поліноз симптоми

Поліноз — симптоми і лікування

Що таке поліноз? Причини виникнення, діагностику і методи лікування розберемо в статті доктора, алерголога зі стажем в 13 років.

Визначення хвороби. Причини захворювання

Поліноз (сінна лихоманка) — це сезонне захворювання, яке зумовлено підвищеною чутливістю до пилку різних рослин.

Основні прояви полінозу — запалення слизових оболонок, переважно дихальних шляхів і очей, пов’язане з періодом цвітіння певних рослин. Теоретично алергічна реакція може існувати на пилок будь-якої рослини, але, як правило, її провокує пилок рослин, що запилюються вітром. На Землі кілька тисяч поширених видів рослин, і тільки близько 50 з них виробляють алергенний пилок. Рослини з яскравим забарвленням і приємним запахом рідко викликають алергію.

Сьогодні відсоток населення земної кулі, що страждає від полінозу, варіює від 0,2% до 39%. Захворюваність на поліноз у всьому світі подвоюється кожні 10 років, частіше хворіють особи від 10 до 40 років. Сезонний алергічний риніт дуже поширений в підлітковому віці. За даними міжнародних досліджень, він зачіпає 40% молодих людей в США. Як правило, починається він вже в 8-11 років. Хлопчики хворіють в дитинстві частіше, ніж дівчатка, але до повноліття дані по захворюваності вирівнюються між статями.

На поширеність полінозів впливає ряд факторів:

 • природно-кліматичні умови (поширеність полінозу значно вище в південних регіонах);
 • поширеність тих чи інших видів рослин і ступінь їх алергенної активності;
 • екологічні умови (міські жителі хворіють в 6 разів частіше).

Пилок — це чоловічі статеві клітини рослин, які представлені безліччю пилкових зерен, що мають особливості, які досвідченим оком можна розрізнити, розглядаючи пилок під мікроскопом (різна конфігурація, розміри, шипи, гребені, валики, пори), специфічні для конкретних видів рослин. Діаметр пилкових зерен алергенних рослин становить в середньому від 20 до 60 мкм.

поліноз причини

Облік концентрації пилку в повітрі називається пилкових моніторингом, у багатьох великих містах Росії він проводиться, а дані розміщуються на сайті у відкритому доступі.

Серед найбільш поширених рослин пилок берези володіє найбільш вираженою алергенною активністю. І для виникнення симптомів зовсім не обов’язково перебувати в лісі або парку. Дрібний пилок цього дерева розлітається на десятки кілометрів.

Пилок алергенних представників злакових трав має діаметр 20-25 мкм.

Найбільш алергенні злаки в Україні:

 • тимофіївка;
 • їжака збірна;
 • костриця Лугова;
 • мятлик луговий (ця непримітна травичка з «колосками» росте практично на будь-якому природному газоні).

Бур’яни також є вітрозапилюваними, і їх пилок розноситься на великі відстані. До них відносяться складноцвіті:

 • амброзія;
 • ромашкові (полин);
 • мареві (лобода біла, перекоти-поле);
 • лобода.

Найбільш вираженою алергенною активністю володіє пилок полину і амброзії.

Алерген пилку полину може спричинити перехресні реакції (реакції на інші алергени з подібною структурою) з алергенами пилку амброзії, соняшнику, кульбаби, мати-й-мачухи, берези.

У середній смузі Україні запилення рослин відбувається протягом трьох основних періодів:

 • весняного, коли найбільшою алергенною активністю володіє пилок берези, вільхи, ліщини, дуба, ясена. До речі, приблизно в цей період цвіте і тополя, але його пилок малоаллергенна;
 • раннього літнього (перша половина календарного літа), коли порошать злакові трави (їжака, Тимофіївка, костриця та ін.);
 • пізнього літнього (кінець літа і рання осінь) — запилення бур’янів: полину, Лободи, подорожника, на півдні-амброзії.

Грамотне опитування фахівця алерголога–імунолога може відчутно звузити перелік планованих лабораторних досліджень. В європейських країнах з діагностикою дещо складніше, тому як запилювання різних рослин відбувається практично одночасно.

Поширена думка пацієнтів про існування алергії на тополиний пух не зовсім вірно, так як в період утворення цього пуху збігається з періодом максимальних концентрацій пилку трав, а пух лише є переносником цих пилкових зерен, як би намотуючи їх на себе, і транспортує їх, сам будучи лише механічним подразником.

Симптоми полінозу

Пилкова алергія проявляє себе всіма ознаками запалення — почервонінням, набряком, свербінням, рясними відділеннями слизового характеру, а також:

 • сверблячкою і почервонінням очей (кон’юнктиви і склери);
 • сльозотечею (виділення кон’юнктиви очей спочатку прозоре, а потім, через приєднання інфекції, може бути і гнійним, густим);
 • світлобоязнь;
 • відчуттям “піску” в очах (частіше спостерігається ураження обох очей, але в різному ступені);
 • закладеністю носа;
 • сильним свербінням в області носа і носової частини глотки;
 • чханням з відділенням рідкого носового секрету (аж до болісних нападів;
 • напади чхання можуть чергуватися з нападами майже повної закладеності носа;
 • інтенсивність симптомів риніту вночі зазвичай більше, ніж вдень);
 • болем у вухах, якщо в процес втягуються слухові труби;
 • хрипким голосом;
 • підвищенням чутливості до подразників: холоду, різких запахів, дорожнього і домашнього пилу;
 • кашель;
 • хрипами в грудній клітці;
 • нападами задухи (одне з найважчих проявів полінозу — бронхіальна астма).

Більш рідкісні симптоми полінозу:

 • висип на шкірі, свербіж;
 • біль в горлі;
 • болі в животі, печія;
 • рідкий стілець;
 • біль в серці.

Всі перераховані скарги, як правило, поєднуються з скаргами загального характеру (головним болем, слабкістю, швидкою стомлюваністю, загальним нездужанням, запамороченням, сонливістю, зниженням пам’яті, підвищенням температури, що в ряді випадків трактується як прояви гострого респіраторного захворювання).

Для полінозу характерно поліпшення стану пацієнта в дощові, похмурі, безвітряні дні, чого не відбувається при ГРВІ і ГРЗ.

Патогенез полінозу

В основі патогенезу полінозу лежить алергічна реакція негайного типу. Після того, як алерген потрапляє на слизову оболонку будь-якого органу (велика частина осідає на слизовій носа), виробляються антитіла (імуноглобуліни Е), які, з’єднуючись з алергенами (пилком рослин) при повторному попаданні викликають igE-залежну активацію тканинних базофілів (опасистих клітин). В результаті відбувається викид ряду біологічно активних речовин: гістаміну, лейкотрієнів, простагландинів, брадикінінів, фактора активації тромбоцитів.

алергія поліноз

Виникає запальна алергічна реакція: збільшується утворення слизу, знижується функція миготливого епітелію дихальних шляхів. Гістамін розширює кровоносні судини, внаслідок чого знижується кров’яний тиск. З-за того, що розширюються артеріоли мозку, підвищується тиск спинно-мозкової рідини і з’являється головний біль. При підвищенні концентрації гістаміну в крові на шкірі може з’явитися кропив’янка (висип), підвищитися температура тіла, можливе утруднення дихання через набряк слизової оболонки дихальних шляхів і спазму гладких м’язів. Відзначається часте серцебиття (тахікардія), підвищене слиновиділення і т. п. Цим дією гістаміну пояснюється значна частина загальних симптомів полінозу.

Класифікація та стадії розвитку полінозу

Загальноприйнятої класифікації полінозу сьогодні не існує. За вираженістю симптомів і їх впливу на якість життя пацієнтів розрізняють 3 види перебігу полінозу:

 1. легке (симптоми слабовиражені, не доставляють занепокоєння, потреба в терапії мінімальна);
 2. середньої тяжкості (відчутний дискомфорт, зниження працездатності, порушення сну, значне зниження якості життя пацієнтів);
 3. важкий перебіг полінозу (призводить до непрацездатності і негативно позначається на якості життя).

Ускладнення полінозу

Несвоєчасна діагностика та лікування ринокон’юнктивальної форми полінозу (коли залучаються тільки структури носа і очей) може призвести до бронхіальної астми або погіршити перебіг вже наявної. Серед ускладнень — порушення слуху, розростання слізітой носа (формування поліпів), що в подальшому може зажадати оперативного втручання.

Тривало зберігається набряклість слизової носових ходів і постійне дихання через рот у маленької дитини може привести до характерного виразу обличчя з піднятою верхньою губою і формування неправильного прикусу в подальшому. Порушення носового дихання відчутно знижує увагу дітей і може спричинити за собою зниження успішності у школярів.

Діагностика полінозу

Сьогодні відомо дуже багато методів дослідження для діагностики полінозу. Всі вони взаємодоповнювані складно орієнтуватися на якийсь один параметр або одне відхилення від норми при обстеженні.

Самим основним і найважливішим є збір анамнезу: детальний розпитування пацієнта про симптоми, їх виразності, тривалості, раніше прийнятих лікарських препаратах з цього приводу та оцінка їх ефективності, на думку хворого. Періодичність скарг, різниця в самопочутті при зміні місця перебування, регіону (наприклад, різке поліпшення самопочуття у відрядженні, у відпустці). Уточнюється, чи є серед кровних родичів хтось з алергічними захворюваннями — це підвищує ризик виникнення подібних захворювань. Грамотний розпитування дозволяє в подальшому мінімізувати фінансові витрати на пошук причинного алергену, обійтися без проміжних аналізів.

При зовнішньому огляді звертають на себе увагу так звані «класичні» симптоми — «алергічний салют», «алергічні окуляри», набряклість під очима, постійно відкритий рот, «шмыгание» носом, почервоніння навколо крил носа.

До базових лабораторних показників належать: загальний аналіз крові, де непрямим ознакою алергічних змін в організмі людини буде підвищення рівня еозинофілів, загального імуноглобуліну Е (igE), або більш сучасний показник — еозинофільний катіонний білок.

Великими помічниками алерголога–імунолога є оториноларингологи (лор-лікарі), які при огляді можуть чітко описати: кількість, характер носового секрету, колір слизової. Наявність викривлення перегородки носа може пояснити, чому одна половина носа пацієнта дихає гірше, поліпи носа лор в більшості випадків бачить без спецобладнання. В середньому вусі може виявити рідину або інші ознаки дисфункції слухової труби. На розсуд лора проводиться ендоскопічне дослідження лор органів (огляд за допомогою гнучкого ендоскопа) або комп’ютерна томографія придаткових пазух носа (дуже інформативне променеве (рентгенівське) дослідження, де структури носа можна подивитися «пошарово», на зрізах).

При наявності клініки з боку очей може знадобитися консультація офтальмолога.

Вивчення мазків і змивів з порожнини носа дозволяє розрізнити риніт алергічний або інфекційний. При алергічному характерна еозинофільна інфільтрація, в той час як при бактеріальної інфекції виявляються нейтрофіли. Найбільш інформативні мазки, взяті під контролем ендоскопа, а не взяті «наосліп» з ніздрі.

Для точного визначення діючого алергену проводять шкірне тестування з набором пилкових алергенів, поширених у місцевості проживання пацієнта. Алергічні шкірні проби виконують в період, коли контакт з пилком повністю відсутня. Це простий і швидкий тест, але у нього є обмеження і протипоказання:

 • період загострення основного захворювання;
 • кропив’янка або астматичні напади;
 • прийом антигістамінних препаратів;
 • застосування в лікуванні системних гормонів (наприклад, Преднізолон);
 • ГРВІ, грип, важкі захворювання серцево-судинної системи, печінки, нирок та інших органів;
 • вагітність;
 • туберкульозний процес будь-якої стадії.

На певним способом травмовану шкіру передпліччя (наприклад, скарифікатором) наносять водно-сольовий екстракт алергенів і через 20 хвилин оцінюють реакцію шкіри на цю «провокацію», роблячи висновки. Тимчасова експозиція алергену на шкірі «вимагає» від пацієнта нерухомості (потрібно спокійно посидіти), що обмежує проведення діагностики у маленьких дітей.

поліноз симптоми

Визначення специфічних імуноглобулінів Е (igE)

Можна провести діагностику, не травмуючи шкіру, по аналізу крові. Пацієнту для цього потрібно лише здати кров з вени. Далі в лабораторії проводиться аналіз (радіоізотопний, хемінілюмінесцентний або імуноферментний)

Молекулярна алергологія — це найсучасніший метод діагностики алергічних захворювань, дозволяє підвищити точність діагнозу і прогнозу при алергії і відіграє важливу роль в 3-х ключових моментах:

 1. диференціювання істинної сенсибілізації і перехресної реактивності у полисенсибилизированных пацієнтів (якщо алергічні прояви є відразу на кілька алергенів);
 2. оцінка ризику розвитку гострих системних реакцій замість слабких і місцевих при харчовій алергії, що зменшує необгрунтоване занепокоєння пацієнта;
 3. виявлення причинних алергенів для проведення алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ).

Найбільш поширена технологія чіпів Immuna Solid phase Allergen Chip (ISAC). Це сама повноцінна платформа, яка включає в себе більше 100 алергенних молекул в одному дослідженні.

Результати всіх цих тестів (шкірних і лабораторних) обов’язково повинні зіставлятися з клінікою хвороби, так як наявність сенсибілізації до алергенів необов’язково супроводжується клінічними проявами.

Лікування полінозу

Поліноз лікується в амбулаторно–поліклінічних умовах.

Основні види терапії полінозів:

 • попередження контакту з алергеном;
 • фармакотерапія;
 • алерген-специфічна імунотерапія;
 • навчання пацієнта.

Попередження контакту з алергеном

Елімінація алергенів зменшує вираженість проявів полінозу і потреба в медикаментозному лікуванні. Загальновідомими заходами є:

 • переїзд на час цвітіння причинно-значущих рослин в іншу кліматичну зону;
 • виключення з раціону перехресно-реагуючих продуктів;
 • проведення щоденного вологого прибирання;
 • використання спеціальних фільтрів, наприклад, тонкої очистки повітря НЕРА, які затримують до 99,97% всіх частинок розмірами від 0,3 мкм і більше;
 • для пацієнтів з алергічним кон’юнктивітом не позбавлені сенсу рекомендації щодо носіння сонцезахисних окулярів з метою механічного захисту в якості перешкоди при попаданні пилку на кон’юнктиву. Крім того, слід припинити носіння контактних лінз на період цвітіння “винної” рослини;
 • місцеве застосування сольових розчинів на слизову носа призводить до розведення і видалення алергену;
 • використання слезозаменителей (препарати типу «штучна сльоза») сприяють зволоженню поверхні очей і вимивання алергену.

Фармакотерапія

Обсяг медикаментозної терапії і вибір лікарських засобів залежить від вираженості клінічних проявів і визначається тільки лікарем.

У переліку препаратів з даного захворювання фігурують:

 1. Антигістамінні препарати (Н1-блокатори попереджають викид нових порцій гістаміну і найбільш ефективні в цілях попередження алергічних реакцій негайного типу). Виділяють I і II покоління даних препаратів. Розчини для ін’єкцій є тільки I покоління, II — таблетовані. Є й місцеві-краплі для носа і очей;
 2. Деконгестанти (більш звична назва судинозвужувальні). Забезпечують короткострокове звуження судин і, відповідно, зменшення набряку слизової. Дана категорія препаратів може застосовуватися дуже короткостроково через наявний ” феномен відміни — – запалення і сухості після припинення терапії. Вони неефективні при важких алергічних захворюваннях;
 3. Кромони для лікування алергічного риніту і кон’юнктивіту. Використовуються місцево. Сьогодні в основному застосовуються в педіатрії;
 4. Топічні глюкортикостероїди (ГКС) можуть застосовуватися в ніс, очі і бронхи (у вигляді дозованих інгаляцій аерозолю або порошку);
 5. Антагоністи лейкотрієнових рецепторів — відносно новий клас засобів. Зменшують вираженість алергічного запалення;
 6. Бар’єрний метод застосовується з метою запобігання «прилипання» алергенів на слизову носа;
 7. Інгаляційна терапія застосовується в разі залучення бронхів в алергічну реакцію, при обструкції бронхів. Використовують бронхорозширювальні засоби (бета2-агоністи) і ГКС.

Специфічна імунотерапія (АСІТ, ЗЛИТИЙ) має на меті зниження специфічної чутливості конкретного хворого до конкретного причинного алергену. Це досягається введенням алергену, починаючи з малих доз з поступовим їх збільшенням. Дана терапія може проводитися водно-сольовими алергенами, адъювантными алерговакцини (підшкірні ін’єкції). Також є препарати для сублінгвального (подъязчычного) застосування: краплі або таблетки, у складі яких є певна доза алергену. АСІТ майбутнього — це нашкірні методи, притому відразу з декількома алергенами, але поки про це доводиться тільки мріяти і лікарям, і пацієнтам.

Прогноз, профілактика

Не можна недооцінювати клініку алергічних станів, так як з плином часу симптоми можуть посилитися, а обсяг необхідної медикаментозної терапії відчутно зрости. Доцільно провести профілактику прогресування захворювання, наприклад, запобігти формуванню бронхіальної астми.

З метою профілактики особам з полінозом можна порекомендувати ряд заходів:

 • уникати прогулянок в парках і лісах в період цвітіння “винної” рослини. Після повернення з вулиці по можливості прийняти душ або вмитися, змив алергени з шкіри і волосся. Для захисту очей носити сонцезахисні окуляри;
 • дотримуватися аналлергенную дієту з винятком продуктів харчування, що мають подібну алергенну структуру з причинним рослиною (перехресна алергія). Однозначно відмовитися від меду;
 • при провітрюванні приміщення на віконний проріз можна розмістити вологу тканину (марлю), яка буде збирати на себе пилкові зерна, а періодично її треба буде прополіскувати;
 • відмовитися від провітрювання в спекотні дні, або робити це в нічний час у проміжку 3-5 годин ночі, коли концентрація пилку в повітрі істотно нижче;
 • встановити припливну вентиляцію з НЕРА фільтрами;
 • застосовувати очищувачі повітря (є в асортименті в магазинах побутової техніки);
 • проводити вологе прибирання житлового приміщення, мінімізувати «м’які» поверхні в будинку, квартирі (килими, м’які меблі, портьєрні штори утримують в собі алергени, в тому числі пилкові);
 • не планувати оперативні втручання або відвідування стоматолога в період активного запилення рослин;
 • відмовитися від лікування фітопрепаратами (в складі яких є трави).

Є поняття «передсезонна профілактика», коли лікар завчасно призначає ряд лікарських препаратів, які зменшують виразність клінічних проявів у період цвітіння рослини–алергену. У будь-якому випадку, щоб підібрати перелік необхідних заходів, обсяг лікарської терапії і тактику ведення кожного конкретного пацієнта, необхідно звернутися за консультацією до алерголога–імунолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code