як позбавитися від запорів

Запори: причини, перша допомога, дієта

Серед населення будь-якого віку однією з неприємних і дуже делікатних проблем стають запори. Багато хто, не розібравшись у причинах і не звертаючись до лікаря, застосовують проносне при запорах, хоча найчастіше проблема криється в нераціональному харчуванні. Через захоплення послаблювальними препаратами в багатьох випадках пацієнти не вирішують проблему, а тільки погіршують її. Звичайно, запори неприємні, вони призводять до болю в животі, нездужанню, блідості шкіри і порушенню апетиту, але нерідко усунути їх можна за рахунок звернення до лікаря, обстеження і призначення специфічної корекції дієти, а не застосування ліків.

Що таке запор: суть проблеми

як позбавитися від запорів

У здорової людини дефекація регулярна, в ідеалі – щодня в ранковий час, до сніданку або після нього. Запор – це специфічний розлад роботи травного тракту, що приводить до хворобливості дефекації, її нерегулярності і відділенню щільного стільця. Причому провідним критерієм запору на сьогоднішній день є саме щільність фекалій, навіть якщо випорожнення відбувається регулярно і щодня. Якщо дефекація відбувається через день-два, при цьому кал м’який, оформлений, відходить без зусиль і напруження, надмірного напруження – запором це не вважається.

Запор може виникати як епізодична проблема, на тлі стресів, порушень харчування або навіть зміни місця проживання. Крім того, він може приймати хронічний характер, коли спорожнення кишечника практично кожен раз представляє серйозні труднощі: необхідно напруження, кал щільний, відчувається неповне випорожнення кишки, виникає нездужання.

Вплив запорів на тіло: блідість шкіри, нездужання, хвороби

не тільки постійні проблеми з випорежненнями небезпечні і неприємні при наявності запорів. Хронічні порушення травлення, пов’язані із затримкою стільця, розтягнення петель кишечника і гнильні, бродильні процеси в товстій кишці впливають на весь організм. Активність мікрофлори і продукти гнильного розщеплення залишків їжі всмоктуються в кров, що призводить до інтоксикації. З напругою працює печінка і нирка, шкіра блідне, періодично виникає біль в животі, особа набуває нездоровий вигляд. На тлі хронічної затримки стільця страждає мікрофлора кишки, послаблюється імунітет, що відбивається на зовнішності. Можуть виникати гнійничкові ураження шкіри, частіше розвиваються застуди, можуть загострюватися хронічні хвороби, а болю в животі і здуття стають практично постійними супутниками.

Скарги пацієнтів: біль в животі, нудота, нездужання

Досвідчені доктора ще в давнину відрізняли людей з хронічним запором по зовнішності. У них бліда шкіра обличчя з неприємним запахом дихання, язик обкладений густим нальотом, ламке волосся і нігті, шкіра суха, схильна до лущення, можуть відзначатися гнійничкові елементи. Такі пацієнти скаржаться на біль в животі, бурчання, відходження газів, нудоту і поганий апетит, швидко втомлюються, агресивні або дратівливі.

Як виникають запори: роль харчування, активності, зовнішніх чинників

Робота кишечника тісно пов’язана з функціонуванням всіх інших органів і систем, а регулюється його робота за рахунок нервової системи і ендокринних впливів. Якщо харчування нераціональне, багате солодощами, жирними і щільними продуктами з дефіцитом рослинної клітковини, просування харчової кашки по кишечнику сповільнюється у зв’язку з недостатнім роздратуванням рецепторного апарату. Порушення жовчовиділення при неправильному харчуванні також гальмує перистальтику, сприяючи бродінню і гниттю їжі. Негативно впливають на рецепторний апарат і нервову регуляцію роботи кишечника деякі медикаменти і нікотин, різні хімічні добавки в їжі (консерванти, стабілізатори та інші добавки). Сприяє затримці харчових мас в кишечнику і їх ущільнення харчування, багате м’ясними продуктами і вуглеводами (хліб, булки), при дефіциті в їжі овочів і фруктів, порушення питного режиму.

Запор може виникати через порушення роботи щитовидної залози, при неврозах і в силу психогенних впливів.

Чи допоможе проносне при запорах?

Епізодично виникаючі проблеми з випорожненням кишечника виникають практично у всіх, особливо на тлі порушень харчування. Якщо ж запор став частим, його супроводжує біль в животі – це вже проблема, з якою варто звернутися до лікаря. З метою невідкладної допомоги, щоб полегшити стан, необхідно очистити кишечник від щільних калових мас. Це можна зробити за допомогою клізми або проносного при запорах. Але це повинні бути поодинокі процедури, а не постійний спосіб полегшення стану. Свічки, клізми, проносне при запорах не усувають проблему, а тільки борються зі слідством і очищають кишечник. Почати лікування потрібно зі зміни способу життя і харчування, консультації у лікаря, а ці заходи застосовуються тільки якщо стан вимагає негайного втручання, кал не відходить самостійно. Вибираючи проносне при запорах, варто віддати перевагу рослинним засобам. Але побічним ефектом всіх послаблювальних засобів є посилення перистальтики і хворобливі відчуття в животі.

Ключовий момент: дієта при запорах

Перше, з чого потрібно почати боротьбу з проблемою – це раціональна дієта, а не ліки. Часом критичний перегляд свого раціону з включенням в нього продуктів, багатих на клітковину, допомагає нормалізувати стілець. З дієти варто виключати жирні страви і м’ясні напівфабрикати (ковбаса, сало, сосиски), ввівши в раціон більше плодоовочевої продукції. Норма для дорослої людини – близько 400 г в добу в різноманітних видах – варені, тушковані, сирі в салатах. Фрукти потрібно вживати з шкіркою, підбирати ті, що багаті клітковиною і мають послабляючий ефект – груші, слива, яблука, персики. Дієта повинна включати в себе більше рослинних масел, що володіють жовчогінним ефектом, а ось тваринні жири потрібно скорочувати.

Корисні кисломолочні страви і напої, а вранці треба взяти собі за правило пити склянку води після просинання, щоб активізувати перистальтику кишечника. На ніч корисно пити свіжий (одноденний) кефір або йогурт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *