як виростити чайний гриб

Як виростити чайний гриб удома самостійно

З чайного гриба виходить тонізуючий та корисний напій. Чи можна його виростити самостійно в домашніх умовах? Пояснимо, що таке чайний гриб, як його вирощувати і які властивості має приготований із нього напій.

Особливості чайного гриба та секрети його вирощування

У Китаї з давніх-давен використовують чайний гриб для приготування енергетичного напою. Сьогодні він посідає почесне місце на столі любителів екзотики у всій Європі.

Що таке чайний гриб

Чайний гриб (японський гриб, маньчжурський гриб), або медузоміцет, це симбіоз дріжджового грибка з бактеріями. Вони створюють велику колонію, яка у вологому середовищі стає схожою на живу медузу. У верхній частині гриба утворюється щільна блискуча плівка, а в нижній частині — паростки у формі ниток, що звисають.

Чайний гриб росте в умовах бродіння та окиснення. У чайному грибі живуть два види бактерій. Одні перетворюють етиловий спирт, який утворюється при зброджуванні цукру дріжджами, на оцтову кислоту, інші – на глюконову кислоту.

За смаком напій з гриба нагадує квас або лимонад, який змінюється завдяки фруктовим та трав’яним добавкам.

Вітамінний напій на основі чайного гриба:

 • підтримує здорову мікрофлору кишечника та підвищує імунітет;
 • знижує рівень «поганого» холестерину та підтримує роботу серцево-судинної системи;
 • уповільнює розщеплення вуглеводів.

Клінічних досліджень проведено недостатньо, щоб підтвердити терапевтичну ефективність чайного гриба.

Переважно напій із чайного гриба приймають по одній склянці 2-3 рази на день окремо від їжі не більше 2 тижнів. Дітям напій краще не давати, щоб не викликати побічні реакції організму.

як виростити чайний гриб в домашніх умовах

Правила та секрети вирощування чайного гриба

При ферментації дріжджовий гриб виробляє оцтову кислоту. Щоб напій зберігав свої корисні властивості, а гриб добре розвивався, дотримуйтесь правил:

 1. Використовуйте для вирощування гриба скляну стерилізовану тару. Медузоміцет виробляє кислоту і вступає в хімічну реакцію з металевими поверхнями.
 2. Заливайте дріжджовий гриб чаєм кімнатної температури.
 3. Готуйте напій із чайного гриба протягом 5-10 днів у теплому темному місці при температурі 22-25 °С. Банку накрийте марлею, щоб всередину проникало повітря.
 4. Промивайте гриб теплою кип’яченою водою і заливайте новим розчином кожні 3-4 дні влітку, взимку — через 5-6 днів.
 5. «Підживляйте» чайний гриб невеликою кількістю цукру, додаючи його у відвар.
 6. Поділяйте старий гриб на частини, коли шар досягне 9 см. Відокремлюйте шар, перекладайте його в іншу ємність для розмноження. Щоб не порушити симбіоз гриба з бактеріями, не можна рвати і різати гриб.
 7. Вирощуйте молодий чайний гриб 2 місяці. Коли у банку утворюється світло-коричнева «медуза», дістаньте її, промийте прохолодною кип’яченою водою і помістіть у чисту ємність для виготовлення напою за рецептом.
 8. Зберігайте гриб при переміщенні в іншу банку тому становищі, у якому сформувався. Якщо гриб перевернути, на його поверхні з’явиться пліснява.
 9. Розміщуйте гриб на тривале зберігання в холодильник. Гриб «засне» на потрібний час і відновить ферментацію після переміщення у тепле середовище.

Способи вирощування чайного гриба

Чайний гриб можна вирощувати різними способами. Залежно від рецепту приготування напій змінює смак і аромат.

З яблучного оцту

Для виготовлення напою використовуйте натуральний. яблучний оцет без додавання пекарських дріжджів та консервантів. Чайний гриб вирощуйте так:

 1. Залиште пляшку з яблучним оцтом у темному теплому приміщенні на 2 місяці, поки осад не випаде на дно.
 2. Приготуйте чорний чай, додайте 1 ст. л. цукру, охолодіть до кімнатної температури.
 3. Перелийте оцет в чисту скляну ємність, залийте чаєм.
 4. Залиште закваску в теплому затіненому місці на 2 тижні. На поверхні рідини утворюється тонка плівка. Це і є чайний гриб.

Перемістіть молодий гриб в іншу ємність, залийте свіжим, прохолодним чаєм. Залиште його на 7 тижнів, поки «медуза» зросте та забезпечить процес ферментації напою.

З шматочка материнського медузоміцету

Найпростішим Вирощування чайного гриба в домашніх умовах вважається відділення шматочка від материнського тіла. Його можна знайти у знайомих або замовити в торговельній мережі.

Для вирощування нового гриба зробіть такі кроки:

 1. Відокремте шматок гриба від материнської основи.
 2. Промийте гриб теплою кип’яченою водою і покладіть в чисту банку.
 3. Приготуйте чай з розрахунку 2 ст. л. заварки на 1 л окропу. Процідіть напій, додайте 50 г цукру та остудіть.
 4. Залийте на ⅔ гриб у банку солодким чаєм. Накрийте банку марлею і поставте в темне тепле місце на 7 днів. Підтримуйте температуру не нижче 22 °С.

Через тиждень приємний тонізуючий напій готовий. Злийте його та вживайте порційно. Гриб залийте новою порцією холодного чаю.

З чайної заварки

Вирощуйте дріжджовий гриб із звичайної заварки. Чайний гриб», рекомендується використовувати для приготування напою крупнолистовий чорний або зелений чай без ароматизаторів і добавок.

Дійте так:

 1. Засипте в заварник 5 ст. л. сухого чаю та залийте 0,5 л окропу. Наполягайте, доки рідина охолоне.
 2. Процідіть чай через марлю в скляну банку. Додайте 7 ст. л. цукру та перемішайте.
 3. Накрийте шийку посуду марлею і помістіть ємність у темне тепле місце.
 4. Залишіть банку з чаєм на 2 місяці. На поверхні рідини поступово формується тонка плівка чайного гриба (1 мм).

Перемістіть молодий чайний гриб в інший посуд, залийте свіжим холодним чаєм і продовжуйте вирощувати до дорослого стану ще 7 тижнів.

чайний гриб із чайної заварки

З шипшини

Ягоди шипшини сприятливо впливають на зростання дріжджового грибка. Щоб добре розвиватися, готуйте напій у такій послідовності:

 1. Промийте термос його кип’яченою водою.
 2. Помістіть в нього 4 ст. л. ягід шипшини, залийте 0,5 л окропу.
 3. Закрийте щільно термос кришкою і настоюйте 5 днів.
 4. Заваріть чай (1 ст. л. заварки на 250 мл окропу). Додати 5 ст. л. цукру, перемішайте та залиште на 24 години. Процідіть рідину через марлю.
 5. Перелийте настій шипшини в чисту скляну банку. Додати холодний чай.
 6. Закрийте шийку банки марлею і поставте рідину в тепле темне місце на два місяці. Слідкуйте за появою тонкої плівки на поверхні, щоб вчасно переселити чайний гриб в іншу ємність. зусиль.

Технології вирощування чайного гриба в домашніх умовах дозволяють отримати медузоміцет без особливих зусиль. Вирощений гриб стане основою для вітамінного тонізуючого напою в будь-який час року. Зростаючу “медузу” при правильному догляді завжди можна розділити на частини і подарувати гриб родичам і сусідам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *