як позбутися людської заздрості

Як позбутися від заздрості: 8 способів побороти заздрість

«Колишня однокласниця поїхала у весільну подорож на Мальдіви, сусід по сходовому майданчику купив новий автомобіль, колега отримав підвищення, а я не можу влізти в торішній купальник перед відпусткою…`» — всюди нас підстерігає хворобливе почуття заздрості. Спробуємо розібратися, як подолати заздрість і чи варто переживати про те, що у кого-то життя склалося краще, ніж у нас.

Для початку давайте дізнаємося, як визначає заздрість психологія. Наука про душу говорить нам, що це багатогранне почуття, що складається з декількох рівнів переживання, за якими стоять різноманітні мотиви. Зазвичай, коли про заздрість відгукуються негативно, мають на увазі її темну сторону, інакше кажучи, «чорну заздрість». В цьому випадку людина може бажати шкоди об’єкту своєї заздрості. При цьому зазвичай заздрісник несвідомо підміняє справжні причини свого ніби приниженого становища: він сприймає свій об’єкт заздрості як причину власних невдач і фактично знімає з себе відповідальність як за свої провали, так і за успіхи і досягнення. Причини цього різні, але, як правило, за цим ховається почуття власної неповноцінності і занижена самооцінка.

Як наслідок, заздрісник оцінює себе тільки в порівнянні з іншими людьми і часто сам не помічає того, як вступає в гонку за чужими цінностями і цілями. Починає хотіти чогось просто тому, що це є в іншого, а не тому, що йому самому це насправді необхідно. Тому так важливо побороти “людську заздрість” і знайти свободу і внутрішню гармонію.

Однак існує і такий феномен, який можна описати як «біла заздрість». У цьому випадку той, кому заздрять, стає кумиром, чином для наслідування, таким собі еталоном, з яким заздрячий звіряє свої досягнення і цілі. Це продуктивна сторона заздрості, яка допомагає прагне вперед і досягати більшого.

Як можна позбутися від «чорної заздрості» і використовувати собі на благо всі переваги «білої»? Пропонуємо 8 способів:

1. Замість самокритики сконцентруйтеся на власних перевагах. Не буває людини без недоліків. Складіть повний перелік своїх і подумайте, які з них ви могли б пробачити собі. Погляньте на цей список очима свого близького. Можливо, серед цих якостей є і ваші сильні сторони? Чи варто попрацювати над собою, і тоді недоліки стануть достоїнствами? Навчіться помічати в собі позитивні якості, і ви помітите, що будете почувати себе спокійніше і вільніше.

2. Порівнюйте себе тільки з собою. Як ми з’ясували раніше, за почуттям заздрості ховається занижена самооцінка і почуття власної неповноцінності, а також орієнтація на досягнення оточуючих. Тому так важливо оцінювати себе тільки в порівнянні з собою в минулому. Якою людиною ви були вчора і якою можете стати завтра? Ось що насправді має значення.

3. Подумайте про свої справжні бажання і цінності. Подруга похвалилася новим смартфоном, ваші сусіди поїхали на зимівлю в теплі краї, а колега замість вас отримав підвищення на посаді. Це лише кілька прикладів того, що може стати приводом для заздрості. І коли виникає це почуття, подумайте, чи принесе вам щастя цей предмет заздрощів? Чи це ваша мета? Як в нашому прикладі, чи дійсно вам теж потрібно оновити телефон, чи готові ви різко змінити своє звичне життя, виїхавши в іншу країну, і правда вам потрібно підвищення — з усією відповідальністю, яке воно передбачає? А головне, як ці три таких різних цілі поєднуються між собою?

4. Радійте маленьким перемогам кожен день. Замість того, щоб засмучуватися через те, що у вас чогось немає, краще навчитися радіти тому, що у вас є. Складіть список того, що вас радує в житті, з 30-50 пунктів. Дуже важливо, щоб це були дії різного масштабу — від покупки шоколадки до кругосвітньої подорожі. І щоб це була дія, яку ви можете реалізувати самі. Наприклад, формулювання «Мене порадує дзвінок кращої подруги» варто замінити на «Я радію, коли дзвоню і спілкуюся з кращою подругою». А тепер найцікавіше: проведіть особистий марафон, і протягом 2 тижнів виконуйте дії зі списку. З однією умовою-не обмежуватися чимось одним, а весь час виконувати різні дії. Результат не змусить себе чекати: незабаром ви відчуєте, що стали частіше радіти життю. Нехай це стане гарною звичкою!

5. Частіше звертайтеся до приємних спогадів. Напевно, у вашому житті відбуваються цікаві події, просто людині властиво швидко забувати про них, занурюючись в негативні переживання. Частіше задавайте собі питання: “за що я вдячний в житті?”Може, в минулому році у вас була прекрасна подорож на море або ви відвідали концерт улюбленої рок-зірки, зустрілися з друзями. Саме в це і є справжнє життя, а не в постійному порівнянні себе з іншими.

6. Не забувайте про те, що заздрість руйнує. Причому страждає від цього не тільки ваша психіка, але і фізичне самопочуття. У кількох дослідженнях переконливо доведено, що заздрість, як і інші негативні почуття, погано позначається на здоров’ї. Для організму почуття не проходять безслідно, вони можуть провокувати виникнення психосоматичних захворювань. Подбайте про своє здоров’я і відпустіть важкі думки.

7. Оцініть реально, чи варто вам заздрити комусь. Багато хто з усіх сил прагнуть справити враження на оточуючих, але «за глянцевим фасадом» може ховатися зовсім не райдужне зміст. Наприклад, ваша подруга купила нову машину. Але для цього вона взяла великий кредит і тепер змушена економити на всьому, та ще й втрачає багато часу в пробках. Чи є тут чому позаздрити?

8. Ставтеся до заздрості, як до мотивації для власного розвитку і зростання. Хай перемоги інших надихають вас на нові подвиги. До того ж на світі дуже мало щасливчиків, яким все дісталося просто так, без наполегливої праці. Як правило, людям потрібно прикладати великі зусилля для досягнення успіху. Робота над собою — це постійне самовдосконалення. Ваші знання і досвід повинні накопичуватися і розвиватися. У цьому випадку у вас просто не залишиться часу міркувати про безхмарне життя тих, кому ви заздрите.

Дотримуючись цих нехитрих порад, ви побачите, що почуття заздрості розсіється. І, можливо, незабаром вашим друзям і колегам знадобиться посилання на цю статтю!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *