Після двох-трьох тижнів ознаки гострого запалення поступово сходять нанівець і проявляється клінічна картина власне пошкодження. У постраждалих відзначається цілий ряд симптомів, які допомагають встановити точний діагноз.

Пошкодження колінної чашечки

Колінна чашечка або надколінник часто травмується на тлі падіння на зовнішню поверхню зчленування. Перелом часто відзначається у початківців спортсменів, наприклад, під час присідання з навантаженням.

Головною причиною є порушення техніки присідання. Явище супроводжується інтенсивною, гострим болем, яскраво вираженою припухлістю, уктворенням підшкірної гематоми. Втрачається можливість утримувати підняту кінцівку.

Хвороби суглобів як причина болю в коліні

Неприємні відчуття в колінному зчленуванні можуть розвиватися не тільки на тлі травми, але і в результаті розвитку цілого ряду захворювань.

Артроз

Характерна ознака патологічного стану – руйнування тканин хряща. Яскравим клінічним проявом на першій стадії є періодично виникає під час присідання, бігу, ходьби. Відзначається також скутість зчленування при будь-якому русі, особливо в ранкові години. По мірі розвитку артрозу хворі відзначають біль вже під час нічного сну. Зовні відзначаються зміни анатомічної форми суглоба.

Артрозні процеси найчастіше відмічаються у представників старшого віку. Це пояснюється тим, що до цього часу у більшості з них відмічається надлишкова маса тіла, напади гіпертонії, порушення кровообігу. Також вони ведуть малорухливий спосіб життя.

Артрит

Це стан ерозії кістки, що супроводжується набряком та запаленням синовіальної мембрани. Через запалення суглобових тканин хворі відзначають розвиток больового синдрому. Наслідком патологічного стану синовіальної оболонки, в якій зосереджені лімфатичні і кровоносні судини, нервові закінчення є порушення живлення зчленування. Також відзначається зниження обсягів вироблюваної синовіальної рідини.

Бурсит

Запальний процес, концентрований в суглобовій сумці – бурсі. Клінічна картина досить виражена і відрізняється поступовим наростанням. Набряклість відзначається тільки в запущених випадках.

Больові відчуття відзначаються під час пальпації, прогулянок і бігу, на тлі тривалого стояння. Додатково відзначаються почервоніння і набряклість тканин.

Хвороба Осгуда-Шлаттера

Стан, який відзначається найчастіше у підлітків, які активно займаються спортом. Супроводжується руйнуванням ядра і горбистості великогомілкової кістки. Клінічна картина полягає у больовому синдромі, який на перших стадіях захворювання відзначаються після фізичної активності.

Поступово він посилюється і доповнюється набряком. На відміну від інших запальних процесів шкірні покриви не змінюють свого забарвлення.

Защемлення сідничного нерва

Болі в колінному зчленуванні, що виникають при присіданні, можуть викликатися защемлення сідничного нерва. Причини розвитку цього стану:

 • наявність міжхребцевої грижі;
 • остеохондроз;
 • різкий підйом важкого вантажу;
 • переохолодження області крижів;
 • наявність абсцесів в організмі.

Встановлення точної причини болю

Біль у коліні під час присідання має безліч причин. Щоб встановити конкретний провокуючий фактор і, відповідно, визначити, чим лікувати, потрібно провести детальне обстеження. Використовуються такі процедури:

 • лабораторне дослідження сечі і крові для встановлення наявності запального процесу;
 • рентгенографія – знімки показують наявність травми, уктворення остеофітів;
 • артроскопія коліна – інвазивне дослідження, що дозволяє розглянути суглоб всередині; діагностична пункція.

Методи лікування

Причини болю в колінному суглобі безпосереднім чином впливають не тільки на самопочуття, але і на лікування.

При відсутності інфекційної природи усунути неприємні відчуття допомагають гідромасаж, теплі ванни. Також ефективні компреси на основі теплого гірського воску. Якщо хворобливі відчуття викликані травмою, буде потрібно прийом знеболюючих препаратів і обмеження рухливості спеціальними пристосуваннями.

Для лікування запальних процесів буде потрібно прийом нестероїдних протизапальних препаратів сімейства.

В особливо важких випадках проводять оперативне втручання. При ураженні надколінка виробляють його часткову або повну заміну. Види операцій:

 • артроскопія;
 • остеотомія;
 • протезування.

Методи народної медицини можуть використовуватися як доповнення до основного лікування або в якості профілактичного засобу.

Фізіотерапевтичні процедури спрямовані на відновлення обмеженої рухливості. Також масаж, гімнастика показані після проведеного оперативного втручання.

Медикаментозне лікування

При болях в колінах використовуються такі препарати:

 • Анальгетики – активно застосовуються для усунення больового синдрому. Слід пам’ятати, що ці препарати не чинять лікувального ефекту, не впливають на запальні процеси.
 • Нестероїдні протизапальні ліки – сприяють усуненню набряків, зниження больового синдрому, локальної гіперемії.
 • Кортикостероїди – допомагають регулювати імунні реакції, надають безпосередній вплив на запальні процеси, блокують больові відчуття.

фастум гель

Але, в першу чергу, якщо ви відчуваєте біль в коліні при присіданні і вставанні – важливо звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *