Важливі моменти як правильно стерилізувати банки

Щоб вся робота по створенню запасів не пропала даром, і банки з заготовками зберігалися до весни, важливо не тільки в точності слідувати рецептурі, але й приділити увагу стерилізації тари для консервування. Існує велика кількість варіантів, як правильно це робити: за допомогою пари, мультиварки, СВЧ-печі, духовки.

Підготовка до стерилізації

Для використання підходять банки, які не мають подряпин, тріщин, сколів по верхній кромці. Нові банки необхідно потримати під струменем гарячої води деякий час, поступово збільшуючи температуру нагрівання. Таким способом скло адаптується до нагрівання і не трісне в невідповідний момент.

Підготовлені банки потрібно як слід промити гарячою водою зовні і всередині з содою або з сухою гірчицею. Хімічними рідинами для миття краще не користуватися, оскільки вони до кінця не змиваються і можуть зіпсувати смак заготовок.

Коли банки вимиті, пора приступати до стерилізації. З безлічі варіантів вибирайте відповідний: у духовці, СВЧ-печі, мікрохвильовій печі, на пару, в окропі. Розглянемо варіанти, як правильно зробити термообробку.

Варіанти термообробки порожніх банок

У дні своєї молодості наші бабусі теж стерилізували тару для заготовок, але найчастіше робили це за допомогою пари. Сьогодні до послуг господинь безліч пристроїв: мультиварка, аерогриль, мікрохвильова піч. Але в будь-якому випадку важливо строго дотримуватися інструкції.

Варіанти термообробки заповнених банок

Багато рецепти маринування овочів, приготування салатів або домашніх соусів припускають стерилізацію вже заповнених вмістом банок. Важливо знати, як правильно це робити.

Зазвичай для подібної процедури використовується каструлю з широким дном, яке застеляється бавовняною тканиною в чотири шари. Потім на дно на невеликій відстані один від одного ставлять банки з огірками або іншими заготовками і заливають по плечики водою, накривають підготовленими кришками.

Тепер залишиться дочекатися закипання води каструлі і засікти час, відведений на стерилізацію. Потім банки з заготовками дуже акуратно дістають з води, закупорюють, перевертають шийкою вниз і загортають до повного остигання в ковдру або рушник. Готові банки прибирають на зберігання.

Як правильно проводити термообробку по часу, підкаже таблиця:

Обсяг банки

Час стерилізації, хвилин

Півлітрова

10-12.

Нестандартна по 700-800 мл

15-17

Літрова

20

Трилітрова

30

Використання духовки

У всіх на кухні є плита з духовкою, яка допоможе стерилізувати за один раз велику кількість банок. Тільки потрібно дотримуватися обережності: при сильному розігріві банки можуть тріснути. Тому нагрів не повинен перевищувати 160 °C. Важливо знати, як стерилізувати банки в духовці, щоб провести процедуру правильно і швидко.

Підготовлені мокрі банки розміщують на решітці не включеної духовки вниз шийкою. Потім її потрібно нагріти до 160 °C і витримати банки приблизно 15 хвилин (до повного висихання).

Перед тим як виймати банки з духовки, потрібно почекати, щоб вони охололи до 80 °C. Важливо знати, як правильно стерилізувати наповнені банки, щоб тара з огірками або салатом не лопнула в процесі.

Термообробка в СВЧ-печі

Мікрохвильовку легко можете використовувати її як стерилізатор для банок. Літрові банки стерилізують всього 3 хвилини, 0,5-літрові – 2 хвилини, так як мікрохвилі повністю вбивають бактерії. Як правильно провести процедуру:

 1. В чисті банки наливають воду (приблизно 2 см) і ставлять їх у мікрохвильову піч. Трилітрова банка вертикально не входить в піч, але її можна укласти боком.
 2. Необхідна потужність нагріву – 700-800 ват, тривалість 2-3 хвилини. Цього цілком достатньо, так як вода починає кипіти і прогріває банки.
 3. Не можна ставити в Мікрохвильову піч сухі банки, а також користуватися залізними кришками.

Стерилізація на паровій бані

Самий відомий і перевірений багатьма поколіннями спосіб, яким господині користувалися ще в початку минулого століття – стерилізація парою. Суть його в тому, що підготовлені банки встановлюються над посудиною з киплячою водою і стерилізують за допомогою водяної пари.

Для цього каструлю заповнюють водою, накривають спеціальним обмежувачем – металевою пластиною з отвором за розміром горлечка банки, чекають закипання води. На обмежувач вниз шийкою зверху встановлюють вимиту банку.

Півлітрову ємність тримають над парою 10 хвилин, більш крупну тару – 15-20 хвилин. Слід дуже акуратно діставати банку з обмежувача – легко можна отримати опік парою.

Термічна обробка банок в киплячій воді

Один з найпростіших варіантів стерилізації, складається в тому, що підготовлені банки з заготовками опускають в ємність з водою і кип’ятити в ній певний час, полюбили багато господині. Як правильно стерилізувати:

 1. Для процедури знадобиться бак, каструля великого розміру з широким дном або металеве відро.
 2. На дно потрібно покласти дерев’яний круг або постелити у кілька шарів бавовняну тканину, поставити підготовлені банки шийкою вгору.
 3. Зазори між ними потрібно прокласти марлею або м’якою тканиною, щоб під час кипіння вони не стукали один про одного.
 4. Виймати тару з окропу необхідно дуже акуратно. Кришки можна покласти в ту ж ємність, щоб вони пройшли теплову обробку одночасно з банками.
 5. Якщо банки не поміщаються в ємність вертикально, можна укласти їх горизонтально, якщо вони порожні. Залити холодною водою, щоб повністю покрилися, дочекатися закипання і залишити кипіти 15 хвилин.

Як використовувати мультиварку для стерилізації

Мультиварка хороша тим, що в ній можна не просто підготувати тару, але і стерилізувати банки з салатом. Для цих цілей підходить прилад будь-якої моделі, навіть з мінімальною кількістю програм. Стерилізація в мультиварці суттєво спрощує та прискорює процедуру порівняно з аналогічною на плиті або в духовці. Як правильно це зробити:

 1. На дно чаші мультиварки потрібно покласти тканинну серветку або рушник, щоб стінки банок не тріснули.
 2. На тканину ставляться наповнені банки, накриті підготовленими кришками.
 3. Чаша заповнюється водою по плечики банок. Потім включається будь-яка програма, що забезпечує нагрівання до 100 °C. Півлітрові банки зазвичай прогрівають 10 хвилин, літрові – 15-20 хвилин.
 4. Після завершення програми акуратно виймають банки і закупорюють. Перевертають їх на кришку, укутують теплою ковдрою або пледом і тримають до охолодження.

Якщо строго дотримуватися загальних правил стерилізації, це допоможе зберегти законсервовані салати.

Пароварка – помічник для стерилізації

Нижню ємність пароварки потрібно заповнити водою, в неї викласти кришки. Потім встановити кошик для приготування, а в неї поставити підготовлені сухі банки шийкою вниз, включити пароварку. Якщо дозволяє розмір банок, прилад можна прикрити кришкою, хоча це не критично.

У пароварці банки стерилізуються 10-15 хвилин. Потім потрібно дочекатися повного висихання тари.

Як правильно стерилізувати кришки

Оскільки потрібно дуже ретельно стерилізувати банки, то і кришки теж повинні піддаватися подібної процедури.

Кришки металеві і жерстяні

Кришки бувають одноразовими або багаторазовими. Перед початком роботи їх потрібно оглянути і оцінити придатність.

Якщо для консервування використовуються сучасні багаторазові кришки, необхідно перевірити, чи немає на них подряпин, тріщин, сколів, не з’явилася іржа.

Якщо кришки мають сторонній запах, потрібно після миття витримати їх 15-20 хвилин в розчині оцту (50 г 9 % оцту на літр води) або лимонної кислоти (1 чайна ложка на літр води).

Одноразові металеві кришки необхідно перевірити, щоб на них не було деформації і пошкоджень покриття. Також перевіряється щільність прилягання гумки до обідка.

Теплова обробка кришок проводиться безпосередньо перед закупорюванням консервів. Найлегший варіант – стерилізація в окропі. Потрібно довести воду до кипіння, опустити кришки і кип’ятити 3-4 хвилини.

Занадто довго тримати кришки в окропі небажано, можна зіпсувати гумки, а це може позначитися на герметичності закупорки.

Необхідно дотримуватися обережності, коли дістаєте кришки з гарячої води. Для цього добре мати дерев’яні або пластикові щипці.

Категорично не можна поміщати металеві кришки в мікрохвильову піч для стерилізації.

Багаторазові металеві гвинтові кришки дуже зручно стерилізувати в духовці одночасно з банками, одноразові бляшані з гумовими прокладками в духовій шафі в домашніх умовах стерилізувати не рекомендується – гумки можуть деформуватися з-за сильного нагріву. Знаючи, як правильно стерилізувати кришки і тару, можна швидко закінчити процедуру і прийматися за закривання заготовок.

Кришки з пластику

Пластикові кришки не кип’ятять, так як при тривалому нагріванні вони деформуються і втрачають герметичність. Їх цілком достатньо на хвилину опустити в гарячу (80 °С) воду, потім обсушити, щоб вода не потрапила в консерви, банки і закупорити.

Пластикові кришки цілком можна не прогрівати, а просто витримати в розчині фурациліну, спирту або марганцівки. Цей спосіб підходить для дезінфекції будь-яких кришок: і металевих і пластикових.

Підводячи підсумки

Існує багато варіантів підготовки тари до консервування. Завдання кожної господині – підібрати зручні методи стерилізації, і тоді всі оцінять старання, насолоджуючись смачними заготовками.

 1. Перш, ніж закупорювати заготівлі, варто термічно обробити банки.
 2. Вибирати метод стерилізації і час обробки в залежності від тари.
 3. Акуратно проводити процедуру, щоб не обпектися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *