як правильно пити таблетки

Правила прийому ліків

Нікому не вдається уникнути хвороб, а прийом ліків: таблеток, сиропу, настоянок, може не тільки принести користь і вилікувати, але і нашкодити в певних обставинах.

Як правильно приймати ліки?

Основне правило прийому – регулярність. Саме від цього багато в чому залежить результат. Особливо це стосується хронічних захворювань. Якщо згадувати про таблетки час від часу, або тільки коли виникає біль, нездужання, то згодом це може вплинути на хід лікувального процесу. Є основні правила.

Можна прискорити дію ліків, підвищити ефективність, виключити побічні дії. І навпаки, погіршити становище і навіть отруїтися, це стосується як складних за хімічним складом препаратів, так і звичайних вітамінів. Основне завдання таблетки – вилікувати, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, вона повинна розчинитися і проникнути в кров. Після цього кровоносна система розподіляє ліки по організму, необхідний ефект отримано, і препарат виявляється в печінці. Там відбувається розщеплення, і він виводиться назовні.

Так працює більшість лікарських препаратів, і від того, що саме з’їла людина в момент прийому таблетки, що випила, залежить багато чого. Може порушитися інактивація в печінці, а є ймовірність марності проведеного лікування.

Позбавляємося від болю: як правильно запивати таблетки?

як правильно пити таблетки

Кращим варіантом вважають звичайну негазовану теплу воду. В цьому випадку всмоктування відбувається повільніше, а організм під час хвороби ослаблений. В ідеалі, якщо вода буде кімнатної температури і в достатній кількості, щоб в шлунку був необхідний обсяг для швидкого розчинення ліків.

Багато хто розглядає в якості рідини, яку вживають, щоб запити ліки – молоко. Це корисно, але не у всіх випадках. Найкраще використовувати його при прийомі нестероїдних засобів, які призначені для боротьби із запальним процесом. При цьому відбувається своєрідний захист слизової оболонки шлунка, і молоко істотно знижує вплив на неї деяких складових таблетки. Але якщо препарат поміщений в капсулу, то така форма вже виключає можливість пошкодження слизової, так як вміст залишає капсулу тільки в кишечнику.

Хоча багатьом здається, що нешкідливо запивати пігулку мінеральною водою, але робити цього не рекомендують. Причина одна – підвищений вміст в ній мікроелементів. При взаємодії з лікарським засобом небажана хімічна реакція, яка вплине на процес всмоктування.

Окремим рядком необхідно виділити соки: і фруктові, і виготовлені з овочів. Реакція може бути різною: ослаблює або підсилює дію препарату. Так як важко проаналізувати, як буде вести себе той чи інший сік у взаємодії з ліками, краще відмовитися від цього варіанту напою, і не запивати їм таблетку. Кислі соки з яблук, винограду та інші – на особливому контролі, а грейпфрутовий несумісний з більшістю лікарських засобів. Його вживання рекомендують припинити за кілька днів до того, як буде розпочато лікування, так як його взаємодія з тими чи іншими препаратами може вплинути на роботу органів і систем організму.

Деякі запивають таблетки чаєм або кавою, під час сніданку. Це також невірний підхід, тому що міститься в них кофеїн, може знизити їх ефективність, або, навпаки, посилити її. Так, при прийомі парацетамолу доза кофеїну, що міститься в чаї, дозволить швидше локалізувати головний біль, а протизаплідні таблетки стануть менш ефективні.

Найнебезпечнішим сусідом при вживанні ліків є алкоголь. Будь–який по міцності напій здатний нашкодити людині, а в деяких випадках привести до смерті. При прийомі деяких препаратів можливе посилення побічної ефекту, а дія антибіотиків істотно знижується, як і тих коштів, які позбавляють від болю. Якщо у людини є певні хвороби – діабет, туберкульоз, проблеми зі згортанням крові, то слід виключити алкоголь під час лікування в будь-якому вигляді.

Прийом таблеток під час хвороби

Виникає питання: коли краще пити таблетки? Вранці, натщесерце, або після прийому їжі? Все залежить від препарату, і якщо в інструкції зазначено, що його слід вживати на голодний шлунок, то це означає, що необхідно виключити контакт з будь-якими продуктами. Непросто вивчити всі зв’язки, які можуть відбуватися при цьому в організмі, тому виключається будь-яка можливість таких. Це означає, що прийняти таблетку слід за годину до їди. Так препарат діє швидше і вище його ефективність.

Якщо препарат впливає на слизову оболонку шлунка, то його приймають після їжі. Це протизапальні засоби і ті, що призначають при анемії. Деякі ліки необхідно вживати під час їжі, наприклад, ті що нормалізують травлення або пребіотики. Краще, якщо вони перемішуються з їжею.

Важливим фактором вважають і одночасний прийом декількох ліків, але в багатьох випадках не варто пити відразу жменю таблеток. Деяким із засобів будь–яке сусідство протипоказано, і непогано зробити між ними інтервал. Все це повинно бути вказано в інструкції або обумовлено з лікуючим лікарем.

Час прийому

Так як необхідно досягти постійної концентрації препарату в крові, його дозують протягом доби, ділять на кілька прийомів. Це дозволяє і уникнути побічних ефектів, так як доза невелика і не так сильно впливає на організм. Важливо строго слідувати інструкціям від лікаря. Якщо призначений прийом три рази в день, то вжити препарат необхідно протягом цілого дня. Але деякі ліки слід приймати протягом доби, тоді їх слід пити кожні 8 годин. Особливо строгі правила стосуються антибіотиків, так як саме регулярність прийому дозволяє забезпечити високу ефективність лікування. Якщо пропускати нічні дози, то концентрація діючої речовини в організмі знизиться, і це вплине на хід лікувального процесу. Мікроорганізми знайдуть стійкість до малих доз антибіотика, і лікування стане малоефективним.

Забута таблетка

час прийому ліків

Бувають випадки, коли не вдається під час хвороби випити препарат згідно з установленим графіком. Як вчинити? Є три варіанти:

  1. Минуло багато часу, і скоро пора приймати наступну дозу. Можна припустити прийом, але враховувати, що ефект знизиться;
  2. Якщо до прийому наступної дози не менше половини тимчасового відрізка, то можна випити відразу, як тільки згадали, а потім слідувати колишнім графіком;
  3. У третьому варіанті можна змістити весь графік і пити ліки, почавши відлік по-новому.

Ділити чи ні?

У цьому питанні допомагають виробники лікарських засобів. Якщо не передбачається, що таблетку можна ділити, немає насічки, то і робити цього не варто. Порушуючи захисну оболонку, ми знижуємо ефективність препарату, а також шкодимо слизової шлунка. Тільки в екстрених випадках можна знехтувати цим правилом. Якщо потрібно швидка допомога, то допустимо покласти таблетку під язик або, перед тим як її проковтнути, розжувати. Коли вона покрита захисним шаром або це капсула, у неї желатинова оболонка, то всі ці заходи передбачені виробником не просто так. Таким чином, виключається подразнення дихальних шляхів, контакт з повітрям. У деяких випадках забезпечується доставка препарату безпосередньо в кишечник, і тільки там він розчиняється.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *