Жалість до себе

Жалість до себе

Жалість до себе відчувають багато людей. При цьому сучасні психологи вважають, що серед усіх емоцій вона найбільше руйнує людину як всередині, так і зовні. Коли ми починаємо себе жаліти – у нас розвивається негативне мислення.

Жалість до себе (також саможаление) – емоція жалю, випробовуване до самого себе. Зазвичай викликається стресом, супроводжується почуттями смутку і загостреною несправедливості, характеризується заздрістю до тих, кому «пощастило більше» (типові питання «внутрішнього монологу» – «чому я?», «чим я це заслужив?»).

Варто відзначити, що жалість до себе здатна проявлятися і на підсвідомому рівні. Це призводить до того, що вона починає все більше впливати на нашу поведінку і мислення. Як наслідок, ми стаємо маріонетками цього почуття при зіткненні зі стресовими ситуаціями.

Саме тому психологія займається даним питанням.

Людина, що страждає жалістю до себе, не зможе повноцінно взаємодіяти з соціумом або знаходити правильні рішення. А все тільки тому, що у нього розвинеться невпевненість у власних силах. У складних обставинах йому буде простіше опустити руки, ніж почати долати перешкоди.

Те, з чим людина коли-то міг впоратися, тепер буде здаватися йому нездійсненним завданням. Речі або дії важливі для нього в минулому, можуть здатися абсолютно байдужими і порожніми.

У свою чергу всі ці чинники ще більше посилять жалість до себе. Виникне якийсь порочне коло, вийти з якого виявиться неймовірно складно.

Далі ми розглянемо основні причини, ознаки та методи боротьби з жалістю до себе.

Причини жалості до себе

Психологи виділяють дві головні причини, по яких люди відчувають жалість до себе.

 1. У першому випадку виникає ситуація, при якій людина розуміє своє повне безсилля перед тією або іншою проблемою. Тобто йому стає абсолютно ясно, що змінити обставини не вдасться ні за яких умов. Наприклад, хлопець усвідомлює, що назавжди розстається зі своєю коханою, але розуміє, що нічого не може змінити. Або коли у фізичної або інтелектуальної сутичці з супротивником, людина здогадується, що у нього немає жодних шансів на перемогу.
 2. Другою причиною виступає недооцінка своїх сил і можливостей. У таких випадках індивід переконує себе в тому, що він абсолютно безпорадний, слабкий і ранимий. Подібне мислення не дозволяє йому спокійно переживати життєві труднощі. В даному випадку важливу роль відіграє установка: якщо я вірю в себе, значить, я можу з цим впоратися, а якщо я слабкий – це дійсно так.

До поширених причин жалості до себе, можуть ставитися і більш прості пояснення: ностальгія, фізичний біль, приниження, образа, несправедливість, образи, нудьга і багато іншого.

Але навіть при розумінні подібних явищ людині почне здаватися, що така його сутність, чи просто такий час, хоча насправді все буде зовсім не так. Отже, кожному з нас дуже важливо вміти визначати це погано стан.

Ознаки жалю до себе

Найчастіше жалість до себе супроводжується сльозами, або навіть риданням. Саме так люди зазвичай реагують на душевну або фізичну біль. У сучасному світі сльози вважаються ознакою слабкості, особливо для чоловіків. Тим не менш, усім нам властиво відчувати біль, просто переносить її кожен по-різному.

Крім сліз, жалість до себе нерідко виражається в поганому настрої, байдужості до всього, образі та інших негативних емоціях. І якщо не боротися з цією проблемою, вона може легко привести до фізичних хвороб.

Давайте розглянемо 3 ефективних кроки, які допоможуть вам позбавитися від жалю до себе.

Як побороти жалість до себе

Пам’ятайте, що представлені кроки необхідно виконувати по черзі і в повній мірі. Інакше ви не досягнете гарних результатів.

 • Визначте причину жалості до себе

В першу чергу ви повинні осмислити свою проблему. Для цього потрібно подивитися на неї максимально об’єктивно. Задайтеся наступними питаннями:

 1. Що змушує вас жаліти себе?
 2. Як ви зазвичай дієте при зіткненні з проблемами?
 3. Чи очікуєте ви, що ситуація владнається сама собою, без вашої участі?

Ви не повинні уникати відповідальності за свої дії, а, навпаки, віддавати собі повний звіт у тому, що робите. Пам’ятайте, що лише ви є творцем свого життя. В таких обставинах більш доречно задатися наступними питаннями:

 1. Що я роблю неправильно?
 2. Як я можу вплинути на ситуацію?
 3. Що можна зробити, щоб змінити обставини на свою користь?

Розмірковуючи над поданими питаннями, ви зможете рухатися у вірному напрямку, оскільки ви самі вирішили відповідати за свої вчинки.

 • Формуйте нове бачення

Після усвідомлення того, що саме ви є причиною власних бід, у вас вийде позбутися від почуття жалості до себе. Ви перестанете відчувати себе жертвою і думати, що весь світ налаштований проти вас.

Проаналізуйте своє життя і складіть план того, як можна зробити її краще і цікавіше.

Не забувайте, що тільки той може стати не жалеющим себе людиною, хто буде тримати ситуацію під контролем і сам відповідати за свої вчинки. Намагайтеся з оптимізмом дивитися в майбутнє, позбудьтеся негативних емоцій і будьте впевненими в собі.

 • Список переваг

Жалість до себе виявляють не стільки невдахи, скільки ті, хто постійно чогось вимагають, і кому завжди чогось не вистачає. Подивіться на себе з боку. Нехай у вас немає дорогої машини, телефону або брендового одягу. Але хіба в цьому проблема? Невже з цієї причини ви не будете любити себе і своє життя?!

Візьміть чистий аркуш паперу і налаштуйтеся на серйозний самоаналіз. Напишіть на ньому всі свої позитивні якості і досягнення, яких ви досягли до цього моменту. Перелічіть ваші таланти, вміння, знання, вчинки.

Наприклад ви знаєте один або кілька мов, вмієте співати або танцювати, добре готуєте, не схильні до конфліктів і т. д. Можна навіть перерахувати недавні жарти або анекдоти, які викликали захоплення у оточуючих людей.

Незабаром ви побачите, що ви по-своєму унікальні і навіть володієте багатьма якостями, про які інші можуть тільки мріяти. Задумайтеся, чи потребує така людина як ви, жалості до себе? Невже така особистість настільки слабовольная? З цього моменту ви зрозумієте, що гідні поваги і похвали, а жалість до себе – це тільки маска, яка залишилася у минулому.

Жалість до себе

Шкодуючи себе ми стаємо слабше і робимо своє життя сірої і безглуздою. Ми втрачаємо самоповагу, а значить подібним чином до нас будуть ставитися і оточуючі нас люди. Отже, людині потрібно твердо і послідовно викорінювати з себе це погано почуття.

З часом ви заметете, що все не так погано, як здається. Ваше життя почне змінюватися на краще, а про жалість до себе ви будете згадувати з іронією.

Сподіваємося, що ви змогли отримати вичерпні відповіді щодо причин, ознак і способів боротьби з жалістю до себе.

Якщо вам сподобалася стаття про жалість до себе – поділіться нею в соціальних мережах. Якщо вам подобаються цікаві факти взагалі – підписуйтесь на сайт будь-яким зручним способом. З нами завжди цікаво!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *