як лікувати жовтушку у немовлят

Жовтянка у новонароджених: коли повинна пройти

Різке пожовтіння шкіри у малюка на 3–5 день життя – поширене явище. Більше половини всіх новонароджених стикаються з цим фізіологічним симптомом. Мамі не варто лякатися, адже це природний процес розвитку організму дитини. Досить почекати кілька днів, коли жовтянка у новонародженого повинна пройти. У той же час, не варто залишати дитину без уваги, щоб не пропустити можливу патологію.

Фізіологічна жовтянка

Знаменитий лікар Євген Комаровський неодноразово заспокоював у своїх виступах батьків, які переживають про те, коли має пройти жовтянка у новонароджених. Як пояснює лікар, характерні симптоми проявляються через нормальний процес адаптації малюка до нових умов життя.

Поки малюк розвивався в животі у мами, кисень надходив в організм через плаценту. Тому використовувався інший тип гемоглобіну для його транспортування. Після народження ставши непотрібними речовини руйнуються, а склад крові змінюється на стандартний для кожної людини.

як лікувати жовтяницю у новонароджених

При руйнуванні цих клітин виділяється білірубін. Саме ця речовина і фарбує шкіру в жовтий колір. Зазвичай воно переробляється ферментами печінки, а потім виводиться з сечею забарвлюючи її у звичні відтінки. Жовтяниця у дорослого – симптом небезпечної патології, що сигналізує, що органи не функціонують, як їм належить. Але у новонародженого все інакше.

Організм дитини в перші дні життя посиленими темпами звикає до нових умов життя і харчування. Печінка дитини ще не вміє працювати в повну силу, не встигаючи переробити весь білірубін, який виділяється при природній заміні крові. Але через кілька діб організм накопичує достатню кількість ферментів, і жовтянка проходить сама.

Як прискорити процес

Як стверджує доктор Комаровський, в нормі лікування жовтуху у новонароджених не потрібно, і досить дочекатися моменту, коли вона повинна пройти сама. Мамі не варто особливо переживати з цього приводу. Але якщо хочеться допомогти організму малюка, то можна скористатися простими порадами:

 1. Молоко. Грудне вигодовування уповільнює первинну переробку білірубіну, продовжуючи желтушку. Це відбувається із–за особливостей складу материнського молока. Але в той же час саме ферменти, які містяться в ньому, прискорюють процес нормалізації роботи печінки. Якщо не припиняти грудне вигодовування, малюк набагато швидше поверне собі звичний забарвлення. Тому важливо стежити, щоб малюк не забував регулярно їсти супутньої жовтушної сонливості.
 2. Прогулянки. Ніякі таблетки і ліки для лікування жовтяниці не потрібні. Зруйнувати білірубін допомагає звичайне сонячне світло. Тому малюка потрібно регулярно виносити на прогулянки. Якщо погода дозволяє, бажано проводити на свіжому повітрі як можна більше часу.
 3. Лампа. Якщо погода на вулиці погана, то наражати дитину на небезпеку застудитися не варто. В домашніх умовах можна допомогти організму малюка, якщо він буде спати під лампою. Краще всього працює світло синього спектру. Але при відсутності спеціальних пристроїв, достатньо будь–якого яскравого освітлення. Тільки не варто забувати захищати очі малюка, надягаючи йому пов’язку або шапочку.
Шкала Крамера
Шкала Крамера

У нормі момент, коли повинна пройти жовтянка у новонароджених під лампою настає до кінця першого тижня життя. Без додаткових зусиль достатньо почекати ще пару днів. Так завершується природний етап розвитку печінки.

Коли піднімати тривогу

Є стани, коли лимонне забарвлення шкіри і слизових це — не ознака нормального розвитку печінки, а сигнал про серйозні порушення в роботі організму дитини. У цьому випадку важливо вчасно звернути увагу лікаря на симптоми, особливо якщо мама вирішила не відвідувати пологовий будинок:

 1. Час. У нормі жовтянка розвивається тільки на 3–5 день після пологів. Патологічні стани проявляють себе практично відразу. Також варто звернути увагу фахівця на здоров’я дитини, якщо шкіра не повернула собі стандартний колір навіть до третього тижня життя.
 2. Сеча і кал. При природній жовтушці випорожнення малюка зберігають природні відтінки. Але при порушеннях в роботі організму сеча стає набагато більш темного кольору. Кал, навпаки, знебарвлюється.
 3. Поведінка. У нормі, незважаючи на лимонний відтінок шкіри, дитина буде вести себе як завжди. Хіба що спати трохи довше стане. Але при патології внутрішніх органів буде помітна занепокоєння дитини. Занепокоєна дитина втратить апетит, буде млявою.
 4. Аналізи. Лікар, взявши кров новонародженого для дослідження, може відразу сказати, чи є порушення в природному розвитку. У нормі рівень гемоглобіну у дитини не падає. Організм поступово замінює одні клітини іншими, зберігаючи природну концентрацію речовин в крові. Але при патології буде одразу помітна анемія із–за масової загибелі еритроцитів.
 5. Огляд. При патології лікар зможе визначити неполадки в роботі організмі дитини без лабораторних досліджень. У малюка збільшаться печінка і селезінка. Також буде помітно розширення вен на передній черевній стінці. На шкірі можуть мимовільно з’являтися синці.

Організм у кожної дитини унікальний. Тільки фахівець може точно стверджувати, коли повинна пройти жовтянка у новонародженого, і як лікувати можливу патологію. Щоб збереже здоров’я малюка, не варто самостійно намагатися щось робити без попередньої консультації.

Причини і наслідки патологій

Неполадки в роботі організму новонародженого можуть бути викликані безліччю причин. Деякі досить нешкідливі. Інші можуть вимагати навіть хірургічного втручання:

Як проявляється жовтянка у новонароджених

 1. Молочна жовтяниця. Якщо мама пізно доклала малюка до грудей, або у неї виділяється мало молока, розвиток симптомів може продовжитися. У цьому випадку дитина залишається жовтою іноді 2–3 місяці. Це небезпечно. Вкрай важливо у такому разі не припиняти грудне вигодовування.
 2. Передозування вітаміну К. Ця речовина відповідає за згортання крові і призначається мамам перед пологами, щоб уникнути сильних кровотеч. Але при недотриманні дозування, малюк може отримати через плаценту надмірну кількість вітаміну К. В цілому, нічого небезпечного в цьому немає. Проблема пройде сама з мінімальною допомогою лікарів.
 3. Хвороби матері. Цукровий діабет у матері може привести до уповільнення розвитку організму дитини. Аналогічні проблеми можуть викликати вірусні інфекції, паразити та інші проблеми зі здоров’ям жінки під час вагітності. Ці стани можна скорегувати, якщо лікар вчасно почне відповідну терапію.
 4. Вади розвитку. Якщо процес формування внутрішніх органів малюка був порушений, то це може позначитися на тривалості і характері жовтяниці. Зазвичай так організм сигналізує про пороки печінки, жовчних шляхів або сечовивідних проток, що може зажадати втручання хірурга.
 5. Резус–конфлікт. Це проблема тільки жінок з негативним резус–фактором. Якщо малюк буде мати позитивний, то його кров організмом мами буде сприйматися, як інфекція. Відповідно її імунні клітини почнуть знищувати еритроцити дитини. Врятувати життя новонародженої здатне переливання крові.
 6. Травми. Пошкодження внутрішніх органів і внутрішні крововиливи можуть стати причиною підвищення рівня білірубіну в крові. Ступінь небезпеки стану малюка і методи лікування зможе визначити тільки фахівець після повного обстеження організму дитини.

Враховуючи різноманіття можливих причин розвитку патологічної жовтяниці, методи лікування в окремих ситуаціях розрізняються. Але найчастіше мамі не варто занадто сильно хвилюватися. У цьому віці можна скорегувати більшу частину патологій, забезпечивши можливість подальшого нормально розвитку дитини.

Методи лікування і наслідки жовтяниці у новонароджених

Сам по собі білірубін може виявитися токсичним, якщо організм не впорається з виведенням продуктів його розпаду. Тривала жовтянка може призвести до патологічного зміни складу крові. Це, в свою чергу, вплине на розвиток всіх систем органів. Але найбільше постраждає нервова система.

При фізіологічній желтушке таких проблем не виникає. Але патологічний стан є небезпечним, навіть якщо не враховувати додаткових факторів ризику від причин, які викликали зміна забарвлення шкіри і слизових оболонок.

як лікувати жовтушку у немовлят
Лікування новонародженого має бути спрямоване на виведення білірубіну

Тому крім лікування причин проблеми, лікар обов’язково призначить терапію для виведення білірубіну з організму дитини:

 1. Синя лампа. Фототерапія в умовах стаціонару проводиться світловим випромінюванням з довжиною хвилі 450 нм. Дитині прописують перебувати під лампою по 12–14 годин. Це абсолютно безпечно, але допомагає перетворити токсичні продукти розпаду білірубіну в безпечні хімічні сполуки.
 2. Медикаменти. Щоб допомогти організму дитини переробити білірубін, лікарі можуть вводити ліки. Зазвичай для цих цілей використовуються гепатопротектори, жовчогінні препарати та вітамінні комплекси. У важких випадках детоксикацію проводять за допомогою крапельниці, що містить чистий фізрозчин або глюкозу.
 3. Переливання крові. Якщо інші методи не мають необхідного ефекту, лікар може призначити переливання. Це крайня міра, адже організм дитини може негативно відреагувати на процедуру сильною алергічною реакцією. Також завжди залишається ризик неправильного проведення процедури, що призводить до повітряної емболії або попадання інфекції в кров. Але все ж, якщо лікар наполягає на переливанні, мамі не варто відмовлятися, адже це спроба врятувати життя дитині в кризовій ситуації.
як лікувати жовтушку у немовлят
В крайньому випадку новонародженому призначають переливання крові

Найчастіше після подолання важкого періоду перших етапів розвитку малюка, інших проблем не варто очікувати. Дитина виросте здоровою і життєрадісною, якщо мама вчасно зверне увагу фахівців на можливу проблему.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *