коліки у немовлят

Як розпізнати коліки у новонародженого — симптоми, ознаки, варіанти лікування

Коліки у немовлят — це не патологія і не захворювання, з ними стикається практично кожен батько. Хоч коліки і норма для малюків, вони все ж доставляють масу неприємностей: болі у немовляти, його занепокоєння, постійний плач, збій режиму (як наслідок). У даній статті ви дізнаєтеся все про коліки новонародженого: симптоми, як зрозуміти, розпізнати, причини, чим допомогти. Ми розглянемо як медикаментозні препарати, так і альтернативні засоби, які допоможуть полегшити стан малюка.

Симптоми

коли починаються коліки у немовлят

Як розпізнати коліки у немовлят? Перший, і самий зрозумілий для кожного симптом — тривалий плач малюка — він може тривати протягом декількох годин. При цьому дитина буде сильно стискати кулачки, його ніжки будуть тягнутися колінами до животика, притискатися. Можна помацати животик, якщо він твердий і роздутий, це буде свідчити про скупчення газів, що і викликає кольки у новонародженого.

Як зрозуміти і розпізнати, що малюк відчуває дискомфорт саме через мучаєчі його коліки? Є точні симптоми, які вказують на це:

 • на обличчі малюка з’являється гримаса, по якій видно, що йому боляче;
 • кулачки сильно стиснуті;
 • часте відходження газів;
 • ніжки немовляти напружені, підтягнуті до животика;
 • зригування;
 • тривалий плач, при якому дитина згинає спину (навіть без плачу вигинання спини означає дискомфорт у животі);
 • бурління в животі;
 • живіт напружений.

Коліки можуть з’явитися в будь-який час, але найчастіше немовлята мучаться у вечірній і нічний час. Малюк тривалий час кричить, не заспокоюючись навіть після ситного обіду. Часто діти взагалі відмовляються від їжі під час кольок або смокчуть груди/пляшечку і при цьому скиглять, раз від разу перериваючи смоктання, відвертаючись.

Змучені станом малюка батьки часто задаються питанням про те, коли пройдуть коліки у новонародженого і він перестане страждати. Зазвичай симптоматика даного стану дитини відзначається до тримісячного віку, в рідкісних випадках (10-15% новонароджених) коліки можуть проявлятися і до 4-5 місяці.

Коли терміново варто звернутися до лікаря?

скільки тривають коліки у немовлят

Бувають важкі коліки і в цей час може знадобитися госпіталізація. Якщо малюк відмовляється від їжі (не їсть вже більше 4-6 годин), весь цей час плаче закочуючись, то це привід зателефонувати дитячому лікарю.

Як розпізнати кольки у новонародженого повинен знати кожна —і мама, і тато, бабусі і дідусі–всі, хто залишається з дитиною навіть на нетривалий час! І термінова госпіталізація потрібна, якщо симптоми коліків, прописані вище, супроводжуються одним або декількома з наступних станів:

 • лихоманка;
 • кров’яні домішки в калі або блювотній масі.

Причина коліків

Ми розповіли, як розпізнати коліки у новонародженого, і як це боляче. Всі батьки переживають, що це вони щось зробили не так, викликавши тим самим подібний стан дитини. Поспішаємо заспокоїти: коліки бувають майже у всіх малюків і природа їх походження ще не до кінця ясна. Єдине, що зрозуміли люди — травна система дитини тільки адаптується до прийому і перетравленню їжі і раз від разу в ній можуть відбуватися збої. Малюки — хочуть вони того чи ні — заковтують разом з молоком або сумішшю повітря, яке діє дратівливо на стінки шлунка і кишечника.

У діток до 2 місяців коліки можуть тривати до 4 годин, у більш старших менше — до 2 годин. Є фактори, які можуть вплинути на появу коліків (за яким дитина заковтує багато повітря) і їх тривалість. Якщо усунути ці причини, то болі у немовляти пройдуть швидше. Пропонуємо далі поговорити про ті самі причини і дізнаємося, як з ними боротися.

Неправильна техніка годування

як боротися з коліками у немовлят

Якщо під час годування дитина неправильно обхоплює сосок (або ж дитині на штучному вигодовуванні не підходить за розміром і матеріалом насадка пляшечки), то при ковтанні їжі він буде заковтувати і велику кількість повітря. Ви помітите, що малюк не доїдає з пляшечки свою норму або груди після годування майже не опустошились — це перша ознака того, що малюк наковтався повітря і набив їм свій животик. Така кількість повітря може стати причиною виникнення кольок і продовжити їх тривалість.

Після годування неодмінно потрібно малюкові допомогти зригнути. Навіть якщо техніка годування хороша, дитина все одно проковтне деяку кількість повітря. Якщо йому не дати вийти, поки він знаходиться в стравоході або шлунку, він попрямує далі великою грудкою і призведе до коліків або їх посилення.

Не давайте дитині пустушку! Малюк теж в цей час заковтує повітря.

Дитина багато лежить

Звичайно, більшу частину часу діти проводять в горизонтальному положенні, так як ще не можуть сидіти, а тим більше стояти. І це положення є однією з причин появи кольок у новонароджених.

Повітря набагато повільніше рухається з стравоходу в кишечник, а потім і до виходу, накопичується, так як наступне вже наздогнало попереднє. У вертикальному положенні повітря рухається куди швидше, тому рекомендується діткам при коліках (і для їх запобігання) більше носити в положенні “солдатик”.

Малюк багато плаче

як полегшити коліки в дитини

Причини, за якими немовля часто плаче, можуть бути самими різними. Наприклад, ви спочатку привчили дитину до рук, а тепер намагаєтеся його відучити. Звичайно, дитині хочеться на ручки і він не розуміє, чому його не беруть, тому починає постійно плакати. При плачі малюк заковтує багато повітря, якевикликає коліки.

При коліках дитина відчуває біль і плаче тривалий час. У цей час він ще більше повітря поставляє в свою травну систему, тим самим посилюючи положення.

Малюк перегодований

Якщо дитина з’їла більшу кількість їжі, ніж може перетравити, або до нього потрапила в шлунок більш важка їжа, яку він ще з трудністю може перетравлювати (ранній прикорм, занадто велика кількість нового продукту при перших прикормах), то процес травлення сповільнюється. Вся їжа, яка тривалий час знаходиться в шлунку або кишковому тракті, починає бродити, виділяючи гази, і з цієї причини виникають коліки.

Ми дізналися, як розпізнати коліки у новонародженого і з яких причин вони можуть виникати і посилюватися. Далі пропонуємо розглянути варіанти надання допомоги малюкові, при яких болі ослабнуть, а потім остаточно пройдуть.

Чи потрібно звернутися до лікаря?

що допомагає від коліків

Якщо навіть ви явно чуєте вируючі звуки в животику дитини, всі інші симптоми вказують на коліки, то все одно першим ділом зверніться до педіатра. Лікар огляне малюка, щоб виключити інші можливі причини його постійного плачу (а вони можуть бути самими різними), що вимагають певного лікування (діатез, отит і так далі).

Чим може допомогти мама?

коли проходять коліки у немовлят

Будь-який педіатр скаже, що коліки — це не захворювання, і лікувати їх немає сенсу! Так, це боляче дитині, так, це важко батькам, але все це тимчасово! Від кольок дійсно добре допомагає батьківське терпіння, турбота. Розглянемо методи, які допоможуть запобігти колікам (скоротити частоту появи), зняти їх швидше.

 1. Кожен день, а можна навіть і не раз, робіть дитині масаж живота. Це можуть бути легкі погладжування, поплескування, кругові рухи за годинниковою стрілкою.
 2. Намагайтеся частіше брати малюка на ручки, носити його у вертикальному положенні, це все прискорить відходження газів.
 3. Після годування обов’язково допоможіть дитині відригнути.
 4. Носіть дитину в слінгу. Це не просто відмінна профілактика поширеної сьогодні дисплазії кульшових суглобів, але і рух тіла дитини (а значить, і кишечника) — гази відходять швидше.
 5. Тепло мами швидко зніме біль! Дитину у вертикальному положенні прикладіть животиком до грудей, ходіть з малюком так, поки він не заспокоїться (а це відбудеться швидко!). Можете походити ще, нехай дитина поспить.
 6. Проконсультуйтеся з педіатром з приводу техніки грудного вигодовування. Лікар підкаже, що зробити, щоб знизити кількість заковтування повітря під час годування.
 7. Якщо малюк штучник, то придбайте в аптеці або дитячому магазині спеціальну насадку-соску на пляшечку, в якій є спеціальна трубочка для мінімалізації відсотка проходячого в рот немовляти повітря.
 8. Користуйтеся газовідвідною трубочкою.

Далі пропонуємо розглянути кращі засоби від коліків у новонародженого. Ознайомимося як з народною, так і з традиційною медициною.

Трави при коліках

коліки у немовлят народні методи

Народна медицина безпечна для немовлят, тому широко застосовується для лікування різних захворювань. Є багато трав, які допоможуть швидко впоратися з коліками:

 1. Ромашка. Висушені квітки в кількості 15 грам залийте окропом – 400 мл. Поставте на плиту, доведіть до кипіння. Через годину процідіть відвар через марлю, щоб усунути найдрібніші частинки рослини. Для усунення колік (а також для їх запобігання) давайте малюкові відвар тричі на день по чайній ложці.
 2. Від коліків для новонароджених кропова водичка застосовується вже багато століть і до сих пір цей рецепт популярний. Візьміть чайну ложку насіння, залийте склянкою окропу, варіть 20 хвилин. Процідіть, давайте по дві чайні ложки (10 мл) тричі на добу. Кропова вода від коліків у новонароджених — це дійсно чудовий засіб, про нього багато позитивних відгуків в мережі.
 3. Фенхель. На основі цих плодів готують і лікарські препарати від дитячих кольок. Засіб дуже ефективний, багато батьків радять його в інтернеті в своїх відгуках. Коліки у новонародженого добре знімає народний засіб: 10 грам подрібнених плодів заливають склянкою окропу, дають настоятися годину, потім проціджують. Дітям дають по 10 мл настою тричі на день – до годування.
 4. Трав’яний чай. Змішайте в рівних кількостях насіння кмину, анісу, м’яту і корінь валеріани. Склянкою окропу залийте 20 грам збору, процідіть через півгодини. Давати потрібно по чайній ложці тричі на добу.

Медикаментозні препарати

що допомагає від коліків

 1. “Плантекс” — по одному пакетику в день. Цей засіб допоможе, якщо причина кольок у низькій руховій активності (дитина багато лежить, його мало носять на руках і в спеціальному рюкзаку). У складі препарату фенхель, кріп, аніс, кмин, перцева м’ята. Крім цього, в складі є лактоза, тому препарат не застосуємо для діток з непереносимістю. Препарат для запобігання кольок, не усуває їх напади!
 2. Якщо в коліках винне інтенсивне газоутворення (дієта матері, багато заковтується повітря при годуванні і плачі, переїдання), допоможуть такі препарати: “Боботик”, “Еспумізан L”, “Саб Симплекс”. Все це краплі від кольок для новонароджених, створені на основі активованого диметикона (симетикон), який руйнує самі газові бульбашки, виводить їх швидко природним шляхом. Всі препарати даної групи не застосовні для профілактики, їх дають тільки для зняття нападів. Ліки на основі симетикону безпечні для дітей з непереносимістю лактози.

Препарати прописані тільки в ознайомлювальних цілях! Призначає лікування медикаментами тільки лікар.

Дієта для мами

Якщо дитина на грудному вигодовуванні, то коліки можуть виникнути через неправильного раціону матері. Слід відмовитися від усіх продуктів, які заборонив лікар (молоко, смажене, гостре, жирне, солодощі і так далі).

Коліки у немовлят, за відгуками молодих мам, стають не такими частими, якщо нормалізувати свій раціон!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *