відхаркувальні засоби для виведення мокротиння

Кращі відхаркувальні засоби для виведення мокротиння

Відхаркувальні засоби розроблені фармакологією для виведення специфічного секрету слизової оболонки органів дихання. Для виведення мокротиння у дорослих ліки підбираються лікарем залежно від клінічної картини. Вибрати кращі препарати, визначитися з дозуванням і частотою прийому може тільки лікар. Є недорогі й ефективні засоби.

Характер проблеми

У трахеобронхільному дереві в організмі людини виробляється невелика кількість слизу, передбачене природою для видалення з органів дихання мікробів і чужорідних домішок (пилу, дрібних частинок і з’єднань, незмінно присутніх в повітрі).

Будучи природним антибактерицидним засобом, прозорий слиз у дітей і у дорослих, у невеликій кількості не подразнює рецептори і не провокує захисний кашльовий рефлекс.

Специфіка призначень лікарських засобів для виведення мокроти залежить від походження, характеру відділень, віку, загального стану організму і наявності хронічних хвороб, при яких обов’язковий прийом інших медикаментів:

 1. Надмірна кількість харкотиння починає вироблятися при патологічних станах, для елімінації патогенного агента або видалення шкідливих компонентів, нерідко вдихуваних людиною з власної волі.
 2. Відхаркувальні засоби для виведення патологічного секрету застосовуються тільки за призначенням лікаря, який робить певні висновки після проходження аналізів.
 3. Мокрота у дорослих може бути прозорою, в’язкою, густою, або водянистої, тому що до її появи призводять захворювання носоглотки, системи дихання або органів травлення.
 4. Відхаркувальні засоби призначаються різні, якщо вона серозна (при набряку легенів), слизова (при запальних процесах у системі дихання), слизово-гнійна (якщо запалення знаходиться на гострій стадії) або гнійна, коли негативні процеси сильно запущені.
 5. Причини, по яким призначають ліки для виведення специфічного секрету, теж можуть бути варібельними. Від хронічного бронхіту курців і бронхітів іншої етіології, до новоутворень, легеневих деструкцій, ГРВІ, мікозів або інших хронічних патологій легенів.
 6. У дорослих необхідність у призначенні відхаркувальних засобів може спричинити бронхіальну астму, туберкульоз, недрібноклітинний рак, ГЕРХ, легеневими формами специфічних інфекцій.

Перед тим, як давати рекомендації по прийому відхаркувальних засобів, лікарю необхідно провести цілий комплекс діагностичних заходів.

У нього входить огляд, збір анамнезу, апаратні методи – рентгенографічний знімок, УЗД, КТ або МРТ, аналізи периферичної крові і мікроскопічні дослідження мокротиння у дорослих.

Специфіка лікарських препаратів

Відхаркувальні засоби для дорослих відрізняються при сухому і мокрому кашлі, при прозорому або гнійному вмісті.

Перед тим, як отримати лікарські рекомендації, хворий може самостійно приймати превентивні заходи – до них відноситься рясне пиття, трав’яні відхаркувальні збори, дихальна гімнастика. Цього іноді достатньо для полегшення стану та для виведення слизу при гострих респіраторних захворюваннях, вірусних інфекціях, застудах при лікуванні в домашніх умовах.

Але це не означає, що можна приймати лікарські засоби за самопризначенням, раді випадкового знайомого, провізора в аптеці. Особливо небезпечним це може бути при неуточненному діагнозі, значній кількості продукованого, гнійному або серозному.

Відхаркувальні препарати зазвичай класифікують за механізмом дії:

 1. секретомоторні призначаються для збільшення активності бронхіальних залоз і подразнення рецепторів слизової. При цьому відбувається стимуляція парасимпатичної нервової системи. Крім цих особливостей, секретомоторні засоби мають протизапальну та антисептичну дію. Це недорогі препарати, з рослинними компонентами або хімічними сполуками. Багаторічна практика показала ефективність і затребуваність Мукалтину, Йодиду калію і натрію.
 2. Муколітичні відхаркувальні засоби не змінюють кількість продукованого секрету в бронхах, але змінюють його структуру. Вони поділяються на 4 групи – ферментні, синтетичні стимулятори активних речовин на альвеолах легенів (добре відомий Бромгексин). Є і розроблений фармацевтами замінник альвеолярного покриття (сурфактанту), який відшкодовує недостатність поверхнево-активних речовин в альвеолах. Найвідоміший з них – препарат синтетичного походження Екзосурф, який рекомендується для виведення мокротиння при патології бронхів і легенів, але тільки після того, як виставлений відповідний діагноз.
 3. Підбір комбінованих препаратів теж здійснюється після визначення основної причини гіперсекреції слизу у дорослих. На аптечних прилавках є комбіновані ліки для виведення мокротиння з протикашльовим, бронхолітичних, антисептичну і навіть жарознижуючим ефектом. Необхідність їх наявності при лікуванні у дорослих приймається тільки лікарем і тільки за існуючими показаннями.

При відносно нешкідливих, сезонних захворюваннях органів дихання, викликаних застудою, гострою респіраторною інфекцією, вірусами, посилена секреція мокротиння у дорослих може спостерігатися і на піку гострій стадії, і в період згасання діяльності збудника. У цих випадках можна використовувати широко відомі засоби для виведення слизу.

6 недорогих, але дієвих препаратів

Найпоширеніші ліки можна придбати в будь-якій аптеці, без лікарського рецепту. Вони малоефективні при серйозних патологій, але широко застосовуються при застудах і запаленнях дихальної системи бактеріального та вірусного походження:

 • Мукалтин не потребує особливих рекомендацій – це відоме ліки з перевіреною репутацією і тривалим періодом застосування, що базується на корені алтеї. Його призначають при бронхітах, трахеїтах, трахеобронхіти, ларингітах. Основна дія – відхаркувальний, з додатковим обволікаючу і протизапальну дію.

мукалтин

 • Травісил показаний при кашлях, астмі, бронхітах варіабельних етіологій, фарингіті. Це можуть бути льодяники з різним смаком або сироп у флаконах. Основні компоненти – трави, спеції, насіння та кора рослин. Тому використовувати його можна тільки в комплексній терапії, при відсутності несприйнятливості до окремих компонентів. При сухому кашлі у дорослої його можна використовувати, як слабкий імуностимулятор, з секретомоторною дією.

травісил

 • Пертусин призначається для пом’якшення нападів кашлю, в ньому є чебрець і калію бромід, але при хворобах дихальної системи він призначається тільки у складі комплексного лікування, а як монопрепарат малоефективний.

пертусин

 • Муколітики представлені великою групою препаратів, в їх числі – і знаменитий Бромгексин, Амброксол, Амбробене, Флуімуціл. При призначенні ліків з муколітичних, враховується характер захворювання і поставлений діагноз.
 • Ацетилцистеїн призначається при простудному кашлі, але застосовується навіть при бронхіті або запаленні легенів. Характерна особливість дії – зменшення кількості мокротиння, додатковий ефект – зменшення болю в горлі, завдяки чому він полегшує нічний стан пацієнта, дозволяє відпочити від виснажливих нападів, викликаних кашльовим рефлексом головного мозку.

 • Пектусин – його лікувальний ефект заснований на наявності в складі евкаліптової олії і ментолу. При запальних процесах слизових дихальної системи, він може призначатися при сухому, дражливому, непродуктивному кашлі. Приймаючи таблетки, пацієнт вже через короткий час починає відчувати, що мокрота стала вологою і швидко відділяється для виведення.

пектусин

Наведений список включає найпростіші, відносно безпечні лікарські засоби, які допомагають при застудах і вірусних інфекціях, у гострій або затухаючої стадії.

Застосування ліків можна починати з лікарської рекомендації, але без виписування рецепта. Це не означає, що при важких патологіях вони нададуть потрібну дію. Наявність рослинних компонентів може викликати алергійну реакцію.

При появі свербежу, висипу, гіперемії шкірних покривів, набряки прийом ліків слід припинити і звернутися до лікаря, щоб підібрати безпечну заміну.

Народні методи для виведення мокротиння

В сучасному лікуванні застудних захворювань, що супроводжуються відділенням мокротиння, або труднощами з її виведенням, консервативна медицина нерідко рекомендує звернутися до здобутків нетрадиційної.

Народні засоби засновані на застосуванні компонентів тваринного, рослинного походження, харчових продуктів.

Це означає, що і у дітей, і у дорослих, може виникати реакція індивідуальної несприйнятливості:

 1. Засоби з медом – поширені рецепти для оптимізації відкашлювання в’язкого і густого мокротиння. Можна давати пацієнту молоко з медом і содою, вершковим маслом, брусницю, чорну редьку (свіжовичавлений сік), лимон, змішані з медом.
 2. Солодка використовується не тільки в народній медицині, в аптеці можна придбати і готові ліки, в домашніх умовах можна приготувати відвар з кореня солодки (сухе сировину заготовляють самостійно або купують у висушеному вигляді в аптеці). Порошок змішують з медом і приймають перорально. Можна також використовувати грудні збори, в складі яких є цілюща рослина.
 3. Молоко – поширений засіб, який широко застосовується при лікуванні застуди в домашніх умовах. Його можна пити з медом, з содою, з прополісом, морквяним соком для пом’якшення мокротиння і її більш інтенсивного відділення.
 4. Сиропи і відвари в нетрадиційній медицині відрізняються різноманітністю і несподіваними поєднаннями. Серед рекомендацій – сироп з хрону чи цибулі з медом, відвар вівса на молоці, відвар оману, відвари з трав, що входять до складу грудного збору. Давно відомий і незмінно ефективний метод лікування кашлю та стимуляції відхаркування – калина з цукром, настій соснових бруньок.

Підводячи підсумки

Застосування відхаркувальних засобів для дорослих краще проводити по рекомендації лікаря:

 1. Мокрота може бути наслідком застуди або вірусного захворювання, а результатом патологічного процесу.
 2. Готові лікарські засоби розрізняються за механізмом дії і призначаються при різних стадіях, для надання потрібної дії.
 3. Відносно нешкідливі ліки для виведення мокротиння можуть застосовуватися тільки як частина комплексного лікування.
 4. Народні методи засновані на використанні натуральних компонентів і можуть викликати алергію або реакцію несприйнятливості до окремих компонентів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *