Як зробити 9-процентний оцет із 70-процентної оцтової кислоти

Оцет – продукт з певним вмістом оцтової кислоти. Він відомий людству вже понад 7 тисяч років. Як зробити потрібну концентрацію харчової добавки, якщо є лише 70-процентна оцтова кислота? Скористайтеся цінними рекомендаціями, щоб вийшов 9-процентний оцет для приготування різних страв.

Секрети приготування 9-відсоткового оцту в домашніх умовах

У кухонних рецептах часто вказують певний обсяг оцтової кислоти або оцту у відсотковому відношенні. Потрібно зробити правильні розрахунки для приготування 9-процентного оцту з 70-відсоткової оцтової есенції.

Основа оцту – оцтова кислота. Її вважають органічною речовиною, що утворюється при бродінні. Його отримують штучним та натуральним способом. Для приготування столового оцту найчастіше використовують оцтову есенцію, отриману штучним шляхом. За даними електронного журналу «Хімік», харчову оцтову кислоту одержують шляхом оцтовокислого бродіння етанолу.

Столовий, або білий оцет, який застосовують у кулінарії, містить від 3% до 15% оцтової кислоти та 85%-97% води. Найчастіше зустрічається 3, 6 та 9-відсотковий оцет. Оцтова есенція містить 70-80% кислоти. Концентровану оцтову кислоту (близько 100%) називають крижаною. Її не використовують у побуті, тому що ця небезпечна речовина.

Якщо оцет можна сміливо додавати в їжу в чистому вигляді, то оцтову есенцію доведеться розбавляти у певній пропорції. У домашніх умовах для отримання кулінарного інгредієнта або засобу для чищення її розводять водою. Відомий знавець кулінарного мистецтва Вільям Похлєбкін у «Великій енциклопедії кулінарного мистецтва» рекомендує застосовувати есенцію тільки сильно розведену (1 крапля на 1 склянку води).

Кулінарні схеми розведення оцтової кислоти виражаються в частинах. Зазвичай для їхнього виміру користуються столовими чи чайними ложками. Зручно користуватися медичним шприцом (10, 20 мл), так легко дотриматися точних пропорцій.

Шприци — зручний інструмент для відмірювання оцтової кислоти

Щоб спростити приготування оцту певної концентрації, потрібно знати об’єм оцтової кислоти в ложці:

 • в 1 столовій ложці – 15 мл кислоти;
 • в 1 десертній ложці – близько 10 мл оцтової кислоти;
 • в 1 чайній ложці – 5 мл есенції.

Оцет та оцтова кислота – взаємозамінні інгредієнти. Якщо в рецепті зазначено кількість оцтової кислоти 70%, її можна легко замінити столовим оцтом. Для цього 1 частину 70% оцтової есенції замініть на 7,8 частини 9% столового оцту. Наприклад, замість 1 ч. л. оцтової есенції візьміть 8 ч. л. оцту. При цьому кількість води в рецепті зменшуйте на кількість доданого 9-процентного оцту, тобто на 8 ч. л. води.

При роботі з концентрованим 70-відсотковим розчином оцтової кислоти дотримуйтесь правил безпеки. Її випари можуть спричинити опіки шкіри та слизових оболонок. Тому користуйтеся засобами індивідуального захисту і працюйте у приміщенні, що провітрюється. Якщо кислота при розведенні потрапила на шкіру, змийте її під струменем холодної води. При попаданні бризок кислоти в очі промийте слизову оболонку великою кількістю води і вирушайте на прийом до лікаря-офтальмолога.

Правила безпеки при роботі з 70-відсотковою оцтовою кислотою

Як приготувати 9-відсотковий оцет своїми руками

Для отримання 9-процентного оцту з 70-процентної кислоти додайте на 1 частину есенції 7 частин води. Для приготування розчину знадобиться:

 • оцтова есенція (70%);
 • скляний посуд;
 • холодна кип’ячена вода;
 • столова та чайна ложки;
 • рукавички.

Розбавляйте оцтову кислоту покроково:

 1. Акуратно влийте 1 ч. л. 70-відсоткової оцтової кислоти у скляний посуд.
 2. Додайте 2 ст. л. та 1 ч. л. кип’яченої охолодженої води.
 3. Перемішайте інгредієнти.
 4. Закрийте посуд кришкою, щоб оцет не випаровувався.

З такої кількості інгредієнтів вийде 40 мл 9-процентного оцту. Для зручності можна відразу розвести всю оцтову кислоту у правильній пропорції та перелити в баночку або пляшку із щільною кришкою. Кількість води в грамах для 9-процентного оцту обчислюють так:

 • 100 г оцту множать на 70%; 100 г оцту множать на 70%;
 • отриманий результат ділять на 9.

В результаті математичних розрахунків вийде необхідний об’єм води (678 г ), яку потрібно додати на 100 г оцтової кислоти, щоб отримати 9-відсоткову концентрацію оцту.

Як отримати 9-відсотковий оцет

Автор книги «Цілющі властивості оцту» Юрій Константинов вважає, що столовий оцет майже не має терміну придатності, проте погано, якщо він тривалий час перебуває у пластиковій тарі. Зберігати оцет краще в темному місці в скляній тарі, щільно закривши кришкою.

Додаючи в 70-відсоткову оцтову кислоту більше води, можна отримати менш концентрований розчин оцту:

 •  у 3-процентному оцті міститься 20 ст. л. води і 1 ст. л. есенції;
 • для отримання 6-відсоткового оцту беруть 11 ст. л. води на 1 ст. л. есенції.
Як отримати оцет з оцтової кислоти

Правильне розведення 70-відсоткової оцтової кислоти для приготування столового 9-відсоткового оцту допоможе заощадити час та сімейний бюджет. За відсутності на кухні необхідного інгредієнта можна приготувати консервант, дотримуючись пропорцій за формулою. Отриманий оцет буде не менш якісним, ніж готовий з магазину.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *