Жовті білки очей у новонародженого — причини, опис з фото, можливі проблеми і рекомендації педіатрів

Жовті білки очей у новонародженого свідчать про наявність жовтяничної патології. Якщо причина не в патологічному стані, то викликає подібний симптом недосконалість роботи організму немовляти. Лікарі діагностують тимчасову нездатність малюка адаптуватися до нових умов існування поза лоном матері. Часто патологія виявляється у недоношених дітей. Однак жовтизна очей може бути ознакою небезпечних захворювань.

Типи патології. Фізіологічна

Жовтий білок очей у новонародженого може бути з різних причин. Фахівці ділять їх на дві категорії: безпечну для здоров’я і небезпечну. До першого типу варто віднести фізіологічну жовтяницю, яка виражається в зміні кольору очей і шкіри. Її може викликати:

 • споживання немовлям молока матері, яке містить високу кількість гормону естрогену;
 • перебудова організму у неонатальний період (не вимагає терапевтичного коригування і при сприятливих умовах проходить самостійно).

Якщо жовті білки очей у новонародженого викликані фізіологічними причинами, то небезпеки для життя і здоров’я немовляти немає. Подібний стан може бути діагностовано з другого дня життя дитини і тривати не більше семи днів. За цей час організм малюка пристосовується до нових умов життя і адаптується.

жовті склери у немовлят

Патологічна

Однак виділяють і другий тип патології, коли у грудничка жовті білки очей, який називають патологічним. В цьому випадку немовляті потрібна екстрена допомога медиків. Виділяють наступні види захворювань:

 • порок печінки, або коньюгаціонний тип;
 • порушення в протоках жовчних шляхів, або механічний тип;
 • перевищення норми білірубіну в стовбурі кори головного мозку, або ядерний тип.

Важливо точно визначити вид захворювання і при необхідності забезпечити дитині відповідне лікування.

Як проявляється патологічна жовтяниця?

Жовті білки очей у новонародженого спостерігаються практично у кожного четвертого малюка, що свідчить про адаптаційному періоді і пристосуванні до життя поза утроби матері. Однак іноді педіатри діагностують виражену патологію, яка вимагає негайного лікарського втручання. Ознаки, які вказують на необхідність ретельного обстеження:

 1. Крім жовтизни очей подібний відтінок має і шкіра. Причому колір може бути неприродним відразу після народження або через добу.
 2. Немовля почувається незадовільно.
 3. Після годування з’являється блювота, яка знаходить більш виражений характер на третю добу життя.
 4. На шкірі можна спостерігати жовті прищики.
 5. Печінка і/або селезінка збільшені в розмірах.
 6. Жовтий колір шкіри не проходить протягом місяця.
 7. Симптоми патології пропали, але знову виникли без видимої причини.
 8. Сеча малюка темна, а стілець має блідий колір.
 9. На тілі проявляються синці.

Симптоми зазвичай фіксуються ще в пологовому будинку, проте захворювання може розвинутися і після виписки.

Чому виникає проблема?

Чому у новонародженого жовті білки очей, хвилює всіх новоспечених батьків. Якщо лікарі не бачать приводів для паніки, то проблема пов’язана з фізіологією і пройде самостійно. Однак у важких випадках буде потрібно довге і ретельне лікування. Причинами збоїв в організмі, що викликають зміна склерів очей і шкіри, можуть бути:

 • гормональні порушення;
 • конфлікт резус-фактора крові малюка і матері;
 • асфіксія, викликана труднощами при пологах;
 • вади розвитку печінки, селезінки або жовчного міхура;
 • спадкова схильність до жовтянки;
 • збій в обмінних процесах організму;
 • інфекційні захворювання.

Якщо у немовляти виявляється дана симптоматика, то важливо правильно поставити діагноз, призначити грамотне лікування і забезпечити належний догляд.

Чого побоюватися?

Якщо жовті білки очей у новонародженого викликані природними змінами в організмі, то наслідків для здоров’я не буде. Однак при патологічних збоях можливі ускладнення, які залежать від причин, їх викликали. Тому педіатри рекомендують не пускати проблему на самоплив, щоб запобігти розвитку небезпечних станів. Для цього необхідно регулярно показувати малюка лікарям і при діагностуванні захворювання поставитися до всіх призначень серйозно. Якщо не уважно прислухатися до всіх рекомендацій, то у немовляти можуть розвинутися наступні стани:

 • порушення в мозковому кровообігу;
 • порушення неврологічного характеру;
 • ослаблення власних імунних сил;
 • інтоксикація організму;
 • прогресуючий цироз печінки;
 • глухота;
 • параліч;
 • відставання в розумовому і фізичному розвитку.

Якщо захворювання піддається коригуванню, то можливе лікування на дому. Але в деяких випадках буде потрібно госпіталізація.

жовті плями на білках очей

Що запропонують в стаціонарі?

Часто можна спостерігати жовті білки очей у новонароджених. Коли проходить такий стан повністю залежить від причини. Якщо жовтянка фізіологічна, то протягом тижня колір очей і шкіри нормалізується. Якщо причина в патологічних змінах органів, то лікування займе більше часу. Така жовтяниця зажадає госпіталізації малюка і матері, де буде запропонований лікувальний курс.

Залежно від причини немовляті можуть бути призначені процедури, де будуть поєднані терапевтичні методики, які включають в себе наступні:

 • жовчогінні;
 • антибактеріальні;
 • противірусні;
 • імунні;
 • дезінтоксикаційні.

Як показує досвід лікарів і відгуки батьків, подібні методи в комплексі зазвичай дають хороший результат. Практично не надходить скарг на погіршення самопочуття дитини і виникнення ускладнень. Однак необхідно бути готовим до того, що перший час самопочуття малюка може бути незадовільним.

жовті кутики очей

Причина і наслідок

Завжди необхідно точно встановити, чому у новонароджених білок очей жовтий. Від діагнозу залежить подальша терапія. Так, якщо причиною став резус-конфлікт, то доцільно провести переливання крові або її компонентів. Далі немовляті може бути рекомендований курс антибіотиків і фізіопроцедур. Якщо ж жовтянка має механічний тип, то буде потрібно хірургічне втручання.

При збоях у виробленні білірубіну немовляті можуть бути показані фотопроцедури. Суть їх полягає в приміщенні дитини під спеціальну лампу, яка працює за принципом сонячного світла. В результаті в організмі малюка починає посилено вироблятися вітамін D, який успішно справляється в підвищеним білірубіном. Зазвичай курс становить 96 годин під лампою.

При деяких патологіях лікарі можуть призначити курси глюкози внутрішньовенно і введення активованого вугілля. Глюкоза необхідна для активації роботи печінки, а сорбент виводить залишки не переробленого білірубіну природним шляхом разом з калом.

мутні білки очей

Лікування в домашніх умовах

Більшість дбайливих батьків турбуються, якщо у новонародженого жовті білки очей. Коли пройде подібний стан буде завісити від діагнозу. Якщо причина в фізіологічному збої організму, то поліпшення повинні бути помітні не пізніше семи днів від народження. Педіатр також може дати рекомендації, що прискорюють процес одужання. Відомо, що найкращими ліками для грудничка є молоко його матері. Для поліпшення його цілющих властивостей фахівці рекомендують використовувати:

 • сік алое (одна чайна ложка);
 • сік свіжої горобини (100 г);
 • сік буряка (100 г);
 • настоянка барбарису (30 крапель).

Зазвичай настоянки приймають за півгодини до їди три рази на день. Також можуть бути корисні відвари пагонів чорноплідної горобини або смородинового листа. Рослини можна заварювати і пити замість чаю протягом місяця.

Багато хвалебних відгуків отримали наступні настої:

 • З звіробою. Ложку сухої сировини необхідно залити склянкою окропу і після півгодини процідити. Протягом дня необхідно випивати до одного літра.
 • З полину. Чайну ложку трави залити двома склянками окропу і настояти близько двадцяти хвилин. Після процідити і додати трохи меду. Пити протягом дня.

Всі рецепти повинні бути узгоджені з лікарем. Лікування жовтянки в домашніх умовах можливо тільки при не ускладненому стані.

Висновок

Жовті склери очей малюка зазвичай сигналізують про недосконалість роботи всього організму і, зокрема, печінки. Дана патологія носить тимчасовий характер, і загрози для здоров’я не представляє. Однак бувають випадки, коли зміна кольору очей і шкіри пов’язано з серйозною патологією, яка загрожує життю і вимагає негайного лікування. Тому важливо враховувати всі рекомендації лікарів, виконання призначень і ретельний догляд. При дотриманні цих умов результат, як правило, сприятливий.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *